Pajzsmirigy-túlműködés

Pajzsmirigy-túlműködés

1 perces olvasási idő
Szerző: Debreceni Egyetem Népegészségügyi Kar, általános orvostudomány
Pajzsmirigy túlműködés esetén a pajzsmirigy túl sok hormont termel. A betegség pontos oka nem ismert, de gyakori a családi halmozódás, fokozza a stressz és a dohányzás. Kezelése történhet gyógyszerekkel, izotóppal és műtéttel is a betegség súlyosságától függően.

Normál működése rendkívül jelentős szervezetünk számára, hiszen többek között a hormontermelésben játszik szerepet.

Mi a pajzsmirigy-túlműködés (hyperthyreosis)? 

Általános tünetei a következőek:

  • testsúlycsökkenés
  • élénk reflexek
  • nő a testhőmérséklet
  • mentális és pszichés funkciók fokozódnak

Basedow-kór  

Az előbbiekben felsorolt tünetek mellett a szem kidülledése tapasztalható.

Golyva (struma)

Serdülőkorban a leggyakoribb kórkép, ám életkortól függetlenül is megjelenhet a betegség. Tünetei stádiumokra oszthatóak:

  • 0. stádium: a golyva nem tapintható vagy látható
  • 1. stádium: a golyva tapintható, de külsőleg még nem látszik.
  • 2. stádium: a golyva külsőleg is látszik, és ki lehet tapintani.

Ha a fentiekben felsorolt tünetek bármelyikét észleljük, akkor mindenféleképpen keressük fel háziorvosunkat, aki beutalhat minket endokrinológai szakrendelésre.

Miért veszélyes várandóság idejében hyperthyreosis?

Sajnos növeli a gyakoriságát a vetélésnek, halva születésnek, a vele született rendellenességeknek és az újszülött kori halálozásnak.

Melyek a jód forrásai? 

Pajzsmirigy túlműködésben szenvedő betegnek javasolt a jódozott só fogyasztása, kevesebb mennyiségű jódot tartalmaznak a tengeri moszatok és a halak. 

Mennyi az ajánlott napi mennyisége a jódfogyasztásnak?

Európai ajánlás szerint életkortól függően a gyermekeknél nem lépheti túl naponta 200-500 μg-t, illetve felnőtteknél a 600 μg-t.

(Tölgyesi Ildikó, Debreceni Egyetem, Népegészségügyi Kar)

Forrás: Fonyó Attila - Az orvosi élettan tankönyve

Útmutató

  • Pajzsmirigy túlműködés esetén a pajzsmirigy túl sok hormont termel. 
  • Pajzsmirigy túlműködésben szenvedő betegnek javasolt a jódozott só fogyasztása, kevesebb mennyiségű jódot tartalmaznak a tengeri moszatok és a halak. 
  • Európai ajánlás szerint életkortól függően a napi jódfogyasztás mennyisége a gyermekeknél nem lépheti túl naponta 200-500 μg-t, illetve felnőtteknél a 600 μg-t.
  • Ha a pajzsmirigy-túlműködés tüneteit tapasztaljuk, keressük fel háziorvosunkat!
Pajzsmirigy-túlműködés - Részletesen a témáról
Mit tegyek, ha pajzsmirigybetegségre gyanakszom?
A pajzsmirigy, az általa termelt hormonokon keresztül szervezetünk számos pontján fejti ki hatását (anyagcsere, emésztés, szívműködés, menstruációs ciklus, fertilitás, hőháztartás), ebből kifolyólag rendellenes működése szerteágazó tüneteket okozhat. Hogyan ismerjük fel a pajzsmirigy betegséget?
Mikor végzik a Gamma-GT vizsgálatot?
A Gamma-GT a máj, a hasnyálmirigy és a vesék által termelt enzim, amelynek vizsgálatát leggyakrabban a máj károsodásának vagy az epeutak elzáródásának kimutatására végzik.
Miért fontos, hogy elegendő Jódot fogyasszunk?
Miért fontos és milyen hatásai vannak a Jódnak? A következőkben a Jód hivatalosan is igazolt hatásait ismertetjük.
Mit étkezzen a pajzsmirigybeteg?
A pajzsmirigy alulműködés igen sok embert érint hazánkban, melynek fő oka, hogy jódszegény településnek számítunk, pedig ez a nyomelem igen fontos a pajzsmirigy normál hormontermelése szempontjából. Mire érdemes figyelnünk, ha pajzsmirigy problémánk van?
Villámkérdés - Ellenőrizd tudásod!
Villámkérdés - Ellenőrizd tudásod!
Mennyi az ajánlott napi mennyisége a jódfogyasztásnak felnőtteknél?
Hasznos lehet
Biztonságos a szex, ha szívbetegsége van?
Figyelnie kell arra, hogyan érzi magát szex közben – vagy bármilyen más fizikai tevékenység – során, ha szívbetegsége van. A szívbetegség azonban nem feltétlenül jelenti azt, hogy tartózkodnia kell a...
Mit kell tudni a skarlátról?
A skarlát az A-csoportú streptococcus által okozott fertőzés, ugyanaz a baktérium okozza, amely a torokgyulladásért felelős. Milyen tüneteket okoz és hogyan előzhető meg?
Mi az a nem kissejtes tüdőrák?
A tüdőrák a sejtek abnormális növekedése miatt alakul ki. Ezek a kóros sejtek daganatokat képeznek, amelyek károsítják a tüdő működését. A legtöbb tüdőrákos eset nem kissejtes tüdőrák (NSCLC), amely...
Influenza - tippek a gyorsabb gyógyuláshoz
Az influenza gyors leküzdésének legjobb módja a pihenés és a hidratáltság. Van azonban néhány további tanács, amely szintén segítségére lehet. Ha azonban pár nap alatt nem javulnak a tünetek, érdemes...