
Pajzsmirigy ultrahang vizsgálat
Mit vizsgál a pajzsmirigy ultrahang?
A pajzsmirigy struktúrájának vizsgálata leggyakrabban ultrahang vizsgálattal történik, ezzel ugyanis megfigyelhetőek az apróbb elváltozások, a pajzsmirigy két lebenyének és a mellékpajzsmirigynek a méretei, alakja, de diagnosztizálható vele a gyulladás, a göb, a daganat és a ciszta is. A pajzsmirigy ultrahang nemcsak konkrétan a szerv térképezhető fel, hanem a nyaki lágyrészek állapota is (pl. nyaki nyirokcsomók, nyálmirigyek). További előnye, hogy egyszerre képes megmutatni a szervek valós idejű mozgását és az erekben folyó vér viselkedését is, illetve nem használ sugárzást.
Mikor javasolt a pajzsmirigy ultrahang?
Pajzsmirigy ultrahang vizsgálat javasolt minden olyan esetben, amikor:
- belgyógyászati vagy endokrinológiai fizikális vizsgálat során elváltozást (pl. csomót) észlelünk,
- vérvétel során a pajzsmiriggyel kapcsolatos értékek jelentős mértékben eltérnek a normál értékektől,
- és/vagy egyéb pajzsmirigy kóros elváltozására hajazó tüneteket tapasztalunk.
- A pajzsmirigy ultrahangot a fennálló pajzsmirigy betegségek (pl. daganatos elváltozás) nyomon követésére is használják.
Mire számítsunk a vizsgálat során?
A pajzsmirigy ultrahang fájdalommentes, semmilyen előkészületet nem igényel, azonban a vizsgálat előtt érdemes eltávolítani ékszereinket. A vizsgálat háton fekve történik egy kezelőágyon, ahol a nyaki területet egy ultrahangfejjel (és az ultrahanghullámok terjedését elősegítő zselé) segítségével vizsgálják. A vizsgálat felsőruházat nélkül történik, a felsőtestre papírtörölköző kerül, mely segítségével a vizsgálat befejeztét követően a fölösleges zselét le is tudjuk törölni. A teljes vizsgálat általában 20 percet vesz igénybe.
Mi történik a vizsgálat után?
Amennyiben leleteinket kézhez kapjuk, egyeztessünk endokrinológus szakorvossal (célszerű a vizsgálatot végző orvossal konzultálni). Bármilyen eltérés mutatkozik a felvételeken, további vizsgálatokra lehet szükség akár más irányba is.
Írta: S.J, újságíró, Forrás: Thyroid Ultrasound (Healthline)
Útmutató
- A pajzsmirigyultrahang fájdalommentes, semmilyen előkészületet nem igényel.
- Amennyiben bármilyen pajzsmirigy elváltozásra utaló jelet észlelünk magunkon, forduljunk szakorvoshoz.





