Mióma

Mióma

1 perces olvasási idő
Szerző: Dr. Tóth Sára Rebeka, belgyógyász
A mióma egy rendkívül gyakori daganattípus, ami kb. minden negyedik nőt érint élete során. Vegyük sorra, mit érdemes tudni a miómáról.

A mióma a méh simaizomsejteiből kiinduló, tokkal körülvett, jóindulatú daganat, melynek nagysága igen változó lehet.

Mi okozza?

A mióma kialakulásának pontos oka nem ismert, de hormonális tényezők minden bizonnyal hatással vannak rá. Ezt támasztja alá az a tény is, hogy a miómák mérete növekszik a terhesség alatt, melynek hátterében ösztrogénhatás feltételezhető. Miómák leggyakrabban fogamzóképes nőknél alakulnak ki. Idősebb korban, menopauza után az ösztrogénszint csökkenésével a mióma mérete sok esetben csökken. Egyénileg nagyon változó, hogy milyen ütemben nőnek és mikor okoznak észrevehető panaszokat.

Milyen tünetei lehetnek?

  • Alhasi fájdalom, hasi görcsök.
  • Nyomásérzés a kismedencében, derékfájdalom.
  • Vérzészavarok, erősebb menstruációs vérzés, rövidebb ciklusok.
  • Haspuffadás, székrekedés.
  • Émelygés, hányinger.
  • Gyengeség.
  • Sűrű vizelési inger, gyakori húgyúti fertőzések.
  • Székletürítési nehézségek.
  • Visszatérő vetélés, meddőség.

Hogyan diagnosztizálható?

Mióma gyanúja esetén mihamarabb nőgyógyászhoz kell fordulni. Ultrahang segítségével (hüvelyi és/vagy hasi) vizsgálhatók a miómák, valamint méretük és elhelyezkedésük is meghatározható.  Bizonyos esetekben – különösen differenciáldiagnosztikai szempontból – egyéb képalkotó vizsgálatok elvégzése (hasi, kismedencei CT/MR) is szükséges lehet.

Hogyan kezelhető?

Gyógyszeres kezelés

A hormonális egyensúly helyreállításával, az ösztrogéntúlsúly mérséklésével, valamint mesterséges változókor gyógyszeres előidézésével csökkenthető a miómák mérete. Azonban hosszútávú gyógyszeres kezelés csak ritka esetekben történik. A gyógyszeres terápia átmeneti megoldás lehet, segíthet csökkenteni a mióma méretét egy tervezett műtét előtt.

Műtéti kezelés

Alapvetően a kisméretű, nem gyorsan növekedő, súlyos tüneteket nem okozó miómákat nem szükséges eltávolítani. Ezek esetében elegendő a rendszeres ellenőrzés, kontrollvizsgálat. Sok esetben a menopauzát követően a meglévő miómák mérete csökken, így egyre kevésbé okoz panaszt. Ha azonban a mióma nagyon nagy, gyorsan nő, kifejezett panaszokat okoz, vagy akadályozza a kívánt terhesség létrejöttét, indokolt lehet műtéti eltávolítása. A műtéti eltávolítás történhet laparoszkóppal, hasi feltárással és hüvelyen át végzett műtéttel is. Lehetséges csak a mióma vagy miómák eltávolítása, de bizonyos esetekben az egész méh eltávolítására is sor kerülhet. Minden esetben a kezelőorvos egyedileg dönti el, hogy milyen műtéttípus a legmegfelelőbb a beteg számára.

Útmutató

  • A mióma a méh simaizomsejteit érintő jóindulatú daganat, melynek gyanúja esetén mielőbb nőgyógyászhoz kell fordulni.
  • Alhasi fájdalom, vérzészavar, székrekedés, haspiffadás hívhatja fel rá leggyakrabban a figyelmet.
  • A mióma sebészeti úton és/vagy gyógyszeresen kezelhető.
Hasznos lehet
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?
Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mér reggelente, és nem érti, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Milyen okok idézik...
Hogyan mérje pontosan a vérnyomását?
A JAMA Internal Medicine folyóiratban megjelent tanulmány szerint a kar helytelen elhelyezése a vérnyomás mérése során ferde értékekhez vezethet. Hogyan helyezzük hát el a karunkat? És mely...
Újabb COVID-variáns terjed Európában. Íme, amit tudni kell róla
A COVID-19 új változata, a XEC rohamosan terjed Európában. A Glasgow-i Egyetem kutatói szerint a XEC globálisan domináns variánssá válhat a következő néhány hónapban.
A COVID-, influenza- és RSV-oltások időzítése ősszel
Szinte mindenkinek érdemes kapnia éves influenza elleni védőoltást, és a 75 év feletti felnőtteknek javasolt lehet az RSV-oltás is. De mi a helyzet a COVID elleni vakcinákkal?