Milyen gyakran javasolt a tüdőszűrés?

Milyen gyakran javasolt a tüdőszűrés?

Milyen gyakran javasolt a tüdőszűrés?

1 perces olvasási idő
Megjelent: 2022.09.06.
Szerző: Debreceni Egyetem Népegészségügyi Kar általános orvostudomány
Milyen időközönként javasolt a tüdőszűrés? Milyen foglalkozások esetén érdemes fokozottabban odafigyelni a rendszeres szűrésre? Milyen tünetekre figyeljünk? Összeszedtük a tüdőszűréssel kapcsolatos leggyakoribb kérdéseket.

Milyen időközönként javasolt a tüdőszűrés?

A tüdőszűrés minden 18. életévüket betöltött személynek ingyenesen elérhető; 40 éves kor felett minden panaszmentes személynek ajánlott évente egyszer, bizonyos munkakört ellátók számára viszont kötelezően elvégzendő vizsgálat (egészségügy, vendéglátás).

Milyen foglalkozások esetén érdemes fokozottabban odafigyelni a rendszeres szűrésre?

Mivel bizonyított tény, hogy az azbeszt, az arzén-, króm- és nikkel vegyületek, a többgyűrűs szénhidrogének, és a radon inhalációja tüdőrákot okozhat, ezen munkakörben dolgozók számára, figyelmet kell fordítani a rendszeres szűrővizsgálatok elvégzésére, megvédve a dolgozók egészségi állapotát.

Nem dohányzom, így is javasolt az évenkénti szűrés?

A tüdődaganat a leggyakoribb daganatok közé sorolható. A dohányzás 85%-ban felelős a kialakulásáért, az általános légszennyezés 5%, munkahelyi ártalmak 8%, örökölt hajlam és egyéb tényezők pedig 2%-ban felelősek. Elmondható, hogy azoknál is diagnosztizálható betegségről beszélünk, akik életük során 1 szál cigarettát sem szívtak el, viszont mivel ezen esetek száma igen alacsony, a dohányzás leszokását javasolják a szakemberek annak érdekében, hogy a tüdődaganatok számát csökkenteni lehessen. Ez a betegség azért is veszélyes, mert a lappangási ideje a dohányzás kezdetétől kb. 30-40 év.

Mikor lehet még indokolt a tüdőszűrés?

Lehetnek olyan esetek, amikor az évenkénti szűrés mellett olyan panaszokat, tapasztalhatunk melyek aggodalommal tölthetnek el. Amennyiben a következő panaszokat tapasztaljuk, mielőbb keressünk fel pulmonológiai szakrendelést:

  • Nehézlégzés
  • Mellkasi fájdalom
  • Éjszakai izzadás, fulladás
  • Fokozott váladékképződés
  • Köhögés

(Madai Alexandra, Debreceni Egyetem, Népegészségügyi Kar)

Források:

Kérjük, értékeld a cikket!
Hasznos lehet
Mit tehetünk memóriaromlás esetén?
Meg lehet-e előzni a memóriaromlást? Mi okozhatja ezt az állapotot? Hogyan könnyítsük meg a mindennapjainkat memóriazavar esetén? Összeszedtük a legfontosabb kérdéseket és válaszokat a...
Terhességi diabétesz
Hogyan ismerjük fel? Miért fontos a kezelése? Gyógyítható-e a terhességi diabétesz?
Szemviszketés
Ha van érzés, amit nehéz enyhíteni, az a viszkető szem. Az alábbiakban ennek 6 leggyakoribb kiváltó okát gyűjtöttük össze a Tipton Eyeworks szakértőjének segítségével.
Májrák
Van-e jellegzetes tünete a májráknak? Mi hajlamosíthat a kialakulására? Hogyan diagnosztizálható? Kérdések és válaszok a májdaganatról.