RSV fertőzés

RSV fertőzés

1 perces olvasási idő
Szerző: Semmelweis Egyetem, általános orvostudomány
Az őszi-téli időszakban igen gyakran előfordul a felsőlégúti betegségekért felelős kórokozó, az ún. RSV (respiratory syncytial virus) okozta megbetegedés. Kiket érinthet, melyek a tünetei és mire kell figyelni RSV fertőzöttség esetén?

Kiket veszélyeztet?

Az RSV egy régóta ismert, nagyon virulens kórokozó, mely cseppfertőzéssel terjed, de évtizedek óta nem idézett ekkora járványt, mint idén – mondta el honlapunknak dr. Szabó Attila. A Klinikai Központ gyermekgyógyász elnöke beszámolt arról is, hogy főként a kora- és újszülöttekre, valamint a csecsemőkre jelent nagy veszélyt a megbetegedés, esetükben nagyobb eséllyel alakul ki a kislégutak súlyos gyulladása (bronchiolitis), vagy akár tüdőgyulladás is, mely akadályozza az oxigénfelvételt. A hirtelen egészségromlást esetükben nem a koronavírus, hanem az RSV okozta.

Az RSV-fertőzés szezonja a késő őszi, még inkább a téli hónapokra esik, idén azonban ebben is változást látunk, mert az egyetem I. Sz. Gyermekgyógyászati Klinikáján már október elejétől nagy létszámú betegforgalmat tapasztaltunk az RSV miatt – mondta dr. Szabó Attila.

Milyen tünetei lehetnek?

A kórokozó gyors terjedésének kedvez a lappangási időszak, amely az első tünetek megjelenéséig, átlagosan 4-5 napig tart. A már megfertőződött személy, ez idő alatt is átadhatja a kórokozót a környezetében lévőknek. A betegség óvodás, iskolás korban, nagyobb gyermekeknél, vagy a felnőttek esetében általában nem okoz súlyos problémát, jellemzően orrfolyás, hőemelkedés, étvágytalanság (egyszerű nátha) képében jelentkezik, ezért ők elsősorban a vírus terjesztése szempontjából jelentenek magas kockázatot.

Hogyan előzzük meg?

A gyermekorvos arra hívja fel a figyelmet, hogy jelenleg nincs a vírus által okozott fertőzésre célzott terápia, vagy gyógyszer, ezért a megelőzésre különös hangsúlyt kell fektetni, melynek eszköze a COVID-19 járvány során megszokottá vált: gyakori kézmosás, maszkhasználat, felületfertőtlenítés, szociális távolságtartás. Az RSV szilárd felületeken (például ajtókilincs, telefon) körülbelül 7-8 órán át marad fertőzőképes.

Mikor forduljunk orvoshoz?

A felsőlégúti tünetekkel akkor kell azonnal orvoshoz fordulni, ha szapora légzést, zihálást, rohamokban jelentkező, csillapíthatatlan köhögést észlelünk a kisgyerekeknél. A kora-, vagy újszülöttek esetében a táplálási nehezítettség is fontos figyelmeztető jel lehet a kiszáradás veszélye miatt. Kórházi ápolást azok a gyermekek igényelnek, akiknél kialakult a kislégutak súlyos gyulladása és oxigénterápiára, vagy a kiszáradás miatt infúziós kezelésre, esetleg megfigyelésre szorulnak. „Idén a korábbi évtizedektől eltérően eltérőn 6 éves korig találkoztunk kórházi kezelést igénylő esetekkel” – mondja dr. Szabó Attila.

Létezik-e védőoltás az RSV vírus ellen?

Az RSV fertőzés megelőzésére hagyományos védőoltás nincs, de a legmagasabb kockázati csoportba tartozó gyermekek (2 éves kor alatt) jogosultak úgynevezett passzív immunizációra, ami az ellenanyag izomba történő beadását jelenti, de ez csupán rövidtávú védettséget biztosít.

Honnan tudhatjuk, hogy RSV fertőzöttek vagyunk?

A fertőzés beazonosítására létezik gyorsteszt, illetve a koronavírus járvány alatt megismert gyermekkori PCR- vizsgálat hozhat biztos eredményt – mondja az elnök. A pozitív teszt ebben az esetben nem jár sem karanténkötelezettséggel, sem automatikus kórházi felvétellel.

Útmutató

  • Az RSV cseppfertőzéssel terjed, leggyakrabban az őszi-téli időszakban.
  • A betegség óvodás, iskolás korban, nagyobb gyermekeknél, vagy a felnőttek esetében általában nem okoz súlyos problémát, jellemzően orrfolyás, hőemelkedés, étvágytalanság képében jelentkezik azonban orvoshoz kell fordulni akkor, ha szapora légzést, zihálást, rohamokban jelentkező, csillapíthatatlan köhögést észlelünk.
  • A ferztőzés beazonosítására létezik gyorsteszt.
  • A vírus által okozott fertőzésre nincs célzott terápia, vagy gyógyszer, ezért a megelőzése a legfontosabb: gyakori kézmosás, maszkhasználat, felületfertőtlenítés, szociális távolságtartás.
RSV fertőzés - Részletesen a témáról
Hogyan terjednek a vírusok?
Áttörést hozhat a levegőben terjedő kórokozók és légúti fertőzések kezelésében egy friss kutatás. A koronavírus terjedését vizsgáló tanulmány nemcsak korábban nem ismert koronavírus-forrásokat azonosított, de alapul szolgálhat más kórokozók – például influenza vagy RSV – terjedésének fékezésére és járványok megelőzésére is.
Mi befolyásolja a vitaminok felszívódását?
A vitaminok, ásványi anyagok nélkülözhetetlenek az emberi szervezet egészséges működéséhez. Azonban a bevitel módját, egymás felszívódását akadályozó vagy segítő tényezőket fontos figyelembe venni alkalmazásukkor.
Higiénia - Mire figyeljünk a nyilvános helyeken?
Melyek azok a közösségi terek, ahol legnagyobb eséllyel fertőződhetünk meg? Összeszedtük azokat a nyilvános helyeket, eszközöket, amelyeknél érdemes körültekintőbbnek lenni.
Hogyan fertőtlenítsük a mobiltelefonunkat?
Szükséges-e tisztítani a mobiljainkat? Ha igen, milyen szereket használjunk, és melyek azok, amiket érdemes kerülni? Mire figyeljünk a tisztításkor? Összeszedtünk néhány tippet, ami megkönnyíti a mobiltelefonok tisztán tartását.
Kérdések és válaszok a kézfertőtlenítőkről
A COVID-járvány óta sokan hordanak maguknál különböző kézfertőtlenítő szereket, de fontos kihangsúlyozni, hogy ezek nem helyettesítik az alapos kézmosást. Miért? Összeszedtük a legfontosabb kérdéseket és válaszokat a kézfertőtlenítőkről.
Hasznos lehet
Biztonságos a szex, ha szívbetegsége van?
Figyelnie kell arra, hogyan érzi magát szex közben – vagy bármilyen más fizikai tevékenység – során, ha szívbetegsége van. A szívbetegség azonban nem feltétlenül jelenti azt, hogy tartózkodnia kell a...
Mit kell tudni a skarlátról?
A skarlát az A-csoportú streptococcus által okozott fertőzés, ugyanaz a baktérium okozza, amely a torokgyulladásért felelős. Milyen tüneteket okoz és hogyan előzhető meg?
Mi az a nem kissejtes tüdőrák?
A tüdőrák a sejtek abnormális növekedése miatt alakul ki. Ezek a kóros sejtek daganatokat képeznek, amelyek károsítják a tüdő működését. A legtöbb tüdőrákos eset nem kissejtes tüdőrák (NSCLC), amely...
Influenza - tippek a gyorsabb gyógyuláshoz
Az influenza gyors leküzdésének legjobb módja a pihenés és a hidratáltság. Van azonban néhány további tanács, amely szintén segítségére lehet. Ha azonban pár nap alatt nem javulnak a tünetek, érdemes...