Lázcsillapítás

Lázcsillapítás

1 perces olvasási idő
Szerző: doktorGO, egészség okosan
A láz testünk természetes reakciója, így a csillapításával óvatosan kell bánnunk, azonban ha tartósan magas lázunk van és az otthon végezhető módszerek sem válnak be, mindenképp forduljunk orvoshoz.

Az emberi testhőmérséklete napszakonként is változik, de átlagosan 36-37 °C. Reggel általában alacsonyabb, majd folyamatosan nő, délután 4-6 óra között éri el a csúcspontját. Az újszülöttek átlagos testhőmérséklete általában 37,5 °C, amely növekedhet a fogzás során.

Láznak nevezzük az emelkedett testhőmérséklettel járó állapotot, amely mindig egy betegséget jelez. A hónaljban mért értékek alapján:

  • 36-37 °C - normális testhőmérséklet
  • 37-38 °C - hőemelkedés
  • 38-39 °C - mérsékelt láz
  • 39-40,5 °C - magas láz
  • 40,5 °C felett - nagyon magas láz 

A lázat hidegrázás, bőrelváltozások (bőrpír, kiütések), bágyadtság és izzadás kísérheti.

Lázcsillapítás otthoni módszerekkel

A betegség legyőzésében hasznos szerepet játszik a láz, ezért fontos mérlegelni lázcsillapítás előtt. Téves nézet, hogy magasabb testhőmérsékletnél mindig be kell avatkozni, lázas állapotnál csupán a csillapítás a cél, nem a láztalanság elérése.

Hűtőfürdő

A kíméletesen végzett hűtőfürdővel sikeresen csillapíthatjuk a lázat. Kerüljük a didergést, hiszen ez akadályozza a test hőleadását. Az aktuális testhőmérsékletű fürdővizet lassan, óvatosan hűtsük, amíg nem válik kellemetlenné. 31 ºC alá soha ne hűtsük a vizet! Amennyiben gyermekünk lázát csillapítjuk hűtőfürdővel, kellemes, langyos vízzel locsolgassuk a gyermek testét, illetve lázas gyermeket soha ne hagyjunk egyedül a fürdőkádban.

Gyógyszeres lázcsillapítás  

Amennyiben inkább gyógyszeresen szeretnénk lentebb vinni hőmérsékletünket, választhatunk a szájon át bevehető és a kúp formájú lázcsillapítók közül, melyek paracetamol vagy ibuprofén hatóanyaguknak köszönhetően általában rövid időn belül segíthetnek. 10 éves kor alatt kerüljük a szalicilsav tartalmú szereket. Érdemes tisztában lennünk ugyanakkor azzal is, hogy ezek a készítmények csupán a lázat, mint tünetet enyhítik, a kiváltó okot nem kezelik, illetve lázgörcs esetén nem hatásosak.

Mikor forduljunk orvoshoz?

Felnőttkorban forduljunk orvoshoz, ha a testhőmérsékletünk magasabb, mint 40 ºC és a lázhoz zavartság, fejfájás vagy légszomj társul. Gyermekkorban minél hamarabb keressük fel gyermekorvosunk 39 ºC-ot meghaladó láz esetén, illetve ha emellett hányást, hasmenést tapasztalunk. 

Útmutató

  • Láznak nevezzük az emelkedett testhőmérséklettel járó állapotot, amely mindig egy betegséget jelez.
  • A láz testünk természetes reakciója, így a csillapításával is óvatosan kell bánnunk.
  • A kíméletesen végzett hűtőfürdővel vagy lázcsillapító gyógyszerekkel sikeresen csillapíthatjuk a lázat.
  • Forduljunk háziorvosunkhoz, ha a testhőmérsékletünk magasabb, mint 40 ºC, és a lázhoz zavartság, fejfájás vagy légszomj is társul.
Lázcsillapítás - Részletesen a témáról
Mit lehet tudni az AstraZeneca Covid-19 elleni vakcinájáról?
Az AstraZeneca brit-svéd gyógyszervállalat és az Oxford Egyetem által közösen fejlesztett Covid-19 elleni vakcinát 2021. januárjában, harmadikként – a Pfizer/BioNtech és a Moderna oltóanyagait követően – engedélyezték az Európai Unióban, így Magyarországon is.
Mit lehet tudni a Janssen egydózisú Covid-19 elleni vakcinájáról?
A Johnson&Johnson amerikai cég belga leányvállalata, a Janssen által kifejlesztett Covid-19 elleni vakcina alkalmazását 2021. márciusában engedélyezte az Európiai Gyógyszerügynökség. Magyarországon 2021. áprilisában kezdődött meg vele az oltási program.
Melyik Covid19-elleni vakcinát válasszuk?
A SARS-CoV-2 koronavírus által okozott COVID-19 megbetegedés ellen jelenleg 6 védőoltás (vakcina) érhető el hazánkban. Ezek különböző módokon a szervezet immunválaszát váltják ki a koronavírussal szemben. Mit tudhatunk meg az oltásokról?
Mit lehet tudni a Moderna Covid-19 elleni vakcinájáról?
Az amerikai Moderna gyógyszervállalat által kifejlesztett Covid-19 elleni vakcina 2021. januárjában, másodikként – a Pfizer/BioNTech oltóanyaga után – lett engedélyezve az Európai Unióban, így Magyarországon is.
Milyen COVID-teszt ajánlott?
Betegnek érzi magát, de nem tudja mi fertőzhette meg? Idős, krónikus beteg vagy immunhiányos személy él a környezetében? Felvette a védőoltást mégis COVID-gyanús tünetei vannak? Nem biztos abban, hogy szüksége van-e harmadik oltásra? Forduljon szakemberhez, aki segít a megfelelő teszt kiválasztásában.
Mennyire veszélyes a Flurona?
A Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) referencialaborjában találtak már olyan mintát, amelyben a koronavírus mellett más légúti kórokozó - mint az óriássejtes vírus vagy az adenovírus - is kimutatható volt. Az új tünetegyüttest fluronának nevezték el. Mit kell tudni róla?
Mit lehet tudni a harmadik Covid-19 elleni oltásról?
Magyarországon – Európában elsőként – 2021. augusztus 1-jétől lehetőség van harmadik Covid-19 elleni oltóanyag beadatására. A vakcináció – az eddigiekhez hasonlóan – ingyenes és önkéntes.
Hogyan táplálkozzunk COVID idején?
Szerencsére sokan meggyógyulnak a COVID-ból, de felépülésük után gyakran még hónapokig küzdenek krónikus fáradtsággal, memória- és koncentrációzavarokkal, izom és ízületi fájdalmakkal vagy éppen csökkent étvággyal, illetve az ízérzékelés és szaglás hiányával. Hogyan táplálkozzunk ebben az időszakban? A Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének ajánlása a betegség utáni regenerációhoz.
Villámkérdés - Ellenőrizd tudásod!
Villámkérdés - Ellenőrizd tudásod!
Hány foktól tekintjük láznak a hőmérsékletünket?
Hasznos lehet
Mi okozhat lázas állapotot?
Alapvetően a láz a szervezet természetes védekező mechanizmusa, mely önmagában nem betegség, hanem mindig egy kísérő tünet. Ha a testhőmérsékletünk 38°C fok fölé emelkedik, akkor beszélhetünk lázról.