Milyen tünetek jelentkezhetnek paraneopláziaként?
Milyen tünetek jelentkezhetnek paraneopláziaként?
Mit nevezünk paraneopláziának?
A különböző szervek rosszindulatú daganatai rendkívül gyakoriak, világszerte a vezető halálokok közé tartoznak. Szervspecifikus tünetei változatosak lehetnek annak függvényében, hogy melyik szervet érintik. Fontos azonban tudni, hogy a daganatoknak lehetnek „távoli” hatásai is, melyek közvetlenül nincsenek összefüggésben az adott szerv megbetegedésével, hanem a rosszindulatú folyamat általános következményei. Ezeket a távoli hatásokat nevezzük paraneopláziáknak.
Mi váltja ki a tüneteket?
A tüneteket a tumor által termelt anyagok (pl. hormonok, fehérjék) váltják ki, melyek bekerülnek a vérkeringésbe, így az egész szervezetre hatással lehetnek. Paraneopláziás tünetek a rosszindulatú daganatok kb. 20%-ában fordulnak elő. Bármelyik szerv daganatánál jelentkezhetnek, leggyakoribb a tüdő-, petefészek-, vese-, gyomorrák, valamint a vérképzőrendszer daganatai esetén.
Milyen tünetek jelentkezhetnek paraneopláziaként?
A paraneopláziás tünetek rendkívül sokfélék lehetnek a daganat elhelyezkedésétől, szövettani típusától és a beteg általános állapotától, társbetegségeitől függően. A tünetek persze sok esetben nem paraneopláziák, hanem egyéb szervi betegségek tünetei, de a kivizsgálás során fontos szem előtt tartani, hogy rosszindulatú daganatos folyamat is állhat a háttérben.
Paraneoplázia lehet:
- Általános tünetek -pl.: gyengeség, hőemelkedés/láz, csökkent étvágy, fogyás, éjszakai izzadás.
- Idegrendszeri tünetek – pl.: környéki idegek működészavarához (’polineuropátia’) társuló zsibbadás, érzészavar; kettős látás; szédülés, egyensúlyzavar; izomgyengeség.
- Mozgásszervi panaszok – pl.: izom-és ízületi fájdalom, izomgyengeség.
- Bőrtünetek – pl.: sötét elszíneződések a bőrön; csoportosuló szürkés-barnás, vastag, érdes felszínű foltok (’szeborreás keratózis’); rendellenes szőrnövekedés; bőr kipirulása; bőrviszketés; dobverőujj.
- Gyomor-bélrendszeri tünetek – pl.: rendszeres hasmenés, émelygés/hányinger, étvágytalanság.
- Endokrinológiai tünetek – pl.: ionzavarok (pl. magas kalcium-, alacsony nátriumszint), magasvérnyomás, felboruló szénhidrátanyagcsere.
- Fokozott vérrögképződési hajlam – pl.: mélyvénás trombózis, tüdőembólia, felületes vénák gyulladása és rögösödése (mely gyakran vándorolva jelentkezik).
- Vérképzőrendszeri tünetek – pl.: vérszegénység vagy ellenkezője, fokozott vörösvértestszám.
Miért fontos a paraneopláziák ismerete?
Vannak esetek, amikor a paraneopláziás tünetek hamarabb jelentkeznek, mint a daganat szervspecifikus tünetei, így megjelenésükkor mindig gondolni kell rosszindulatú betegség lehetőségére is.