Raynaud-szindróma

Raynaud-szindróma

1 perces olvasási idő
Szerző: Dr. Tóth Sára Rebeka, belgyógyász
A végtagok fájdalmas, több fázisban történő átmeneti elszíneződését nevezzük Raynaud-jelenségnek, mely több formában is megjelenhet.

Milyen formákban fordulhat elő a Raynaud-jelenség?

  • Önálló betegségként (ennek szakmai megnevezései: Raynaud-kór, Raynaud-betegség, elsődleges Raynaud-szindróma).
  • Szisztémás betegségek (leggyakrabban autoimmun betegségek) részjelenségeként (ennek szakmai megnevezése: másodlagos Raynaud-szindróma)

Mi váltja ki a jelenséget?

A Raynaud-jelenség minden esetben a véráramlás átmeneti zavara miatt alakul ki. A jellegzetes tüneteket leggyakrabban a hideg váltja ki, de bizonyos gyógyszerek (pl. kemoterápiás gyógyszerek, orális fogamzásgátlók), illetve stressz, érzelmi megterhelés is fontos provokáló tényezők lehetnek.

Milyen tünetei vannak a Raynaud-jelenségnek?

A tünetek leggyakrabban a kezeken alakulnak ki, de ritkább esetben a lábak is érintettek lehetnek. A tünetek általában szimmetrikusan jelentkeznek a végtagokon, de ritkán egyoldali formában (inkább másodlagos Raynaud-szindróma esetén) is előfordulhat.

A végtagok elszíneződése a legtöbb esetben 3 fázisban történik:

  • Első fázis: az ujjak elfehéredése, lehűlése.
  • Második fázis: az ujjak kékes-lilás elszíneződése.
  • Harmadik fázis: az ujjak kipirosodása.

Az ujjak elszíneződését gyakran kíséri fájdalom, zsibbadás, „idegentest-érzés”, illetve duzzanat. A tünetek rendszerint rohamszerűen jelentkeznek, és jellemző, hogy rendszeresen vissza-visszatérnek. A tünetek viszonylag rövid ideig állnak fenn (kb. 10-30 percig), majd a véráramlás helyreállását követően a panaszok fokozatosan enyhülnek, az ujjak visszanyerik eredeti színüket.

Hogyan diagnosztizálható?

Fontos elkülöníteni, hogy önálló Raynaud-kórról vagy másodlagos Raynaud-szindrómáról van-e szó. A Raynaud-kór diagnózisát csak hosszas fennállás után lehet megállapítani, ha egy alapos kivizsgálás után sikerült kizárni a komolyabb szisztémás betegségek meglétét. A kivizsgálást és szükség esetén a kezelést leggyakrabban belgyógyász, immunológus vagy angiológus végzi.

Hogyan kezelhető a Raynaud-jelenség?

  • Másodlagos Raynaud-szindróma: a diagnosztizált alapbetegség célzott kezelése a fő feladat, mely a Raynaud-jelenség tüneteit is javítani fogja.
  • Raynaud-kór: a legfontosabb a kezek hidegtől való védelme, melegen tartása. Súlyosabb esetekben értágító hatású gyógyszeres terápia is szóba jöhet.
  • A Raynaud-jelenség összes megjelenési formájában a végtagok kisebb-nagyobb sérülései nehezebben gyógyulnak, ezért javasolt a végtag bőrének fokozott ápolása, megfelelő védelme (pl. védőkesztyű fokozott igénybevétel esetén).

Útmutató

  • A Raynaud-jelenség a véráramlás átmeneti zavara miatt alakul ki, jellemzően hideg hatására, de más tényezők is kiválthatják (pl. gyóyszerek, stressz).
  • A Raynaud-szindróma tünetei leggyakrabban a kezeken alakulnak ki, de ritkább esetben a lábak is érintettek lehetnek.
  • Általában szimmetrikusan jelentkezik a végtagokon az ujjak elszíneződése, lehúlése.
  • A Raynaud-kór diagnózisát csak hosszas fennállás után lehet megállapítani, ennek tükrében alakítják ki a kezelési tervet.
  • A tünetek megelőzése végett javasolt a végtag bőrének fokozott ápolása, megfelelő védelme.
Raynaud-szindróma - Részletesen a témáról
Miért lehetek érzékenyebb a hidegre?
Bár az idei tél nem tartozik a leghidegebbek közé, azért fázni lehet a 10 fok körüli időben is. Van egy betegcsoport, amely tagjai különösen megszenvedik a hideget, mivel lényegesen érzékenyebbek a hidegre, mint egészséges társaik.
Hasznos lehet
Biztonságos a szex, ha szívbetegsége van?
Figyelnie kell arra, hogyan érzi magát szex közben – vagy bármilyen más fizikai tevékenység – során, ha szívbetegsége van. A szívbetegség azonban nem feltétlenül jelenti azt, hogy tartózkodnia kell a...
Mit kell tudni a skarlátról?
A skarlát az A-csoportú streptococcus által okozott fertőzés, ugyanaz a baktérium okozza, amely a torokgyulladásért felelős. Milyen tüneteket okoz és hogyan előzhető meg?
Mi az a nem kissejtes tüdőrák?
A tüdőrák a sejtek abnormális növekedése miatt alakul ki. Ezek a kóros sejtek daganatokat képeznek, amelyek károsítják a tüdő működését. A legtöbb tüdőrákos eset nem kissejtes tüdőrák (NSCLC), amely...
Influenza - tippek a gyorsabb gyógyuláshoz
Az influenza gyors leküzdésének legjobb módja a pihenés és a hidratáltság. Van azonban néhány további tanács, amely szintén segítségére lehet. Ha azonban pár nap alatt nem javulnak a tünetek, érdemes...