Inzulinrezisztencia

Inzulinrezisztencia

1 perces olvasási idő
Szerző: doktorGO, egészség okosan
Inzulinrezisztencia esetén a szervezetnek több inzulinra van szüksége a megfelelő vércukorszint fenntartásához, ami nehezen felismerhető tüneteket okozhat. Kezeletlenül hagyva komoly szövődmények alakulhatnak ki, de egy egyszerű laboratóriumi vizsgálattal könnyen diagnosztizálható.

Mit nevezünk inzulinrezisztenciának?

Az egészséges éhgyomri vércukorszint a 3,9-6,0 mmol/l határértékek között mozog, szénhidrátanyagcsere-zavarra utal, ha ennél magasabb értéket mérnek. Inzulinrezisztencia esetén a vércukorérték határérték alatt marad, azonban a glükóz hasznosítására magas inzulinszintre van szervezetünknek szüksége. Ha a sejtek már nem képesek működésükhöz szükséges glükóz felvételére, akkor már cukorbetegségről beszélünk.

Az inzulinrezisztencia tünetei

Az inzulinrezisztencia tünetei nem specifikusak, a magas inzulinszint ugyanis nemcsak közvetlenül okozhat panaszokat, hanem a hormonháztartásunk befolyásolásán keresztül számos szervünkre hatással lehet.  Az alábbi tünetekkel azonban érdemes felkeresnünk háziorvosunkat:

  • étkezések után jelentkező fáradtság
  • szédülés
  • túlsúly
  • pattanásos, zsíros bőr
  • fokozott izzadás
  • alvászavar
  • stressz
  • rossz közérzet
  • depresszió
  • fejfájás, migrén

Honnan tudhatom, hogy inzulinrezisztenciám van?

Az inzulinrezisztencia diagnosztizálása egy egyszerű terheléses vizsgálatból áll, mely 75 g glükóz oldat megivása utáni vércukor és inzulinszint mérésekből áll, melynek eredménye alapján megállapítják, hogy fennáll-e inzulinrezisztencia.

Kezelése

Amennyiben az inzulinrezisztencia bebizonyosodott életmódváltással és gyógyszeres kezeléssel jól karbantartható. Fontos tudni, hogy az inzulinrezisztencia a cukorbetegség kialakulásának esélyét növeli, ezért a terápia fontos részét képezi az egészséges étrend és a rendszeres testmozgás beiktatása.  

Útmutató

  • Inzulinrezisztencia esetén a szervezetnek több inzulinra van szüksége a megfelelő vércukorszint fenntartásához, ami nehezen felismerhető tüneteket okozhat.
  • Tünetei nem specifikusak, a magas inzulinszint ugyanis nemcsak közvetlenül okozhat panaszokat, hanem a hormonháztartásunk befolyásolásán keresztül számos szervünkre hatással lehet.
  • Az inzulinrezisztencia diagnosztizálása egy egyszerű terheléses vizsgálatból áll, mely 75 g glükóz oldat megivása utáni vércukor és inzulinszint mérésekből áll.
  • Az inzulinrezisztencia életmódváltással és gyógyszeres kezeléssel jól karbantartható.
Inzulinrezisztencia - Részletesen a témáról
Mire figyeljünk nyaralás során II-es típusú diabétesz esetén?
A nyaralási szezon beindulásával hajlamosak vagyunk kicsit nagyobb hangsúlyt fektetni a strandolásra, lángosra evésre, fagyizásra, és a fogyókúrát, helyes és kiegyensúlyozott táplálkozást felfüggeszteni. Összegyűjtöttünk a cukorbetegek számára néhány hasznos tippet, amivel ők is teljes mértékben ki tudják élvezni nyaralásukat és el tudják viselni a hőséget.
Hogyan előzzük meg a diabéteszt és szövődményeit?
A prediabétesz a felnőtt lakosság 25-35 százalékát érinti, de 65 éves kor fölött ez az arány akár 45-50 százalék is lehet. Azoknál a betegeknél, akik kezeltetik megemelkedett vércukorszintjüket, 56 százalékkal kisebb valószínűséggel alakul ki cukorbetegség, vagy egyéb szövődmény. Mit tehetünk?
Miről ismerhetem fel a diabéteszt?
Diabétesz esetén a szervezet nem megfelelő módon termeli vagy használja fel az inzulint, vagyis azt a hormont, amely a táplálékból nyert glükóz feldolgozását segíti a szervezetben. Ennek következményeként megemelkedik a vércukorszint. Hogyan vehetjük ezt észre?
Cukorbetegség és depresszió - Mi az összefüggés?
A 2-es típusú diabétesz diagnosztizálása után nemcsak magának a cukorbetegségnek a kezelése jelent kihívást, hanem számos más velejáró egészségügyi kockázatra is fel kell készülni, akár mentális problémák is felléphetnek szövődményként. Mennyi az esélye a depresszió kialakulásának?
Hogyan előzhetjük meg a cukorbetegség kialakulását?
Mint minden betegség esetében, diabétesznél is a prevenció kulcsfontosságú, hiszen amennyiben még a cukorbetegség előszobájában vagyunk, nagy esély van arra, hogy életmódváltással, a táplálkozási szokások megváltoztatásával, a rendszeres testmozgás beiktatásával a betegség elkerülhető legyen. Mit tehetünk?
Honnan tudhatom, hogy a gyermekem cukorbeteg?
A cukorbetegség sajnos egyre gyakoribb jelenség a kiskorúak között is. Kialakulása a diabétesz típusától függően lehet örökletes, 1-es típusú, de leggyakrabban életmódfüggő, azaz 2-es típusú diabétesz. De hogyan ismerjük fel szülőként a tüneteket?
Honnan tudhatom, hogy cukorbeteg vagyok?
A cukorbetegség diagnosztizálása kiemelt fontosságú, hiszen súlyos szövődmények kialakulását előzhetjük meg a megfelelő kezeléssel. Hogyan ismerjük fel? Mikor gondoljunk cukorbetegség jelenlétére? Mekkora a rizikó?
Mi a teendő, ha gyermekemnél cukorbetegségre gyanakszom?
A gyerekkori cukorbetegség (diabétesz) felismerése rendkívül fontos, hiszen kezeletlen esetekben súlyos szövődmények alakulhatnak ki.
Hasznos lehet
Mit tegyek, ha inzulinrezisztenciára gyanakszom?
Az inzulinrezisztencia (IR) a cukoranyagcserét érintő betegség, mely során a szénhidrát anyagcserében résztvevő sejtek érzéketlenné válnak az inzulinnal szemben, így csökken ezen sejtek...
Mit tegyek, ha inzulinrezisztenciára gyanakszom?
Gyakran fáradt vagy és előfordul, hogy éhes maradsz még az étkezések után is? Stresszes életmódot élsz? Erős a gyanúd, hogy inzulinrezisztenciád van? Járj utána!