Milyen vizsgálatok szükségesek prosztata megnagyobbodás esetén?
Milyen vizsgálatok szükségesek prosztata megnagyobbodás esetén?
Fizikális vizsgálat
Az urológus síkosított gumikesztyűben a végbélnyíláson keresztül megtapintja a tömör prosztatát, és szükség esetén nyomással egy kis folyadékmintát is kiprésel. Ezt később a laboratóriumban elemzik, hogy felfedezhetők legyenek az esetleges gyulladást okozó kórokozók.
50 év felett a férfiak közel fele tapasztalhatja a prosztata megnagyobbodás tüneteit, és éppen a gyakoriság miatt sokan legyintenek is rá, mondván, ez a kor velejárója. Holott ez a jelenség kezeletlenül további panaszokhoz vezethet. Milyen vizsgálatokra számíthatunk?
Laborvizsgálat
Alapvetőnek tekinthető a vérvizsgálat, amely során elsősorban a PSA szintet (prosztata tumor specifikus antigén) elemzik. Mivel ez az érték a jóindulatú megnagyobbodás esetén is megemelkedhet, a nagyobb szám további ellenőrzést tesz szükségessé.
Ultrahang vizsgálat
A gyors, fájdalommentes vizsgálat telt húgyhólyag mellett hason át vagy a végbélen keresztül is történhet. Hátránya, hogy ennek alapján nem derül ki, jó- vagy rosszindulatú-e a felfedezett képlet. Tehát szükség lehet további vizsgálatokra.
Számítógépes vizeletáramlás vizsgálat
Az ún. uroflow vizsgálattal a vizeletürítés minőségét és mennyiségét lehet mérni az idő függvényében. Számítógép segítségével egy görbe rajzolódik ki, amiből a vizelés erősségére, esetleges akadályoztatására is lehet következtetni.