Terheléses vércukorszint vizsgálat

Terheléses vércukorszint vizsgálat

1 perces olvasási idő
Szerző: doktorGO, egészség okosan
A terheléses vércukor (más néven OGTT) vizsgálat a cukorbetegség és az inzulinrezisztencia megállapítására szolgál. Az eredmények ismeretében kezelőorvosunk ki tudja választani a nekünk megfelelő terápiát.

Hogyan zajlik a terheléses vércukor vizsgálat?

A terheléses vércukor vizsgálat során nem csak éhgyomri vércukorszintet mérnek, hanem 75 gramm glükóz oldat elfogyasztása után az orvos által előírt időközönként ismétlik a mérést (30-60-90-120 percben). A vizsgálat minimum 2 órán át zajlik, leggyakrabban úgynevezett három pontos terhelést alkalmaznak, amely során éhgyomorra, majd az első és a második óra végén történik a vérvétel. A vizsgálatot gyakran kiegészíti inzulinszint mérés is, amikor nemcsak a vércukorszintet ellenőrzik a megadott időpontokban, hanem inzulinszintet is.

OGTT eredményei

A vizsgálat értékelését minden esetben bízzuk az orvosunkra, ugyanis a vizsgálat által kapott „számok” önmagukban nem jelentnek önálló diagnózist.

Mire figyeljünk a vizsgálat előtt?

  • A vizsgálatra reggel, éhgyomorra kell érkezni, minimum 10-12 órán keresztüli koplalást követően. A vizsgálat előtt kizárólag szénsavmentes ásványvizet fogyaszthatunk.
  • A terheléses vizsgálatot megelőző három napon keresztül legalább 150 gramm szénhidrátot tartalmazó étrend tartása szükséges.
  • A vizsgálatot megelőző napokban átlagos fizikai tevékenységet kell végeznünk.
  • A vizsgálat közben figyeljünk arra, hogy nyugalmi állapotban legyünk (pl.: ne dohányozzunk, ne terheljük magunkat mozgással a vizsgálat közben (pl. lépcsőzés).

Egyeztessünk orvosunkkal

Amennyiben fennáll olyan tényező, ami a vizsgálatot befolyásolhatja (pl.: betegség, bizonyos gyógyszerek szedése, menstruáció), kérjük ki háziorvosunk véleményét a vizsgálat elvégzésével kapcsolatban, ugyanis bizonyos esetekben indokolt lehet a terheléses vizsgálat elhalasztása.

Útmutató

  • A terheléses vércukor (más néven OGTT) vizsgálat a cukorbetegség és az inzulinrezisztencia megállapítására szolgál.
  • A terheléses vércukor vizsgálat során nem csak éhgyomri vércukorszintet mérnek, hanem 75 gramm glükóz oldat elfogyasztása után az orvos által előírt időközönként ismétlik a mérést.
  • A vizsgálat minimum 2 órán át zajlik.
  • A vizsgálatra reggel, éhgyomorra kell érkezni, minimum 10-12 órán keresztüli koplalást követően. A vizsgálat előtt kizárólag szénsavmentes ásványvizet fogyaszthatunk.
  • Amennyiben fennáll olyan tényező, ami a vizsgálatot befolyásolhatja (pl.: betegség, bizonyos gyógyszerek szedése, menstruáció), kérjük ki háziorvosunk véleményét a vizsgálat elvégzésével kapcsolatban, ugyanis bizonyos esetekben indokolt lehet a terheléses vizsgálat elhalasztása.
Terheléses vércukorszint vizsgálat - Részletesen a témáról
Cukorbetegség és depresszió - Mi az összefüggés?
A 2-es típusú diabétesz diagnosztizálása után nemcsak magának a cukorbetegségnek a kezelése jelent kihívást, hanem számos más velejáró egészségügyi kockázatra is fel kell készülni, akár mentális problémák is felléphetnek szövődményként. Mennyi az esélye a depresszió kialakulásának?
Mire figyeljünk, ha cukorbetegek vagyunk?
Kevésbé ismert, de mégis nagyon gyakori, hogy a tartós diabétesz hatására sok esetben szívelégtelenség alakul ki. Mire figyeljünk, ha cukorbetegek vagyunk?
Mit igyon a 2-es típusú cukorbeteg?
Ihat-e cukrozott üdítőt a diabéteszben szenvedő beteg? Van-e jelentősége az italfogyasztásnak az egészségét tekintve? A szerdán megjelent kutatásból választ kaphatunk a kérdéseinkre.
Tévhitek az inzulinterápiáról
Számos mítosz övezi a cukorbetegségben szenvedők inzulinterápiás kezelését. Melyek a leggyakoribb tévhitek? Hogyan használható az inzulin biztonságosan?
Hasznos lehet
Mi a tomoszintézis?
A tomoszintézis az emlőrákszűrés új és fejlett formája. Segíthet a mellrák korai jeleinek felismerésében. Hogyan történik a vizsgálat?
Miért lehet fontos a klorid vérvizsgálat?
A vér kloridszintjének mérésére klorid vérvizsgálatot vagy szérum-klorid tesztet végeznek. A klorid támogatja a testnedvek egyensúlyát a sejtekben és a sejteken kívül. Hozzájárul a megfelelő...
Fejtetű – Kiket érint és mit tehetünk?
A fejtetvek apró, csúszómászó rovarok, amelyek a fejbőrön szaporodnak el. A leggyakoribb tünet a viszketés, különösen a fej és a nyak hátsó részén, valamint a fül közelében. Mit tehetünk, hogy minél...
Hogyan hat a szüleink, nagyszüleink életmódja a miénkre?
Génjeink, szórványos mutációktól eltekintve, egy életen át változatlanok. Epigenetikai mintázatunk számos elemét viszont az életmód befolyásolja, tehát az epigenetikai jelek következménye...