
Izomzat
Az emberi testben háromféle izomszövet található: a simaizom, szívizom, harántcsíkolt izom. A simaizom a belső szervek erek falát alkotó szövet, ami nem képes akaratlagos mozgásra, míg a harántcsíkolt vagy más néven vázizom képes erre. A szívizom szintén nem képes az akaratlagos mozgásra, azonban érdekessége, hogy saját ingerképző központtal rendelkezik.
Az izomszövet leggyakoribb elváltozásai:
- izomszakadás
- izomhúzódás
- izomelhalás
- izomgyulladás
- vérömleny
- lágyrész zúzódás
Tünet
Az izomsérülések vezető tünete a fájdalom, ami már a kevésbé súlyos esetekben is tapasztalható. Sokszor a beteg nem fordul időben orvoshoz, így a megkésett diagnózis a gyógyulás esélyeinek jelentős romlását okozhatja.
Diagnózis
Az izomsérülések kezelésének első lépése a sérült végtag nyugalomba helyezése, és mielőbbi kivizsgáltatása, amely általában ultrahang vagy MR-készülék segítségével történik, melyek közül MR-vizsgálat végzésére ritkábban kerül sor.
Kezelési lehetőségek
A leletek alapján a kezelőorvos kiválasztja a megfelelő terápiát, melynek szerves része a megfelelő időben elkezdett gyógytorna és rehabilitáció, illetve a gyógyszeres kezelés. Amennyiben szükséges, használhatunk vény nélkül kapható készítményeket is a fájdalom és a gyulladás enyhítésére.
Útmutató
- Az izomzatot érintő enyhébb sérülések (pl. húzódás), elváltozások (merevség) esetén otthoni praktikákkal (pl. masszírozás, jegelés, kenőcsök használata) enyhíthetünk a kellemetlen panaszokon.
- Súlyosabb sérülések, tartós elváltozások esetén, minden esetben forduljunk orvoshoz!











