Inzulinrezisztencia
Mit nevezünk inzulinrezisztenciának?
Az egészséges éhgyomri vércukorszint a 3,9-6,0 mmol/l határértékek között mozog, szénhidrátanyagcsere-zavarra utal, ha ennél magasabb értéket mérnek. Inzulinrezisztencia esetén a vércukorérték határérték alatt marad, azonban a glükóz hasznosítására magas inzulinszintre van szervezetünknek szüksége. Ha a sejtek már nem képesek működésükhöz szükséges glükóz felvételére, akkor már cukorbetegségről beszélünk.
Az inzulinrezisztencia tünetei
Az inzulinrezisztencia tünetei nem specifikusak, a magas inzulinszint ugyanis nemcsak közvetlenül okozhat panaszokat, hanem a hormonháztartásunk befolyásolásán keresztül számos szervünkre hatással lehet. Az alábbi tünetekkel azonban érdemes felkeresnünk háziorvosunkat:
- étkezések után jelentkező fáradtság
- szédülés
- túlsúly
- pattanásos, zsíros bőr
- fokozott izzadás
- alvászavar
- stressz
- rossz közérzet
- depresszió
- fejfájás, migrén
Honnan tudhatom, hogy inzulinrezisztenciám van?
Az inzulinrezisztencia diagnosztizálása egy egyszerű terheléses vizsgálatból áll, mely 75 g glükóz oldat megivása utáni vércukor és inzulinszint mérésekből áll, melynek eredménye alapján megállapítják, hogy fennáll-e inzulinrezisztencia.
Kezelése
Amennyiben az inzulinrezisztencia bebizonyosodott életmódváltással és gyógyszeres kezeléssel jól karbantartható. Fontos tudni, hogy az inzulinrezisztencia a cukorbetegség kialakulásának esélyét növeli, ezért a terápia fontos részét képezi az egészséges étrend és a rendszeres testmozgás beiktatása.
Útmutató
- Inzulinrezisztencia esetén a szervezetnek több inzulinra van szüksége a megfelelő vércukorszint fenntartásához, ami nehezen felismerhető tüneteket okozhat.
- Tünetei nem specifikusak, a magas inzulinszint ugyanis nemcsak közvetlenül okozhat panaszokat, hanem a hormonháztartásunk befolyásolásán keresztül számos szervünkre hatással lehet.
- Az inzulinrezisztencia diagnosztizálása egy egyszerű terheléses vizsgálatból áll, mely 75 g glükóz oldat megivása utáni vércukor és inzulinszint mérésekből áll.
- Az inzulinrezisztencia életmódváltással és gyógyszeres kezeléssel jól karbantartható.