Mit tegyek, ha gyomorfekélyre gyanakszom?

Mit tegyek, ha gyomorfekélyre gyanakszom?

Mit tegyek, ha gyomorfekélyre gyanakszom?

1 perces olvasási idő
Megjelent: 2022.08.23.
Szerző: Dr. Kósa Krisztina belgyógyász
A gyomorfekély és nyombélfekély a gyomor és a nyombél nyálkahártya folytonosságának megszakadását jelenti. A fekély kialakulásához a nyálkahártyát védő és károsító tényezők arányának eltolódása vezet. Hogyan ismerjük fel?

A gyomor- és nyombélfekély leggyakrabb okai:

  • Fertőzések: Helicobacter pylori
  • Gyógyszerek: nem szteroid típusú gyulladáscsökkentők (NSAID)
  • Dohányzás
  • Alkoholizmus
  • Stressz
  • Sugárkezelés
  • Crohn-betegség

Hogyan ismerjük fel?

A nyombélfekély okozta fájdalom jellemzően éhség esetén alakul ki a köldök és szegycsont alsó széle közötti vonalban, illetve attól kissé jobbra, jellemzően égő jellegű, a hátba vagy a gyomorszájba sugárzó fájdalom. A gyomorfekély esetén a gyomorszájba lokalizálódó, tompa jellegű, étkezéskor fokozódó fájdalom jellemző.

Erős a gyanú, hogyan tovább?

Amennyiben a gyanú felmerül, gasztroenterológiai kivizsgálás szükséges. A szakorvosi vizsgálat során endoszkópos vizsgálatra kerülhet sor, mely igazolhatja a fekély fennállását. Igazolódott fekély esetén a kivizsgálás része a H. pylori baktérium irányába végzett kilégzéses teszt vagy szövettani vizsgálat. Terápiaként H. pylori infekció esetén antibiotikum kezelés, egyebeben savcsökkentő terápia jön szóba.

Miért fontos a kezelése?

A gyomor- és nyombélfekély korai észlelése és kezelése az esetlegesen életet veszélyeztető szövődmények miatt kiemelendően fontos. A fekélybetegség következtében gyomor és nyombél nyálkahártya átfúródása, vérzés, gyomorkimenetet szűkítő hegek, illetve a H. pylori fertőzéshez kapcsolható esetekben gyomor daganat is kialakulhat.

Mikor forduljunk azonnal orvoshoz?

Amennyiben emésztett vér tartalmú, fekete (kávézacc szerű) hányást vagy szintén emésztett vér jelenlétére utaló, szurok fekete székletet észlelünk vérző gyomor vagy nyombélfekély alapos gyanúja merül fel, mely miatt sürgősen orvoshoz kell fordulni. A gyomorvérzés ellátása endoszkópos vagy sebészi úton történik. Perforáció esetén hasi katasztrófára utaló jelentős hasi fájdalom alakul ki, melynek diagnózisát követően sebészeti ellátás szükséges.

Hogyan előzhetjük meg a kialakulását?

A gyomor- és nyombélfekély megelőzése érdekében javasolt a dohányzás elhagyása, az alkoholfogyasztás mérséklése, a változatos, rendszeres étrend bevezetése és az NSAID típusú gyógyszerek orvosi kontroll mellett történő alkalmazása.

Bővebben
Kapcsolódó témák
Szerző: Dr. Kósa Krisztina belgyógyász Megjelenés dátuma: 2022.08.23.
Kérjük, értékeld a cikket!
Hasznos lehet
Biztonságos a szex, ha szívbetegsége van?
Figyelnie kell arra, hogyan érzi magát szex közben – vagy bármilyen más fizikai tevékenység – során, ha szívbetegsége van. A szívbetegség azonban nem feltétlenül jelenti azt, hogy tartózkodnia kell a...
Mit kell tudni a skarlátról?
A skarlát az A-csoportú streptococcus által okozott fertőzés, ugyanaz a baktérium okozza, amely a torokgyulladásért felelős. Milyen tüneteket okoz és hogyan előzhető meg?
Mi az a nem kissejtes tüdőrák?
A tüdőrák a sejtek abnormális növekedése miatt alakul ki. Ezek a kóros sejtek daganatokat képeznek, amelyek károsítják a tüdő működését. A legtöbb tüdőrákos eset nem kissejtes tüdőrák (NSCLC), amely...
Influenza - tippek a gyorsabb gyógyuláshoz
Az influenza gyors leküzdésének legjobb módja a pihenés és a hidratáltság. Van azonban néhány további tanács, amely szintén segítségére lehet. Ha azonban pár nap alatt nem javulnak a tünetek, érdemes...