Övsömör

Övsömör

1 perces olvasási idő
Szerző: Dr. Tóth Sára Rebeka, belgyógyász
Az övsömör (herpes zoster) kialakulásáért a herpeszvírusok családjába tartozó – bárányhimlőt is okozó – varicella zoster a felelős.

Hogyan alakul ki?

A bárányhimlő gyógyulása után a kórokozó nyugvó, inaktív állapotban benne marad a szervezet idegdúcaiban és nagyobb megterhelés, az immunrendszer gyengülésének hatására aktiválódhat, övsömört hozhat létre.

Kiket érinthet?  

Hajlamosító tényezők (pl. egyes krónikus betegségek, bizonyos gyógyszerek hatása) esetén bárkinél előfordulhat, de a 60 év felettiekben a leggyakoribb. Fiatalkori övsömör esetén – különösen visszatérő esetekben – kivizsgálás javasolt a háttérben esetlegesen meghúzódó komolyabb betegségek kizárására. A bárányhimlő elleni védőoltásban részesülteknél is kialakulhat övsömör, de sokkal ritkábban.

Milyen tünetei lehetnek?

  • Kezdeti szakasz: 1-3 nappal a jellegzetes bőrtünetek kialakulása előtt erős, égő fájdalom jelentkezik, általában „övszerűen” a törzs egy maghatározott részén.
  • Jellegzetes bőrtünetek, hólyagok kialakulása: 1-3 nappal a fájdalom kezdete után vörössé, duzzadttá válik a bőr és apró hólyagok jelennek meg rajta – leggyakrabban a törzsön, „övszerűen”. A bőrtünetek általában féloldalasak, középen éles határral végződnek; fájdalmasak, viszketnek. Ezek, az övsömörre jellegzetes tünetek ritkábban jelentkezhetnek a testen máshol is (pl. arcon).
  • Általános tünetek: gyengeség, hőemelkedés/láz, fejfájás, nyirokcsomó megnagyobbodás.

Hogyan lehet kezelni?

  • Anti-vírus hatóanyag (pl. aciklovir) használható, mely a gyógyulási időt lerövidíti és csökkenti a szövődmények kialakulásának esélyét.  
  • A hólyagokra használható helyileg szárító paszta, ecsetelő.
  • Az erős fájdalomra fájdalomcsillapító adható.  
  • Kiegészítő terápiának B-vitamin komplex adható, mely az idegek regenerálódását segítheti.
  • A gyógyulással párhuzamosan a beteg általános állapota javul, a kialakult hólyagok elpörkösödnek.
  • A bőrtünetek leggyakrabban nyom nélkül gyógyulnak, néha azonban hegek maradhatnak vissza.
  • Érdemes a terápiát a panaszok jelentkezése után mihamarabb megkezdeni, mert így gyorsabb és komplikációmentesebb gyógyulás érhető el.
  • Szövődményes, nagyon súlyos esetekben intravénás gyógyszeradásra, kórházi kezelésre is szükség lehet.
  • Gyakori szövődmény az övsömör helyén fennmaradó idegi eredetű fájdalom (ún. posztherpetikus neuralgia), mely akár hónapokig is elhúzódhat

Az övsömört érdemes komolyan venni; gyanús tünetek esetén javasolt felkeresni a háziorvost és megkezdeni a szükséges terápiát.

Fertőz-e az övsömörös beteg?

Fontos tudni, hogy az övsömör azokra nézve fertőző, akik még nem estek át varicella-fertőzésen, bárányhimlőn (vagy nincsenek beoltva ellene). Az ő esetükben megfertőződés esetén nem övsömör, hanem bárányhimlő kialakulása várható.

A bárányhimlőn már átesett (vagy ellene beoltott) egészséges embereket az övsömörös beteg nem fertőzi meg – ám mindemellett érdemes odafigyelni a várandós nőkre, kisgyermekekre és legyengült immunrendszerű betegekre.  

Forrás: Shingles

Útmutató

  • Az övsömör kialakulásáért a herpeszvírusok családjába tartozó varicella zoster a felelős, kizárólag azokra nézve fertőző, akik még nem estek át varicella-fertőzésen, bárányhimlőn (vagy nincsenek beoltva ellene).
  • A bárányhimlőn már átesett (vagy ellene beoltott) egészséges embereket az övsömörös beteg nem fertőzi meg.
  • Érdemes komolyan venni; gyanús tünetek esetén javasolt felkeresni a háziorvost és megkezdeni a szükséges terápiát, amely általában anti-vírus hatóanyagot ír elő.
Övsömör - Részletesen a témáról
Mikor várható a Covid-19-hez köthető övsömör kialakulása?
Az övsömör kialakulásáért a bárányhimlőt is okozó (varicella zoster) vírus a felelős. A bárányhimlő gyógyulása után a kórokozó inaktív állapotban benne marad a szervezet idegdúcaiban és az immunrendszer gyengülésének hatására aktiválódhat. Mivel a Covid-19 jelentős megterhelést jelent a szervezet számára, a nyugvó állapotban lévő varicella vírus aktiválódhat, ami övsömör kialakulását eredményezheti.
Hasznos lehet
A COVID-, influenza- és RSV-oltások időzítése ősszel
Szinte mindenkinek érdemes kapnia éves influenza elleni védőoltást, és a 75 év feletti felnőtteknek javasolt lehet az RSV-oltás is. De mi a helyzet a COVID elleni vakcinákkal?
A székrekedés növelheti a szívproblémákat?
Egy tanulmány szerint a székrekedés nemcsak kényelmetlenséget és puffadást okoz, hanem növelheti a szívproblémák kockázatát is. De miről is van szó valójában?
Előfordulhat, hogy ezek a tünetek is a Covid jelei
A járvány első éveiben a gyakori tünetek közé tartozott a torokfájás, az íz- és szaglás elvesztése és a láz. Ahogy egyre több alvariáns jelent meg, néhány kevésbé nyilvánvaló tünet is egyre inkább...
Mikor veszélyes az alacsony vérnyomás?
Az alacsony vérnyomást (hipotenzió) – 90/60 higanymilliméter (Hgmm) alatti értéket – a szakemberek nem tekintik súlyos problémának, mert ritkán okoz gondot. Néhány alacsony vérnyomásban szenvedő...