Hipoglikémia

Hipoglikémia

1 perces olvasási idő
Szerző: Dr. Tóth Sára Rebeka, belgyógyász
A hipoglikémia egy olyan klinikai tünetegyüttes, mely kórosan alacsony vércukorszint következtében jön létre.

Egyénenként változó lehet, hogy ki milyen vércukorszintnél észleli a jellegzetes hipoglikémiás tüneteket, de általában hipoglikémiáról 3,0 mmol/l alatti vércukorszint esetén beszélhetünk.

A hipoglikémia okai

Tünetekkel járó hipoglikémia leggyakrabban cukorbetegeknél fordul elő és sok esetben összefügg a kezeléssel (inzulin, antidiabetikus gyógyszeres terápia). Lehetséges okok:

  • A megszokottnál több inzulin beadása, vagy nagyobb mennyiségű gyógyszer bevétele.
  • Kevesebb étel fogyasztása vagy kihagyott étkezés.
  • Az étkezés nincs összehangolva az inzulin beadásával.
  • A szokásosnál nagyobb fizikai aktivitás, sportolás.
  • Nagyobb mennyiségű alkoholfogyasztás.
  • Hasmenéssel, hányással járó betegség.
  • Nagyon meleg időjárás, időjárási frontok.
  • Hormonális változások (pl. menstruáció, terhesség).

Ritkán előfordulhat tünetes hipoglikémia nem cukorbetegek esetében is (pl. hosszas éhezés, ritka inzulintermelő daganat, fruktózintolerancia esetén).

A hipoglikémia tünetei

  • remegés,
  • izzadás,
  • fáradtságérzet,
  • éhségérzet,
  • szapora szívverés,
  • homályos látás,
  • fejfájás,
  • koncentrációs zavar, ingerültség, zavartság,
  • súlyos esetben romló tudatállapot, tudatzavar, kóma

A hipoglikémia tünetegyüttese tulajdonképpen egy vészreakció, az alacsony vércukorszint figyelmeztető jele, mely esetén azonnal cselekedni kell. Az elhúzódó, ismétlődő hipoglikémia akár agykárosodáshoz is vezethet.

A hipoglikémia kezelése

A hipoglikémia általában könnyen és gyorsan kezelhető, ha időben reagálnak a figyelmeztető jelekre. A vércukorszint emelése céljából gyorsan felszívó szénhidrát fogyasztása szükséges, mint például szőlőcukor, gyümölcslé vagy kóla. Bizonyos esetekben előfordulhat, hogy a hipoglikémia olyan súlyos fokú, hogy az érintett eszméletlenné válik és nem tud szájon át szénhidrátot fogyasztani. Eszméletlen beteghez mihamarabb orvosi segítséget kell hívni.

Legyünk felkészültek cukorbetegség esetén

Fontos tudni, hogy ismert cukorbetegeknél gyakran van glukagon (vércukorszint emelkedést eredményező hormon) tartalmú injekció, mellyel hamar rendezhető a vércukorszint. Az injekciót bőr alá kell beadni, melyet egyértelmű hipoglikémia esetén laikus személy is megtehet.

Nagyon fontos a cukorbetegek megfelelő oktatása, hogy időben fel tudják ismerni a fenyegető hipoglikémia jeleit és mihamarabb meg tudják tenni a szükséges lépéseket. Fontos a hipoglikémia kezelésének elsajátítása a közeli hozzátartozók számára is.

Útmutató

  • A hipoglikémia egy olyan klinikai tünetegyüttes, mely kórosan alacsony (~3,0 mmol/l alatti) vércukorszint következtében jön létre,
  • Leggyakrabban cukorbetegeknél fordul elő, de ritkán előfordulhat nem cukorbetegek esetében is.
  • Az elhúzódó, ismétlődő hipoglikémia akár agykárosodáshoz is vezethet, ezért mindenképp fontos a kezelése.
  • A leggyakoribb tünetei a következők: remegés, izzadás, fáradtságérzet, éhségérzet, szapora szívverés, homályos látás, fejfájás.
  • A vércukorszint emelése céljából gyorsan felszívó szénhidrát fogyasztása szükséges (pl. szőlőcukor).
  • Eszméletlen beteghez mihamarabb orvosi segítséget kell hívni.
Hipoglikémia - Részletesen a témáról
Mire figyeljünk nyaralás során II-es típusú diabétesz esetén?
A nyaralási szezon beindulásával hajlamosak vagyunk kicsit nagyobb hangsúlyt fektetni a strandolásra, lángosra evésre, fagyizásra, és a fogyókúrát, helyes és kiegyensúlyozott táplálkozást felfüggeszteni. Összegyűjtöttünk a cukorbetegek számára néhány hasznos tippet, amivel ők is teljes mértékben ki tudják élvezni nyaralásukat és el tudják viselni a hőséget.
Mire figyeljünk cukorbetegként, ha utazásra készülünk?
Ha egy cukorbeteg távoli, főképp repülővel való utazásra szánja rá magát, egy kicsit több előkészülettel és alapossággal kell belevágnia, hogy a pihenés ne váljon egy negatív élménnyé. Mire figyeljünk cukorbetegként, ha utazásra készülünk?
Mire figyeljen nyáron egy cukorbeteg?
Bár a mai modern inzulin készítmények mellett a nyári étkezés is „szabadabb” lehet cukorbetegként, mint régebben, ugyanakkor nem árt odafigyelni néhány dologra. Melyek ezek?
Miről ismerhetem fel a diabéteszt?
Diabétesz esetén a szervezet nem megfelelő módon termeli vagy használja fel az inzulint, vagyis azt a hormont, amely a táplálékból nyert glükóz feldolgozását segíti a szervezetben. Ennek következményeként megemelkedik a vércukorszint. Hogyan vehetjük ezt észre?
Cukorbetegség és depresszió - Mi az összefüggés?
A 2-es típusú diabétesz diagnosztizálása után nemcsak magának a cukorbetegségnek a kezelése jelent kihívást, hanem számos más velejáró egészségügyi kockázatra is fel kell készülni, akár mentális problémák is felléphetnek szövődményként. Mennyi az esélye a depresszió kialakulásának?
Hogyan előzhetjük meg a cukorbetegség kialakulását?
Mint minden betegség esetében, diabétesznél is a prevenció kulcsfontosságú, hiszen amennyiben még a cukorbetegség előszobájában vagyunk, nagy esély van arra, hogy életmódváltással, a táplálkozási szokások megváltoztatásával, a rendszeres testmozgás beiktatásával a betegség elkerülhető legyen. Mit tehetünk?
Honnan tudhatom, hogy a gyermekem cukorbeteg?
A cukorbetegség sajnos egyre gyakoribb jelenség a kiskorúak között is. Kialakulása a diabétesz típusától függően lehet örökletes, 1-es típusú, de leggyakrabban életmódfüggő, azaz 2-es típusú diabétesz. De hogyan ismerjük fel szülőként a tüneteket?
Mi a teendő, ha gyermekemnél cukorbetegségre gyanakszom?
A gyerekkori cukorbetegség (diabétesz) felismerése rendkívül fontos, hiszen kezeletlen esetekben súlyos szövődmények alakulhatnak ki.
Hasznos lehet
Miért érdemes lábujj jógázni?
A láb az alap, miközben sétál, fut, ugrál, és mindennapi tevékenységeit végzi. Tekintettel a rájuk nehezedő nyomásra nem szokatlan, hogy a lábak elnehezednek, mely során fájdalmat is észlelhet. Ha...
Ultra-feldolgozott reggeli ételek - Hogyan döntse el, melyiket kerülje el?
Egy tanulmány az ultra-feldolgozott élelmiszereket, köztük bizonyos alapvető reggeli alapanyagokat a korai halálozás nagyobb kockázatával hozta összefüggésbe. A fagyasztott gofri, a joghurt és a...
Mi az a jeges fürdő?
A közösségi médiában egyre felkapottabb trend az egészségmegőrzés és fogyás céljából vett jeges fürdő. Valóban érdemes kipróbálni?
Miért cseng a bal fülem?
A bal fül csengése előfordulhat önmagában vagy más egészségügyi problémák tüneteként is. Bár gyakran írják le csengésként, lehet süvöltő, zümmögő, sziszegő, fütyülő vagy egyéb hang is.