HELLP-szindróma
A HELLP-szindróma egy angol mozaikszó, mely a következőkből tevődik össze:
- vörösvérsejtek szétesése (hemolysis),
- emelkedett májenzimek (elevated liver enzyms)
- és alacsony vérlemezkeszám (low platelet count).
Kiket érinthet?
Gyakorlatilag bármelyik kismamánál előfordulhat, de általában 25 év feletti, többedszer szülő nőkre jellemző, akiknek korábbi várandósságuk problémamentes volt. A terhességek kb. 0,1-0,8%-ánál fordul elő, jellemzően a 28-36. terhességi hét között (ritkán kialakulhat a 17-20. hét között is). Előfordulása az elmúlt években egyre fokozódott, így jelentősége vitathatatlan.
Milyen tünetekkel járhat?
- jobb bordaív alatti hasi fájdalom;
- fejfájás;
- szikralátás;
- magas vérnyomás;
- hányinger, hányás;
- rossz közérzet;
- vérzések (pl. ínyvérzés, orrvérzés, véres vizelet...stb.);
- laboreltérések: hemolízisre (vörösvérsejtek szétesésére) utaló jelek, emelkedett májenzimek, alacsony vérlemezke szám, fehérjeürítés.
Hogyan kezelhető?
Legfontosabb a terhes nő állapotának stabilizálása. Minden esetben egyedileg mérlegelni kell, hogy mi a legjobb az anya és a magzat számára – figyelembe véve a terhesség korát, a magzat érettségét, illetve a várandós nő állapát és paramétereit. Leggyakrabban sürgős császármetszésre van szükség, csak így lehet uralni a betegséget. Célszerű, hogy az ellátás olyan intézményben történjen, ahol van lehetőség koraszülött ellátásra is. Ha a terhességet császármetszéssel befejezik, akkor rendszerint a HELLP-szindróma megszűnik, az esetek nagy részében az anya paraméterei néhány napon belül rendeződnek.
Megelőzhető a HELLP-szindróma?
Mivel a HELLP-szindróma pontos kiváltó oka nem ismert, így egyértelmű megelőzésére sincs lehetőség. Nagyon fontos a rendszeres kontrollvizsgálat – a gondozó nőgyógyásznál és a védőnőnél egyaránt. Gyanús tünetek esetén mindig gondolni kell rá és mihamarabb meg kell kezdeni a célirányos kivizsgálást.
Fontos szem előtt tartani, hogy a HELLP-szindróma egy nagyon súlyos kórkép, melyet minden esetben komolyan kell venni, hiszen veszélyeztetheti mind az anya, mind a magzat életét.
Útmutató
- A szindróma várandós nőket érinthet és közvetlenül veszélyeztetheti az anya és a magzat életét.
- A HELLP-szindróma a terhességi toxémia legsúlyosabb formájának tekinthető, bármelyik kismamánál előfordulhat, de általában 25 év feletti, többedszer szülő nőkre jellemző a kialakulása, akiknek korábbi várandósságuk problémamentes volt.
- Kezelés szempontjából a legfontosabb a terhes nő állapotának stabilizálása.
- A HELLP-szindróma megelőzésére nincs lehetőség.