Hasi ultrahang

Hasi ultrahang

1 perces olvasási idő
Szerző: doktorGO, egészség okosan
A hasi ultrahang vizsgálat segítségével a belső szervek állapotáról kaphat képet kezelőorvosunk. Ez sokat segíthet a helyes diagnózis felállításához. Fájdalommentes és gyors vizsgálat, amely teljesen kockázatmentes.

Ultrahangvizsgálat minden életkorban végezhető. Javasolt 1-2 évenként (szűrő jelleggel), de szükség lehet rá panasz vagy kontrollvizsgálat esetén is. A vizsgálat során átfogó képet kaphatunk az epehólyag, a máj a vesék és a hasnyálmirigy elváltozásokkal kapcsolatban (vesekő, epekő), de ellenőrizhetőek a ciszták vagy egyéb kóros elváltozások is. Segítségével kimutatható a máj, lép, a hasüreg nagyobb ereinek és a hasi  nyirokcsomók állapota, illetve a daganatos betegségek, áttétek. A hasi UH vizsgálatot gyakran kiegészítik kismedencei vizsgálattal is, melynek során a belső női nemi szervek, a húgyhólyag illetve a prostata kerül látótérbe.

A vizsgálat előtti teendők

A hasi ultrahang vizsgálatra fontos felkészülni. A vizsgálat előtt 6-8 órával már tilos az étkezés, illetve a kávé, tea, rágógumi fogyasztása és a dohányzás. A kismedencei ultrahang vizsgálat tervezett időpontja előtt javasolt kb. 1 liter víz (kerüljük a teát, cukros üdítőket és a rostos leveket) fogyasztása, azonban 1-2 órával a vizsgálat előtt már ne menjünk el WC-re, ugyanis a vizsgálat telt hólyag mellett végezhető.

Hogyan zajlik a vizsgálat?

A vizsgálat teljesen fájdalommentes és nem jár mellékhatással, csupán akkor járhat kisebb kellemetlenséggel, ha valamilyen (egyébként is) fájdalmas hasüregi elváltozást vizsgálnak. Ebben az esetben az enyhe nyomás is kiválthat érzékenységet, kisebb fájdalmat.

A vizsgálat minden esetben fekvő testhelyzetben történik, előtte a hasi részt szabaddá kell tenni. A pontosabb kép érdekében kontakt gélt használnak, amelyet a hasra kennek (ez először általában hideg).

Bizonyos szervek vizsgálatánál előfordulhat, hogy pár másodpercig vissza kell tartanunk a lélegzetünket, vagy át kell fordulnunk valamelyik oldalunkra,  ettől eltekintve azonban fontos, hogy mozdulatlanul feküdjünk.

A vizsgálat teljesen biztonságos, hiszen nem éri sugárzás a testünket, ezért várandósoknál is nyugodtan alkalmazható, nem lesz hatással a magzat fejlődésére. Sőt, kiválóan alkalmas a magzati fejlődés nyomon követésére.

A látottakról a vizsgálat közben, illetve annak elvégzése után kapunk szóbeli és írásbeli tájékoztatást.  A vizsgálat időtartama általában 20 percet vesz igénybe.

A vizsgálat után

Leletünket nem mindig kapjuk meg azonnal, előfordulhat, hogy várnunk kell rá. Az eredményről vagy a vizsgáló orvos ad tájékoztatást egy konzultáció keretében vagy beutaló orvosunk értékeli majd ki (megbeszéléstől függően).

A vizsgálat nem jár fájdalommal, illetve semmilyen fizikai beavatkozással, ezért nyugodtan visszatérhetünk utána a mindennapi életünkhöz. Mivel az ultrahang előtt koplaltunk, nem árt, ha viszünk magunkkal ennivalót és vizet, amit a vizsgálat után el is fogyasztunk, ezzel megelőzhetjük az esetleges elszédülést, rosszullétet. 

Lektorálta: Dr. Árki Ildikó

Útmutató

  • A hasi ultrahang vizsgálat segítségével a belső szervek állapotáról kaphat képet kezelőorvosunk.
  • A vizsgálat előtt 6-8 órával már tilos az étkezés, 1-2 órával a vizsgálat előtt már ne menjünk el WC-re.
  • A vizsgálat általában 20 percet vesz igénybe, teljesen fájdalommentes és nem jár mellékhatással.
  • Az eredményről vagy a vizsgáló orvos ad tájékoztatást egy konzultáció keretében vagy beutaló orvosunk értékeli majd ki.
Hasi ultrahang - Részletesen a témáról
Milyen vizsgálatokra számíthatunk IBS gyanúja esetén?
A bizonytalan eredetű hasi diszkomfort, fájdalom, haspuffadás, széklet problémák esetén felmerülhet az irritábilis bélszindróma gyanúja, amely esetén indokolt a teljes körű kivizsgálás. Milyen vizsgálatokra számíthatunk ilyenkor?
Mikor forduljunk urológushoz, és mikor nephrológushoz?
Vesefájdalom, vesekő vagy egyéb vesetáji panaszok esetén felmerülhet a kérdés, hogy urológushoz vagy nephrológushoz forduljunk. Az alábbiakban összeszedtük, hogy mikor, melyik szakterület segíthet.
Hogyan kezelhető a refluxbetegség?
Gastroesophagealis refluxbetegségben (GERD) a gyomor és a nyelőcső határán lévő záróizom működése szenved zavart, így a gyomortartalom a nyelőcsőbe (ritkábban magasabbra, a garatba) jut vissza, ezzel okoz panaszokat. Milyen gyógyszereket alkalmazhatunk a kezelésére?
Honnan tudhatjuk, hogy májbetegségünk van?
Fertőzés, túlzott alkoholfogyasztás, különböző gyógyszerek, daganat; ezek csak a leggyakoribb kiváltó okok, amelyek májproblémát okozhatnak. Annak ellenére, hogy több mint százféle májbetegséget különböztetünk meg, a tüneteik nagyon hasonlóak, hiszen ugyanúgy májkárosodással járnak. Hogyan ismerjük fel, hogy májproblémánk van?
Mennyi időbe telik átlagosan az endometriózis diagnózisa?
Minden tizedik termékeny korú nőt érint az endometriózis - hangzott el azon a konferencián, amelyet a betegség megismertetésére, a kutatási és kezelési lehetőségek bemutatására rendeztek vasárnap Budapesten.
Az emésztő-enzim hiánya okozta eltérések
Az emberi gasztrointesztinális rendszer számos olyan enzimet termel, melyek lebontják az elfogyasztott táplálékot, és ezáltal biztosítják a tápanyagok felvételét és hasznosulását.
Milyen esetekben javasolt a hasi ultrahang elvégzése?
A hasi ultrahang az egyik leggyakrabban végzett radiológiai vizsgálat, mellyel képet kaphatunk a has és a kismedence szerveiről, esetleges eltéréseiről. Lássuk, milyen panaszok esetén indokolt a hasi ultrahang vizsgálat elvégzése és hogyan készülhetünk fel rá!
Hogyan étkezzünk epekövesség esetén?
Bizonyos ételek fogyasztásával növelhetjük annak az esélyét, hogy epekő alakuljon ki a szervezetünkben, a megfelelő diéta betartásával pedig mérsékelhetjük panaszainkat. A következő általános érvényű diétás javaslatokat mindenképp ajánlatos betartanunk attól függetlenül, hogy betegségünk mennyire előrehaladott állapotban van.
Hasznos lehet
Miért lehet fontos a klorid vérvizsgálat?
A vér kloridszintjének mérésére klorid vérvizsgálatot vagy szérum-klorid tesztet végeznek. A klorid támogatja a testnedvek egyensúlyát a sejtekben és a sejteken kívül. Hozzájárul a megfelelő...
Fejtetű – Kiket érint és mit tehetünk?
A fejtetvek apró, csúszómászó rovarok, amelyek a fejbőrön szaporodnak el. A leggyakoribb tünet a viszketés, különösen a fej és a nyak hátsó részén, valamint a fül közelében. Mit tehetünk, hogy minél...
Hogyan hat a szüleink, nagyszüleink életmódja a miénkre?
Génjeink, szórványos mutációktól eltekintve, egy életen át változatlanok. Epigenetikai mintázatunk számos elemét viszont az életmód befolyásolja, tehát az epigenetikai jelek következménye...
Milyen tünetek utalhatnak vashiányra?
A vas nélkülözhetetlen nyomelem szervezetünk számára, ugyanis részt vesz az egészséges vörösvértest képzésben. Mikor beszélhetünk normál vas szintről?