Mikor szedjünk magnéziumot?
Mikor szedjünk magnéziumot?
Szedjünk-e magnéziumot?
A magnéziumigényünket meghatározza a nemünk, életkorunk, fizikai aktivitásunk. Fontos azonban tudni, hogy egészséges szervezet esetében, változatos és kiegyensúlyozott étrend követése mellett, nem kell tartanunk a hiánybetegség kialakulásától.
Mi okozhat magnéziumhiányt?
A magnéziumhiányos állapot hátterében állhat:
- a hiányos táplálkozás,
- a mértéktelen diéta,
- a koplalás,
- krónikus vesebetegség,
- krónikus bélbetegség,
- felszívódási zavar.
Milyen esetekben emelkedhet a magnéziumszükséglet?
- Idős kor,
- várandósság,
- szoptatási időszak,
- fokozott stressz,
- sportolók és vagy nehéz fizikai munkát végzők.
A fenti állapotok indokolttá tehetik a magnéziumkészítmények használatát, ugyanis ezekben az esetekben már előfordulhat, hogy táplálkozás útján már nem pótolható a napi magnéziumigény, ezért szükség lehet magnéziumkészítmények szedésére.
Mikor gyanakodhatunk magnéziumhiányra?
Leggyakrabban ingerültség, izomgörcs - jellemzően lábikragörcs -, szédülés, szívdobogásérzés, fejfájás hívhatja fel a figyelmet a magnéziumhiányra, de számos egyéb betegség előjelei is lehetnek ezek a tünetek, ezért minden esetben javasolt felkeresni a háziorvosunkat. Amennyiben kizárható egyéb betegség és/vagy beigazolódik a magnéziumhiány, egyeztessük a kezelőorvosunkkal a magnéziumpótlási lehetőségeket.
Fontos!
A magnézium egy olyan ásványi anyag, amely fontos a szervezet egészséges működéséhez. Elsősorban étrendünkből fedezzük a magnézium szükségletünket, de előfordulhat, hogy magnézium tartalmú étrend-kiegészítőkre lehet szükség. Számos vény nélkül kapható magnéziumtartalmú készítmény (pl. tabletta, por, pezsgőtabletta) létezik már a gyógyszertárakban, de mielőtt bármilyen étrend-kiegészítőt szednénk, kérjük ki a gyógyszerész és/vagy kezelőorvos véleményét a választott készítményről.
Írta: S.J, újságíró Forrás: Rodler Imre, Tápanyagtáblázat, Magnesium - Uses, Side Effects, and More (WebMD)