Állandó éhségérzet
1 perces olvasási idő
Állandó éhségérzetet eredményezhetnek életmódból adódó tényezők, valamint belgyógyászati betegségek is. Mikor érdemes orvosi segítséget kérni?
Leggyakoribb okok:
- Leggyakrabban a nem megfelelő táplálkozás eredményezhet gyakori éhségérzetet. A túlzott finomított szénhidrát fogyasztás (tésztafélék, édesség, magas cukortartalmú üdítők) azáltal, hogy a kezdeti gyors vércukorszint emelkedést követően, alacsony glükózszint alakul ki, de kevés fehérje, illetve kevés rostbevitel szintén vezethet rövid időn belül újból jelentkező éhségérzethez.
- A stresszes életmód fokozza a stresszhormon (más néven kortizol) termelődését, ami növeli az éhségérzetet.
- Kialvatlanságból adódó hormonális hatások szintén vezethetnek fokozott éhséghez.
- Bizonyos gyógyszerek mellékhatása mint pl.: antipszichotikumok, antidepresszánsok, antidiabetikumok.
- Pajzsmirigy túlműködés során a fokozott étvágy jele lehet a betegségnek egyéb tünetek mellett, mint pl.: fogyás, izzadás, szívdobogásérzés, megnagyobbodott pajzsmirigy vagy göb tapintása a pajzsmirigy területén.
- 1-es típusú cukorbetegség esetén a cukor inzulin hiányában nem tud hasznosulni, ami fokozott étvággyal járó fogyáshoz vezethet. A betegség során kialakuló alacsony vércukorszint szintén eredményezhet jelentős éhségérzetet.
- Várandósság: ne felejtsük el, hogy nem csak kóros állapotok járhatnak az étvágy növekedésével, hanem várandóság alatt is tapasztalhat a kismama fokozott éhség érzetet.
Mit tehetünk otthon az állandó éhségérzet ellen?
Mivel a fokozott éhségérzet hátterében számos életmódbeli tényező lehet, mi magunk is tudunk tenni annak érdekében, hogy javulást érjünk el. Kiemelendően fontos a rendszeres, kiegyensúlyozott teljes értékű, rostban, gyümölcsökben és zöldségekben gazdag étkezés, a finomított szénhidrát bevitel csökkentése. A rendszeres testmozgás pozitív élettani hatásain és a stressz csökkentésén keresztül szintén hozzájárulhat a kínzó éhségérzettel járó panaszok csökkentéséhez.
Mikor forduljunk orvoshoz?
Amennyiben életmód változtatás hatására nem javul fokozott éhségérzetünk, keressük fel kezelőorvosunkat, aki további kivizsgálásokat javasolhat a probléma felderítésére.
Útmutató
- Állandó éhségérzetet eredményezhetnek életmódból adódó tényezők, valamint belgyógyászati betegségek is.
- Kiemelendően fontos a rendszeres, kiegyensúlyozott teljes értékű, rostban, gyümölcsökben és zöldségekben gazdag étkezés, a finomított szénhidrát bevitel csökkentése.
- A rendszeres testmozgás pozitív élettani hatásain és a stressz csökkentésén keresztül, szintén hozzájárulhat a kínzó éhségérzettel járó panaszok csökkentéséhez.
- Amennyiben életmód változtatás hatására nem javul fokozott éhségérzetünk, keressük fel kezelőorvosunkat, aki további kivizsgálásokat javasolhat a probléma felderítésére.
Állandó éhségérzet - Részletesen a témáról
Egyre hangsúlyosabbá válnak a klasszikus evészavarok: az anorexia és a bulimia. Ezek javarészt rejtett problémák maradnak, ugyanis az érintettek viszonylag ritkán fordulnak orvoshoz. De mi különbség a kettő között?
Egészséges életmód kialakításával és fenntartásával rengeteg szezonális és krónikus megbetegedés, köztük például a cukorbetegség kialakulásának kockázata is jelentősen csökkenthető lenne. Hogyan?
Mindenkivel előfordult már, hogy egy családi vacsorán túl sokat evett és megfájdult ettől a hasa. Az alkalmi túlevés azonban nem egyenlő a falási rohammal. Hogyan tudjuk megkülönböztetni, melyikről lehet szó?
Szerző:
Dr. Kósa Krisztina belgyógyász
Ajánlott vizsgálat
Szponzorált ajánlatok
Azonos szerv gyakori betegségei
Hasznos lehet
Miért érdemes lábujj jógázni?
A láb az alap, miközben sétál, fut, ugrál, és mindennapi tevékenységeit végzi. Tekintettel a rájuk nehezedő nyomásra nem szokatlan, hogy a lábak elnehezednek, mely során fájdalmat is észlelhet. Ha...
Ultra-feldolgozott reggeli ételek - Hogyan döntse el, melyiket kerülje el?
Egy tanulmány az ultra-feldolgozott élelmiszereket, köztük bizonyos alapvető reggeli alapanyagokat a korai halálozás nagyobb kockázatával hozta összefüggésbe. A fagyasztott gofri, a joghurt és a...
Mi az a jeges fürdő?
A közösségi médiában egyre felkapottabb trend az egészségmegőrzés és fogyás céljából vett jeges fürdő. Valóban érdemes kipróbálni?
Miért cseng a bal fülem?
A bal fül csengése előfordulhat önmagában vagy más egészségügyi problémák tüneteként is. Bár gyakran írják le csengésként, lehet süvöltő, zümmögő, sziszegő, fütyülő vagy egyéb hang is.