Pajzsmirigy-alulműködés

Pajzsmirigy-alulműködés

1 perces olvasási idő
Szerző: Debreceni Egyetem Népegészségügyi Kar, általános orvostudomány
A pajzsmirigy-alulműködés akkor alakul ki, ha maga a pajzsmirigy nem képes elég hormont termelni, vagy az agyalapi mirigy nem szabályozza jól a működését. Ennek hátterében különféle veleszületett vagy kialakult szervi, valamint beavatkozást vagy kezelést követő külső okok állhatnak.

A pajzsmirigy-alulműködésnek három fajtáját különböztetjük meg (elsődleges, másodlagos és harmadlagos alulműködést)

Tünetei

Az alábbi panaszokból több egyidejű, tartós jelenléte esetén gyanakodhatunk a pajzsmirigy alulműködésére, melynek kivizsgálásához elsőként endokrinológia szakrendelés felkeresése szüksége:

  • Száraz, durva haj,
  • Szemöldökhullás
  • Puffadt arc
  • Depresszió 
  • Fáradtság
  • Kiszáradt bőr
  • Feledékenység
  • Meddőség
  • Izomfájdalom
  • Székrekedés

Figyelem! A menopauza tüneteit könnyű összekeverni a pajzsmirigy alulműködés tüneteivel. 

Vizsgálata

A pajzsmirigy alulműködés tényének megállapításán kívül fontos annak eredetét is tisztázni. Ehhez szükséges a betegvizsgálat, a panaszok és anamnézis megismerése, laboratóriumi, és képalkotó vizsgálatok elvégzése.

Pajzsmirigy alulműködés diagnosztizálása a vérből történő hormonszintek meghatározásával történik, mely során a TSH, a pajzsmirigyhormonok (fT3 és fT4) és az autoantitest szintjét (antiTPO és antiTG) kell meghatározni. Pajzsmirigy-alulműködésre a magas TSH szint, alacsony fT3 és fT4 szint utal. Azonban a TSH érték egyénenként, vizsgálatonként is eltéréseket mutathat, ráadásul sok gyógyszer is befolyásolja az aktuális értéket, éppen ezért laborvizsgálat mellett ultrahang vizsgálatra is sok esetben sor kerül.

Megelőzése, kezelése

Sajnos napjainkban még nem ismert megelőző módszer, mellyel a pajzsmirigybetegségek előre kivédhetőek lennének, de azoknak, akik a pajzsmirgy rendellenesség nagyobb kockázatának vannak kitéve, javasolt, ha kikérik endokrinológus véleményét a rendszeres ellenőrzés szükségességéről és módjáról.

A pajzsmirigy-alulműködés nem gyógyítható, a kezelés a hiányzó pajzsmirigy hormon pótlásával történik, ezzel jelentősen javítható az életminőség. A betegek nagy részének élete végéig kell szednie pajzsmirigyhormonokat.

A pajzsmirigyhormonok pótlása leggyakrabban tiroxinnal történik, ami a pajzsmirigy által egyébként termelt fT4 megfelelője. Mivel a jódhiány napjainkban is gyakori probléma (Magyarország csak mérsékelten jódhiányos) plusz jódbevitellel javítható a helyzet, ugyanis a pajzsmirigy a hormonok előállításához használja a jódot. Ha nem jut elég jódhoz, a pajzsmirigy megnagyobbodhat, golyva alakul ki. Terhességben viszont megnő a jódigény, ezért jódtartalmú terhes vitaminok szedése javasolt.

(Lévai Hajnalka Sztella, Debreceni Egyetem, Népegészségügyi Kar)

Források:

Útmutató

  • Akkor alakul ki, ha maga a pajzsmirigy nem képes elég hormont termelni, vagy az agyalapi mirigy nem szabályozza jól a működését. 
  • A pajzsmirigy alulműködés tényének megállapításán kívül fontos annak eredetét is tisztázni. Ehhez szükséges a betegvizsgálat, a panaszok és anamnézis megismerése, laboratóriumi, és képalkotó vizsgálatok elvégzése.
  • A pajzsmirigy-alulműködés nem gyógyítható, a kezelés a hiányzó pajzsmirigy hormon pótlásával történik. A kezelést endokrinológus szakorvos végzi.
Pajzsmirigy-alulműködés - Részletesen a témáról
Mit tegyek, ha pajzsmirigybetegségre gyanakszom?
A pajzsmirigy, az általa termelt hormonokon keresztül szervezetünk számos pontján fejti ki hatását (anyagcsere, emésztés, szívműködés, menstruációs ciklus, fertilitás, hőháztartás), ebből kifolyólag rendellenes működése szerteágazó tüneteket okozhat. Hogyan ismerjük fel a pajzsmirigy betegséget?
Hogyan ismerjük fel a Hashimotot?
A Hashimoto pajzsmirigygyulladás az egyik leggyakoribb autoimmun betegség, valamint a pajzsmirigy alulműködésének egyik leggyakoribb oka. Milyen tünetei lehetnek? Hogyan diagnosztizálható? Milyen módon kezelhető? Dr. Tóth Sára Rebeka foglalta össze a legfontosabb tudnivalókat a Hashimoto pajzsmirigygyulladásról.
Mit együnk székrekedés esetén?
A székrekedés hátterében számos állapot állhat, s bár bizonyos betegségek is lassíthatják a széklet továbbítását, az életmódbeli tényezőkön egy kis odafigyeléssel tudunk javítani. Hogyan?
Mikor végzik a Gamma-GT vizsgálatot?
A Gamma-GT a máj, a hasnyálmirigy és a vesék által termelt enzim, amelynek vizsgálatát leggyakrabban a máj károsodásának vagy az epeutak elzáródásának kimutatására végzik.
Miért fontos, hogy elegendő Jódot fogyasszunk?
Miért fontos és milyen hatásai vannak a Jódnak? A következőkben a Jód hivatalosan is igazolt hatásait ismertetjük.
Mit étkezzen a pajzsmirigybeteg?
A pajzsmirigy alulműködés igen sok embert érint hazánkban, melynek fő oka, hogy jódszegény településnek számítunk, pedig ez a nyomelem igen fontos a pajzsmirigy normál hormontermelése szempontjából. Mire érdemes figyelnünk, ha pajzsmirigy problémánk van?
Villámkérdés - Ellenőrizd tudásod!
Villámkérdés - Ellenőrizd tudásod!
Milyen gyakori tünetei vannak?
Hasznos lehet
Biztonságos a szex, ha szívbetegsége van?
Figyelnie kell arra, hogyan érzi magát szex közben – vagy bármilyen más fizikai tevékenység – során, ha szívbetegsége van. A szívbetegség azonban nem feltétlenül jelenti azt, hogy tartózkodnia kell a...
Mit kell tudni a skarlátról?
A skarlát az A-csoportú streptococcus által okozott fertőzés, ugyanaz a baktérium okozza, amely a torokgyulladásért felelős. Milyen tüneteket okoz és hogyan előzhető meg?
Mi az a nem kissejtes tüdőrák?
A tüdőrák a sejtek abnormális növekedése miatt alakul ki. Ezek a kóros sejtek daganatokat képeznek, amelyek károsítják a tüdő működését. A legtöbb tüdőrákos eset nem kissejtes tüdőrák (NSCLC), amely...
Influenza - tippek a gyorsabb gyógyuláshoz
Az influenza gyors leküzdésének legjobb módja a pihenés és a hidratáltság. Van azonban néhány további tanács, amely szintén segítségére lehet. Ha azonban pár nap alatt nem javulnak a tünetek, érdemes...