Metabolikus szindróma

Metabolikus szindróma

1 perces olvasási idő
Szerző: KardioKözpont , kardiológia
Az elhízás, a magas vérnyomás, az emelkedett vérzsír- és vércukorszint alkotta négyes, a metabolikus szindróma számos további betegség rizikófaktora, és a legújabb kutatások szerint a koronavírus súlyos szövődményeinek kockázatát is növeli.

Kínai és ausztrál kutatók publikálták azt a tanulmányt, amelyek leírják, hogy a metabolikus szindróma megléte jelentősen emelte a koronavírus komoly szövődményeinek esélyét (a szindróma egyes elemei közül a cukorbetegség megléte bizonyult a legkockázatosabbnak). Dr. Ferenczy Péter, a KardioKözpont kardiológusa, diabetológus azonban arra hívja fel a figyelmet, hogy a metabolikus szindróma „rendszerszinten” és egyes elemeire nézve is kezelhető, sőt kezelendő.

A legfontosabb: az életmódváltás

Az életmódváltás és szükség esetén a gyógyszeres segítség jelentősen tudja javítani az értékeket, és ezzel az életkilátásokat is. A tudatosan, szakemberek segítségével felépített mozgás- és étkezési program már 3 hónap alatt mérhető változásokat eredményezhet, 3 kiló testsúlycsökkenés pedig már pozitívan hat a cukor- és zsíranyagcserére és a vérnyomásra is. A komplex életmód terápia ráadásul a gyógyszerszükségletet is fokozatosan csökkentheti, sőt  idejében elkezdve a páciens gyógyszermentessé is válhat mellette.

Orvosi kivizsgálással egybekötve biztonságosabb

Mindenesetre az életmódváltás – különösen, ha jelentősebb változtatásokról van szó – akkor a legbiztonságosabb, ha egy összetett orvosi kivizsgálással, a szív-érrendszer állapotának felmérésével indul. Ehhez a laborvizsgálatokon és a fizikális vizsgálatokon túl szükséges lehet nyugalmi- és terheléses EKG, szívultrahang és esetleg más szakorvosi vizsgálatok is.

Útmutató

  • Metabolikus szindrómának nevezzük az elhízás, a magas vérnyomás, az emelkedett vérzsír- és vércukorszint alkotta négyest.
  • Metabolikus szindróma gyanú esetén a laborvizsgálatokon és a fizikális vizsgálatokon túl szükséges lehet nyugalmi- és terheléses EKG, szívultrahang és esetleg más szakorvosi vizsgálatok is.
  • Az életmódváltás és szükség esetén a gyógyszeres kezelés nagymértékben javít a beteg egészségügyi állapotán, életkilátásain.
Metabolikus szindróma - Részletesen a témáról
Miben tud segíteni egy dietetikus?
Mikor forduljunk dietetikushoz? Miben tud segíteni nekünk? Mire számítsunk a szakrendelésen?
Miért halnak meg hamarabb a férfiak?
A KSH szerint tavaly egy átlagos magyar férfi születéskor várható élettartama a nőkéhez képest hét évvel kevesebb, mindössze 70,6 év volt. Ez messze alatta marad az EU-s átlagnak is, ami 77,5 év volt 2020-ban. Mi állhat a háttérben?
Hogyan tehetjük egészségesebbé a Mikulás csomagot?
A boltok kínálatában számtalan csokoládé és édesség közül választhatunk az ünnepek közeledtével, érdemes azonban az egészségre is gondolni, és tudatosan vásárolni ilyenkor (is). Hogyan tehetjük egészségesebbé a Mikulás csomagot?
Hogyan javítsunk az anyagcserén?
Az alapanyagcsere számos tényező befolyásolhatja (pl. életkor, nem, örökletes tényezők), ám vannak olyan módszerek, amelyekkel gyorsíthatunk a folyamaton. Melyek ezek?
Hasznos lehet
Porallergia
Nem számít, hol él, szinte lehetetlen elkerülni a porral való érintkezést. Amikor belélegzi a levegőben lévő port, az immunrendszere tévesen káros anyagként azonosíthatja, és hisztamin nevű vegyi...
Bürökmérgezés: mit kell tudni?
A bürök (Conium maculatum) egy rendkívül mérgező növény, amely potenciálisan halálos mérgezést okozhat, ha megérinti vagy lenyeli. Európában és Észak-Afrikában őshonos, a sárgarépa családjába tartozó...
Mi az a kardiogén demencia?
Míg a demenciát általában agyi betegségnek tekintik, egy tanulmány kimutatta, hogy a szívbetegség növelheti a kognitív problémák kialakulásának kockázatát. A kutatók szerint a klinikai vizsgálatok...
Állandó orrfolyás? Lehet, hogy nem allergia
Ahogy a téli betegségekről a tavaszi, nyári allergiákra térünk át, az orrfolyás örökösnek tűnhet. Ha úgy találja, hogy az allergiás gyógyszerek nem segítenek a csepegésben, itt az ideje fontolóra...