Milyen COVID-teszt ajánlott?

Milyen COVID-teszt ajánlott?

Milyen COVID-teszt ajánlott?

1 perces olvasási idő
Megjelent: 2021.11.25.
Szerző: doktorGO egészség okosan
Betegnek érzi magát, de nem tudja mi fertőzhette meg? Idős, krónikus beteg vagy immunhiányos személy él a környezetében? Felvette a védőoltást mégis COVID-gyanús tünetei vannak? Nem biztos abban, hogy szüksége van-e harmadik oltásra? Forduljon szakemberhez, aki segít a megfelelő teszt kiválasztásában.

A megbízható tesztelés egyaránt fontos az oltott és oltatlanok esetében is

A tapasztalatok azt mutatják, hogy a védőoltás felvétele nem garantálja egyértelműen, hogy nem fertőződhetünk meg vagy nem adhatjuk tovább a COVID-19 betegséget. Emiatt fontos, hogy az oltott és oltatlan, felsőlégúti tüneteket produkáló pácienseket egyaránt teszteljék, illetve az egészségesnek tűnő személyek is teszteljenek, mielőtt kockázatos csoportba tartozó emberekkel kerülnek közvetlen kapcsolatba, hiszen a fertőzés sokaknál tünetmentesen zajlik.

Milyen teszt ajánlott?

Az antigén és PCR-tesztek számítanak a legmegbízhatóbb teszteknek COVID-19 fertőzés gyanúja esetén. A teszteléssel így jelentősen csökkenthető a vírus továbbadásának kockázata mind az oltatlan, mind az oltott pácienseknél.

Kiknek érdemes tesztet végeznie?

„Ha valaki bizonyított koronavírus fertőzöttel került kapcsolatba, akkor mindenképpen érdemes teszteltetni magát függetlenül attól, hogy betegnek érzi-e magát, korábban kapott-e védőoltást vagy sem. Ez különösen fontos, ha oltatlan személlyel élünk egy háztartásban, vagy olyan családtaggal, aki súlyos immunhiánnyal küzd vagy kockázatos betegségben szenved. A vírus továbbadása az ő esetükben ugyanis akár végzetes is lehet.

Milyen teszt ajánlott az oltatlanoknak?

Az oltatlan pácienseknek a kombinált tesztek ajánlottak, amelyek nemcsak a vírus jelenlétét igazolják a szervezetben, de az ellenanyagok kimutatásával informálnak arról is, hogy a betegség mely időszakában jár a páciens. A kombinált teszt előnye, hogy 15 percen belül ad eredményt.

Miért fontos, hogy az oltottak is teszteljenek betegség esetén?

Mivel a védőoltás mellet is megfertőződhetünk, így fontos lenne, hogy az oltottak felsőlégúti panaszok esetén mindenképpen teszteljenek, ezzel elkerülhető, hogy akaratukon kívül továbbadják a fertőzést. Ráadásul, ha valakiről kiderül, hogy átesett a betegségen, annak utólag érdemes odafigyelni az esetlegesen jelentkező post-COVID tünetekre is.” – mondta Dr. Menyhárt Orsolya, az Affidea Magyarország járóbeteg-szakellátás orvosigazgatója.

Bővebben
Kapcsolódó témák
doktorGO Szerző: doktorGO egészség okosan Megjelenés dátuma: 2021.11.25.
Kérjük, értékeld a cikket!
Hasznos lehet
Hogyan terjednek a vírusok?
Áttörést hozhat a levegőben terjedő kórokozók és légúti fertőzések kezelésében egy friss kutatás. A koronavírus terjedését vizsgáló tanulmány nemcsak korábban nem ismert koronavírus-forrásokat...
Fibromyalgia
A fibromyalgia egy összetett betegség, ami fájdalmat, fáradtságot és kognitív problémákat is okozhat, ezért jelentősen ronthatja az életminőséget. Mi okozza? Milyen tünetei lehetnek még, és mit...
Könnyezés
A könnyek biztosítják, hogy a szemed megfelelő mértékben nedves legyen, ami a jó látáshoz és általánosan a komfortérzetedhez elengedhetetlen.
Széklettranszplantáció
Hogyan zajlik a széklet-transzplantáció? Milyen betegségek esetén lehet rá szükség? Ki lehet donor? Kérdések és válaszok a széklettranszplantációról.