Mellkas röntgen

Mellkas röntgen

1 perces olvasási idő
Szerző: doktorGO, egészség okosan
A mellkas röntgen a mellkast érintő betegségek tisztázására szolgáló leggyakrabban alkalmazott diagnosztikai módszer. A röntgenfelvételeken láthatóak a tüdők, a gátorüreg, a szív, a nagyerek, a bordák és a rekeszizom árnyéka, illetve bizonyos eltéréseik.

A vizsgálat előtt

A mellkas röntgen készítéséhez nincs szükség előkészületre, azonban a felvétel előtti pár órában nem javasolt a dohányzás.

Hogyan zajlik a vizsgálat?

A röntgenfelvétel megkezdése előtt a felsőtestet szabaddá kell tenni, a nyakláncokat minden esetben le kell venni, hiszen ez ronthatja a kép minőségét. A felvétel készítése mély belégzésben történik, a lélegzetet vissza kell tartani, illetve nem szabad közben mozogni sem. A felvételt készítő asszisztens pontos utasítást ad, mikor kell mély levegőt venni és mikor lehet azt kifújni.

A vizsgálat nem jár fájdalommal, az egyetlen kellemetlenség az állvány hűvössége lehet, amihez a páciens odanyomja a mellkasát. A vizsgálat során a röntgenállvánnyal szemben kell állni, majd a vállakat leengedve, a karokat előre húzva át kell ölelni az állványt.

Előfordulhat, hogy technikai hiba vagy elmozdulás következtében meg kell ismételni a felvételt. 

A röntgenfelvételt radiológus szakorvos elemzi ki. Ha a röntgenképen az orvos elváltozást lát, szükség lehet oldalirányú felvétel készítésére vagy más diagnosztikai módszerekre.

A vizsgálat után

A vizsgálat nem jár semmilyen fizikai beavatkozással, illetve fájdalommal, ezért utána nyugodtan visszatérhetünk a mindennapi élethez, nincs szükség pihenésre vagy otthon tartózkodásra. 

Útmutató

  • A mellkas röntgen a mellkast érintő betegségek tisztázására szolgáló leggyakrabban alkalmazott diagnosztikai módszer. 
  • Megelőző vizsgálatként panaszmentesen is készülhet mellkas röntgen.
  • A mellkas röntgen készítéséhez nincs szükség előkészületre, azonban a felvétel előtti pár órában nem javasolt a dohányzás.
  • A vizsgálat nem jár fájdalommal, az egyetlen kellemetlenség az állvány hűvössége lehet.
  • A röntgenfelvételt radiológus szakorvos elemzi ki.
Mellkas röntgen - Részletesen a témáról
Mit tehetünk a hozzátartozónkért, ha IPF beteg?
A család és a hozzátartozók sokat segíthetnek abban, hogy az IPF betegség miatt megváltozott életminőség és a mindennapi tennivalók fizikai és lelki terhe minél kevésbé háruljon a betegre. Hogyan?
Lehetek-e tüdőrákos, ha nem dohányzom?
Sokan úgy gondolják, hogy őket nem fenyegeti a tüdőrák, hiszen nem dohányoznak, azonban a valós helyzet más. Életmentő lehet a korai szűrés, ezért minden esetben figyeljünk a tünetekre, ugyanis nem minden írható a koronavírus számlájára.
Milyen módszerekkel diagnosztizálják a szívelégtelenséget?
Egy egészséges szív minden egyes szívütéssel a bal kamrában található vér kb. 70%-át pumpálja ki az erekbe. Ha a kipumpált vér mértéke 40% alá esik, szívelégtelenségről beszélünk. De honnan tudhatjuk, hogy érintettek vagyunk?
Mit tehetünk, ha tüdőfibrózisban szenvedünk?
Jelenleg nincs ismert gyógymód a tüdőfibrózisra, azonban a megfelelő terápia lassíthatja a betegség előrehaladását. Az alábbi tanácsok betartásával javítható a betegek életminősége.
Mit tehetünk, ha megjelennek a COPD tünetei?
A WHO adatai szerint a COPD a harmadik vezető halálok világszerte, amely 3,23 millió ember haláláért felelős. Magyarországon a COPD-s betegek száma meghaladhatja a félmilliót, de a betegeknek csak mintegy egyharmada kap kezelést a diagnózis hiánya miatt. Mit tehetünk, ha kiderül, hogy érintettek vagyunk?
Hogyan lesz a légszennyezésből stroke?
A stroke kialakulását valószínűsítő kockázati tényezők rangsorában a légszennyezés a hetedik helyen áll; ez százalékban kifejezve azt jelenti, hogy a stroke megbetegedések 21 százalékát a légszennyezettség váltja ki. De hogyan lesz a légszennyezésből stroke?
Mit tehetünk tüdőnk egészségének megőrzéséért?
A COPD sajnos Magyarországon is népbetegségnek tekinthető. Egyes becslések szerint a hazai COPD-s betegek száma félmillió felett van, közülük sokan nem kapnak megfelelő kezelést, mert az esetükben későn, vagy egyáltalán nem kerül sor diagnózisra. Mi okozza, mit tehetünk, és hogyan őrizzük meg a tüdőnk egészségét?
Mire számíthatunk a COPD diagnózisa után?
A COPD, azaz krónikus obstruktív tüdőbetegség visszafordíthatatlan, fokozatosan súlyosbodó betegség. Bár jelenlegi ismereteink szerint nem gyógyítható, de az előrehaladása lassítható, akár jelentős mértékben is. Hogyan?
Hasznos lehet
Miért lehet fontos a klorid vérvizsgálat?
A vér kloridszintjének mérésére klorid vérvizsgálatot vagy szérum-klorid tesztet végeznek. A klorid támogatja a testnedvek egyensúlyát a sejtekben és a sejteken kívül. Hozzájárul a megfelelő...
Fejtetű – Kiket érint és mit tehetünk?
A fejtetvek apró, csúszómászó rovarok, amelyek a fejbőrön szaporodnak el. A leggyakoribb tünet a viszketés, különösen a fej és a nyak hátsó részén, valamint a fül közelében. Mit tehetünk, hogy minél...
Hogyan hat a szüleink, nagyszüleink életmódja a miénkre?
Génjeink, szórványos mutációktól eltekintve, egy életen át változatlanok. Epigenetikai mintázatunk számos elemét viszont az életmód befolyásolja, tehát az epigenetikai jelek következménye...
Milyen tünetek utalhatnak vashiányra?
A vas nélkülözhetetlen nyomelem szervezetünk számára, ugyanis részt vesz az egészséges vörösvértest képzésben. Mikor beszélhetünk normál vas szintről?