
Lábdagadás
1 perces olvasási idő
Lábdagadás, vagyis a láb duzzanata, „vizesedése” (vizenyő, ödéma) leggyakrabban a végtag szövetei között felgyülemlő folyadék következtében alakul ki. Mi okozhat lábdagadást?
A jelenség lehet teljesen ártalmatlan, de súlyosabb betegség is állhat a háttérben, így minden esetben érdemes komolyan venni a problémát. A lábdagadás járhat fájdalommal, a bőr elszíneződésével, mozgáskorlátozottsággal és nem utolsó sorban esztétikai problémát is okoz, amik együttesen megkeseríthetik az érintett betegek mindennapjait.
Milyen okai lehetnek a lábdagadásnak?
Egyoldali lábdagadást okozhat:
- Mélyvénás trombózis.
- Visszér.
- Orbánc, illetve egyéb helyi gyulladások.
- Trauma, sérülés, műtét, ciszta.
- Daganat, mely helyileg gátolja a vénás vér, vagy a szövetközti folyadék elfolyását.
Kétoldali lábdagadást okozhat:
- Szívelégtelenség.
- Veseelégtelenség.
- Májelégtelenség.
- Magas vérnyomás.
- Nyiroködéma (lymphoedema).
- Pajzsmirigybetegség.
- Kétoldali visszér.
- Bizonyos gyógyszerek (pl. egyes magas vérnyomás kezelésésre használt hatóanyagok, szteroidok, hormon tartalmú készítmények).
- Daganat, mely mindkét alsó végtagból gátolja a vénás vér, vagy a szövetközti folyadék elfolyását.
- Terhesség.
- Fokozott terhelés, tartós állás, nagy meleg.
Mi a teendő lábdagadás esetén?
- Minden esetben fontos a lábdagadás okának kiderítése és az alapbetegség megfelelő kezelése.
- Segíthet, ha a lábakat nem lógatjuk, hanem felpolcoljuk.
- Érdemes odafigyelni a kiegyensúlyozott táplálkozásra, megfelelő mennyiségű fehérjebevitelre és a korlátozott sóbevitelre.
- Hosszas ülés, állás esetén előnyös időnként átmozgatni a lábakat.
- Fontos a megfelelő testsúly fenntartása a lábdagadás szempontjából is.
- Bizonyos esetekben segíthet a kompressziós zokni vagy harisnya viselése, ami segít megakadályozni a pangó folyadék felgyülemlését. A megfelelő kompressziós eszköz kiválasztásáról és használatáról érdemes orvossal egyeztetni.
Útmutató
- A lábdagadás lehet egyoldali, illetve kétoldali. Más kórokok állnak a háttérben, ha csak az egyik végtag érintett, és más eredetre kell gondolni, ha mindkét lábon észlelhető vizenyő.
- Mindig fontos tisztázni, hogy a lábdagadásnak milyen kísérő tünetei vannak (pl. nehézlégzés, lábfájdalom, bőrelszíneződés, láz, húgyúti panaszok, esetleges trauma), hiszen ez segítheti a megfelelő diagnózis felállítását és a szükséges terápia mihamarabbi megkezdését.
- Kifejezett lábdagadás esetén – különösen, ha egyéb kísérő tünetek is fennállnak – mindenképpen érdemes felkeresni a háziorvost, aki elindítja a szükséges vizsgálatokat.
- Ha a lábdagadás hirtelen alakul ki, nehézlégzés, láz és/vagy nagyobb fájdalom kíséri, sürgős orvosi vizsgálat szükséges.
Lábdagadás - Részletesen a témáról

A rendszeres és órákon át tartó passzivitás - mint például tévénézés-, olyan folyamatokat indít be szervezetünkben, melyek az erek pangásához vezetnek és elősegíthetik a vérrögképződést.

A trombózis egy hirtelen, szinte a semmiből fellépő állapot, mely akár halálos kimenetelű is lehet. De azt, hogy mit is takar pontosan, és milyen folyamatok zajlanak le ilyenkor a szervezetben, azt már kevesebben látják át.

Egy kevéssé ismert eljárás eredményességét javíthatja a Semmelweis Egyetem új kutatása, mely a világon elsőként hasonlította össze szervdonorokból nyert vénák és artériák hatékonyságát alsó végtagi perifériás érbetegség utolsó stádiumában lévő betegeken.

A visszerek nem minden esetben jelentenek betegséget, gyakran csupán esztétikai problémák. Milyen hatóanyagokat válasszunk a visszeres láb kezelésére?
Szerző:
Dr. Tóth Sára Rebeka belgyógyász

Azonos szerv gyakori betegségei

Hasznos lehet

A BMI elavult?
A testtömegindex (BMI) az egyik legelterjedtebb és legkritikusabb eszköz az orvostudományban az emberek súlyának és egészségügyi kockázatainak értékelésére. Azonban megjelent egy új modell, amely...

Mit tehet a kopasz foltok ellen?
A kopasz foltok viszonylag sokaknál megjelenő probléma. Előfordulhat, hogy egynél több kezelési módot kell kipróbálnia, hogy elérje a kívánt eredményt. Legyen türelmes, és fontoljon meg minden...

Ha elmúlt 40, valószínűleg olvasószemüvegre van szüksége
Sok embernek lesz szüksége olvasószemüvegre a 40. életévükhöz közeledve a természetes látásváltozások miatt. De miért következik be a látásromlás bizonyos életkor fölött? És milyen szemüvegre van...

Minden, amit a szamárköhögésről tudni kell
A szamárköhögés, vagy más néven pertussis egy rendkívül fertőző légúti fertőzés, amelyet a Bordetella pertussis baktérium okoz. A fertőzés a levegőn keresztül terjed, amikor egy fertőzött személy...