Epehólyagrák
Előfordulása
A WHO adatai szerint az emésztőszervi daganatok közül az epehólyagrák a 6. leggyakoribb, évente kb. 116 ezer új esetet diagnosztizálnak világszerte. Előfordulása idősebb korban gyakoribb, a nőket lényegesen többször érinti. Sok esetben a diagnózis felállítása véletlenszerűen történik, epekövesség okozta panaszok kivizsgálása, kezelése során.
Milyen rizikófaktorai vannak az epehólyagrák kialakulásának?
- Epekövesség.
- Krónikus epehólyaggyulladás, porcelán epehólyag.
- Epehólyag polipok.
- Primer szklerotizáló cholangitis (PSC).
- Fertőzések (pl. Salmonella, Helicobater pylori).
- Epehólyag, epeutak fejlődési rendellenességei.
- Bizonyos gyógyszerek (pl. isoniazid).
- Karcinogén anyagokkal (pl. radon) történő tartós expozíció.
- Dohányzás.
- Elhízás.
Milyen tünetei lehetnek?
Az epehólyagrák nagyon sokáig teljesen tünetmentes lehet, nem jár specifikus panaszokkal. A tünetek jelentkezésekor az epekövességhez hasonló panaszokról számolnak be a betegek. Mindezeknek köszönhetően a diagnózis felállítása nem könnyű és sok esetben csak későn, már előrehaladott állapotban történik meg. Lehetséges tünetek:
- Bizonytalan hasi fájdalom, diszkomfort.
- Időnként epeköves görcsök, jobb bordaív alatti erős, görcsös fájdalom.
- Étvágytalanság, fogyás.
- Émelygés, hányinger, hányás.
- Sárgaság.
- Puffadás.
- Általános gyengeség, rossz közérzet.
Hogyan diagnosztizálható?
Az érintett betegek többségénél epekövességre jellemző panaszok miatt indul meg a kivizsgálás. Sok esetben a betegnél megtörténik az epehólyag eltávolítása és csak a műtét utáni szövettani vizsgálat igazolja a rosszindulatú daganatot.
A kivizsgálás kezdete során részletes kórtörténetfelvétel, alapos fizikális vizsgálat és vérvétel, laborvizsgálat történik. Majd ezek függvényében képalkotó vizsgálat elvégzése is szükséges – hasi ultrahang, hasi CT/MR, MRCP. A kivizsgálás során indokolt lehet ERCP elvégzése is. A pontos diagnózishoz és a kezelési terv felállításához szövettani vizsgálat is szükséges.
A kivizsgálást leggyakrabban a háziorvos kezdi meg és a leletek függvényében további szakorvosi vizsgálatok történnek (pl. sebészi, gasztroenterológiai, onkológiai).
Hogyan kezelhető?
A komplex onkológiai kezelési lehetőségek között van a sebészi (műtéti) megoldás, valamint a gyógyszeres (kemo)-, és sugárterápia is. Az, hogy melyik betegnél milyen kezelés jöhet szóba egy több szakorvosból (onkológus, sebész, patológus) álló onkológiai bizottság (’onko-team’) javasolja meg a pontos szövettani típus, a daganat stádiuma és a beteg általános állapota, társbetegségei alapján. Teljes gyógyulás, kuratív kezelés csak a daganat – és szükség szerint a környező nyirokcsomók, beszűrt szövetek, szervrészletek – teljes műtéti eltávolításával lehetséges.
Útmutató
- Az epehólyagrák az epehólyag nyálkahártyájából kiinduló rosszindulatú, magas halálozási rátájú daganattípus.
- Az epehólyagrák epekövességhez hasonló tüneteket okoz, nincsenek specifikus tünetei.
- A kezelés a daganat stádiumától és a beteg általános állapotától függ.