Melyek a bélflóra felborulásának tünetei?
Melyek a bélflóra felborulásának tünetei?
A bélflóra-egyensúly felborulásának tünetei
- krónikus fáradtság
- hangulatingadozás
- migrén
- izomfájdalom
- rossz emésztés (hasfájás, puffadás, székrekedés, vagy hasmenés)
- súlyproblémák
- rossz lehelet
A bélflóra felborulása megelőzhető
Életmód változtatással megelőzhetjük az egyensúly felborulását. A helyes étkezéssel rengeteg problémának elejét lehet venni. Fontos, hogy a napi ételmennyiséget ne három, hanem 4-5 étkezésre osszuk el. Fordítsunk rá időt, kényelmesen, nem kapkodva, az ételt jól megrágva étkezzünk. Kerüljük el a vörös és zsíros húsokat, olajban sütött ételeket és fehér liszt helyett olyan teljes kiőrlésű gabonákat használjunk, mint a rozsliszt, tönkölyliszt, grahamliszt. A cukrok helyett mézet fogyasszunk. Fontos sok növényi rost fogyasztása, de mellé mindig bő folyadékfogyasztás szükséges. Elengedhetetlen a mozgás, ami az egész szervezetre pozitív hatással van.
A patogén flóra helyreállítása
A kóros flóra csökkentése érdekében első lépésként fontos, hogy életteret biztosítsunk a jó baktériumoknak, gombáknak. Ehhez csökkenteni kell a rossz mikroorganizmusok számát. Nagyon előnyös lehet a vöröshagyma, fokhagyma, póréhagyma fogyasztása. Csökkentsük az állati fehérjék, cukrok, fehér liszt fogyasztását, mert ezek a baktériumok táptalajául szolgálhatnak.
Ez után jöhet a jó baktériumok bevitele - probiotikumok alkalmazásával. A probiotikum-fogyasztás nem csak a jó baktériumok számát növeli, hanem a káros mikrobák szaporodását is gátolja, emellett segíti az emésztést, aktiválja az immunrendszert. A prebiotikumok nem emészthető élelmiszer-összetevőket tartalmaznak, amelyek a vastagbélbe jutva elősegítik a jó baktériumok szaporodását. Vannak olyan élelmiszerek - mint a joghurt, kefir -, amelyek szintén a szaporodást segítik elő.