Kell-e félnünk a kattogó ízületeinktől?
Kell-e félnünk a kattogó ízületeinktől?
Sokan fordulnak szakemberhez (vagy még inkább valamilyen internetes keresőhöz) azzal a panasszal, hogy bizonyos mozgásoknál egy-egy ízületnek hangja van: ropog a térd lépcsőzésnél, serceg guggolásnál, kattog a váll takarításnál, és még sorolhatnánk. Egy autó esetében a legtöbbször az elhasználódás, károsodás jele, ha egyik napról a másikra szokatlan hangot hallunk, de a testünk esetében ez nem így van. Az élő szervezet rendkívül leleményes rendszer, ugyanis fájdalom formájában mindig jelez, ha baj van vagy valami nem jó neki. A kattogás tehát önmagában még nem feltétlen probléma.
Hogyan lehet megkülönböztetni, hogy a hang kóros folyamat jele vagy normális, élettani jelenség?
Az egyszeri, éles, durranásszerű hangok a legtöbbször tényleg valamilyen sérülés jelzői, pl. porc vagy szalag szakadásáé, de ilyenkor egyértelmű trauma éri a testünk. Ha a kattogás, recsegés viszont gyakori, mozdulat függvényében állandó, akkor azt érdemes vizsgálni, hogy kíséri-e fájdalom, van-e gyulladás az ízületben, illetve tudjuk-e valamilyen korábbi sérüléshez kötni. Ha nincs ilyesmi, akkor próbáljunk megnyugodni és arra gondolni, hogy a gyomor mordulásától sem esünk kétségbe.
Mikor forduljunk orvoshoz?
Ha a mozgás során bármelyik testrészünknek hangja van, ne essünk kétségbe! Ha nem volt korábban sérülés, nem fáj a terület, nagy valószínűséggel valamilyen fiziológiás jelenség fültanúi vagyunk, próbáljuk meg nem zavartatni magunkat és bátran mozogjunk tovább! A félelem, megváltozott mozgásminta, mozgáshiány sokkal könnyebben vezethet ugyanis komolyabb problémához mind fizikailag, mind pszichésen. A kóros folyamatokat jellemzően mindig kíséri egyéb tünet is, mint gyulladás, duzzanat, fájdalom, mozgásbeszűkülés, beakadás stb. Ilyen esetben keressünk fel egy szakembert a kiváltó okok megszüntetése, és a további károsodások elkerülése érdekében!