Ultra-feldolgozott reggeli ételek - Hogyan döntse el, melyiket kerülje el?
Ultra-feldolgozott reggeli ételek - Hogyan döntse el, melyiket kerülje el?
A tanulmány megállapította, hogy azoknál a résztvevőknél, akik a legtöbb ultra-feldolgozott ételt fogyasztották, 4%-kal nagyobb volt az esélye annak, hogy valamilyen okból koraibb halált haljanak. Korábbi tanulmányok szintén összefüggést mutattak az ultra-feldolgozott élelmiszerek és a rák, 2-es típusú cukorbetegség, súlygyarapodás, gyulladás és a bél mikrobióma változása között.
Nincs egységes definíciója az ultra-feldolgozott élelmiszereknek, de ezek általában adalékanyagokat – például színezékeket, emulgeálószereket és nem tápláló édesítőszereket –, valamint nagy mennyiségű hozzáadott cukrot és telített zsírokat tartalmaznak. Becslések szerint az ultra-feldolgozott élelmiszerek az amerikai élelmiszerkészlet 71%-át teszik ki, ezért nehéz elkerülni ezeket a termékeket. Ehelyett érdemes arra koncentrálni, hogy kisebb változtatásokat hajtson végre étrendjében, fogyasszon több gyümölcsöt, zöldséget, teljes kiőrlésű gabonát, dióféléket, hüvelyeseket és magvakat. Noha néhány terméket érdemes korlátozni, az olyan ételek, mint a joghurt és a zabpehely rendkívül táplálóak, ha a megfelelő fajtát választja.
Ultra-feldolgozott reggeli ételek
Szalonna
A szalonna, sonka, kolbász és más feldolgozott húsok általában az egészségtelen ultra-feldolgozott élelmiszerek kategóriájába tartoznak. Nitrátokat és nitriteket adnak a feldolgozott húsokhoz az íz és a szín, valamint a baktériumok csökkentése érdekében. Ezek az adalékanyagok a feldolgozott vörös húsban található hem vassal kombinálva növelhetik a negatív egészségügyi kockázatokat.
Több tanulmány is összefüggésbe hozta a feldolgozott húst a vastagbélrák fokozott kockázatával. A World Cancer Research Fund és az American Institute for Cancer Research nagyon kevés feldolgozott hús fogyasztását javasolja.
Joghurt
A joghurt jó kalcium- és fehérjeforrás és egy 2023-as tanulmány megállapította, hogy az ultra-feldolgozott joghurtok az egészségesebb ultra-feldolgozott élelmiszerek alkategóriájába tartoznak.
A teljes kiőrlésű kenyér, a teljes kiőrlésű gabonapelyhek és a joghurt azok a csoportok, amelyeknél kisebb a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata, annak ellenére, hogy ezek ultra-feldolgozott élelmiszerek - ismerteti a tanulmány.
Zabpehely
A zabpehely szintén az ultra-feldolgozott kategóriába tartozik, ha hozzáadott ízeket vagy színezékeket tartalmaz. A sima zab azonban minimálisan feldolgozottnak minősül. A teljes kiőrlésű zab ráadásul a szívre és az emésztőrendszerre gyakorolt egészségügyi előnyökkel jár.
Kenyér
Egyes teljes kiőrlésű kenyerek ultra-feldolgozottnak számítanak, de sok táplálkozási szakértő ezeket egészségesebb lehetőségnek tartja a finomított gabonákhoz képest.
A teljes kiőrlésű gabonák rostokat tartalmaznak, amelyek elősegítik a szív egészségét és a megfelelő bélműködést. Gazdagok magnéziumban és szelénben is, amelyek támogatják az immunrendszert. Az étrendi irányelvek azt javasolják, hogy az elfogyasztott gabonafélék fele teljes kiőrlésű legyen.
Növényi alapú italok
A növényi alapú italokban található ízfokozók, stabilizátorok és kémiai adalékanyagok az ultra-feldolgozott kategóriába esnek, de a laktózérzékenyek, bizonyos ételallergiában szenvedők, vagy a vegán étrendet követők gyakran használnak növényi alapú italokat a tejtermékek alternatívájaként. A növényi alapú italoknál érdemes hozzáadott édesítőszer nélkülit választani.
Granola szelet
A boltban vásárolt granolaszeletek ultra-feldolgozottnak számítanak, de kereshet táplálóbb lehetőségeket is. Az ultra-feldolgozott élelmiszerek jellemzően olyan összetevőket tartalmaznak, amelyeket az otthoni konyhákban nem használnak, így a granolaszeletek otthoni elkészítése kevésbé minősül feldolgozottnak. A boltban válasszon olyan granolaszeletet, amelyek diót és kevesebb hozzáadott cukrot tartalmaznak.
Ha gyakran kívánja az ultra-feldolgozott ételeket, az annak a jele lehet, hogy nem eszik eleget a szervezetének szükséges alapvető tápanyagokból.