Rubophen 500 mg tabletta

A Rubophen (500 mg paracetamol hatóanyag-tartalmú) tabletta láz- és enyhe, illetve középsúlyos fájdalmak hatékony csillapítására szolgáló készítmény.

Gyógyszer adatai
  • Gyártó: Chinoin Zrt.
  • Hatóanyag: fexofenadin-hidroklorid
  • Hatóanyag-mennyiség: 500 mg paracetamolt tartalmaz tablettánként
  • Kiadhatóság: vény nélkül kapható
  • Kiszerelés: 10, 20, 30 db tabletta

Milyen típusú gyógyszer a Rubophen 500 mg tabletta és milyen betegségek esetén alkalmazható?

A Rubophen 500 mg tabletta hatóanyaga, a paracetamol, láz-és fájdalomcsillapító hatású gyógyszer.

A Rubophen 500 mg tabletta felnőtteknek, serdülőknek és 6 évesnél idősebb gyermekeknek javasolt lázcsillapításra, különböző eredetű fájdalmak – fejfájás, fogfájás, reumatikus és izomfájdalmak, menstruációs fájdalmak, idegi eredetű fájdalom, ízületi fájdalmak – csillapítására.

Tudnivalók a Rubophen 500 mg tabletta szedése előtt

  • Ne alkalmazza a Rubophen 500 mg tablettát
  • ha allergiás a paracetamolra vagy a gyógyszer (6. pontban felsorolt) egyéb összetevőjére,
  • ha súlyos vese- és/vagy májkárosodásban szenved,
  • ha heveny májbetegsége, vírusos eredetű májgyulladása (hepatitisz) van,
  • ha bizonyos veleszületett enzimrendellenessége (glükóz-6-foszfát-dehidrogenáz-hiány) van,
  • 6 éves kor alatt.

Figyelmeztetések és óvintézkedések

A Rubophen 500 mg tabletta alkalmazása előtt beszéljen kezelőorvosával vagy gyógyszerészével.

Paracetamol-tartalma miatt kizárólag orvosi javaslatra alkamazható az alábbi esetekben:

  • enyhe vagy közepes májkárosodás,
  • krónikus alkoholizmus vagy a közelmúltban lezajlott alkoholmegvonás,
  • alacsony glutationszint,
  • Gilbertszindróma esetén (enyhe, öröklődő májrendellenesség, a vér magas bilirubinszintjével járó állapot).
  • Más paracetamol-tartalmú készítményekkel történő együttes alkalmazás során nő a túladagolás veszélye, ezért feltétlenül ellenőrizze, hogy az alkalmazott készítmények együttes paracetamol‑tartalma nem haladja-e meg a maximálisan alkalmazható egyszeri adagot és a maximális napi adagot!
  • Rendszeres, vagy hosszú ideig történő alkalmazása során, valamint vese- és/vagy májműködési zavar esetén a betegek szoros orvosi felügyelete szükséges.
  • Az előírt adagot nem szabad túllépni!
  • Amennyiben Önt súlyos vesebetegség miatt kezelik, ezt a gyógyszert csak a kezelőorvos kifejezett utasítására és az általa módosított adagban szedheti.
  • Tartós és/vagy túl nagy adagok alkalmazása esetén máj- és vesekárosító hatás, továbbá vérképelváltozások jelentkezhetnek.
  • A forgalomba hozatali tapasztalatok alapján a paracetamol alkalmazása során májkárosodás alakulhat ki terápiás adagok, különösen 4 g/nap-os adagolás alkalmazása mellett, vagy rövid távú kezelés után is, illetve olyan betegeknél, akiknél korábban nem állt fenn májkárosodás.
  • Óvatosság ajánlott olyan betegek esetében, akik érzékenyek az acetilszalicilsavra vagy a nem-szteroid gyulladáscsökkentőkre (NSAID-ok) (lásd Egyéb gyógyszerek és a Rubophen 500 mg tabletta).
  • Amennyiben a Rubophen 500 mg tabletta alkalmazása során súlyos bőrreakciók tünetei jelentkeznek Önnél – így például a bőr felszíni rétegének leválásával járó hólyagosodás (toxikus epidermális nekrolízis), a szájüreg, a szem és a hüvely nyálkahártyáján jelentkező hólyagos elváltozások, valamint foltos kiütéses bőrterületek (Stevens–Johnson-tünetegyüttes) (lásd a

Egyéb tudnivalók

A paracetamol befolyásolhatja egyes laboratóriumi (vér- és vizelet-) vizsgálatok eredményét.

A Rubophen 500 mg tabletta és egyéb készítmények együttes alkalmazás esetén a gyógyszerek egymás hatását módosíthatják. Feltétlenül tájékoztassa kezelőorvosát vagy gyógyszerészét a jelenleg vagy nemrégiben szedett, valamint szedni tervezett egyéb gyógyszereiről.

  • A paracetamol fokozhatja a véralvadásgátlók hatását, a vérzések kialakulásának kockázatát.
  • A paracetamol és az úgynevezett nem-szteroid gyulladáscsökkentő szerek együttes alkalmazása fokozza a májkárosodás kockázatát.
  • A szalicilamid-tartalmú gyógyszerek megnyújtják a paracetamol kiválasztását.
  • A paracetamol- és a rifampicin-tartalmú gyógyszerek, illetve egyes epilepszia elleni szerek vagy egyes nyugtatók (barbiturát-tartalmú gyógyszerek) együttes alkalmazása a májkárosodás lehetőségét fokozza.
  • A paracetamol és egyes Parkinson-kór elleni készítmények (úgynevezett MAO-gátlók) együttes alkalmazása izgatottságot és magas testhőmérsékletet okozhat.
  • A metoklopramid- és domperidon-tartalmú gyógyszerek fokozzák a paracetamol felszívódását.
  • A kolesztiramin-tartalmú gyógyszerek csökkentik a paracetamol felszívódását.
  • A paracetamol- és a doxorubicin-tartalmú gyógyszerek együttes alkalmazása fokozza a májkárosodás kockázatát.
  • Klóramfenikol-tartalmú gyógyszerrel együtt adva annak mérgező (toxikus) hatása megnő.
  • Flukloxacillin és paracetamol együttes adása során a szervezetben található sav mennyisége megnövekedhet (metabolikus acidózis), különösen szepszis, alultápláltság vagy krónikus alkoholizmus esetén.
  • Káva-tartalmú (kávacserjéből, Piper methysticumból készült) gyógyhatású szerekkel történő együttes alkalmazása fokozza a májkárosodás kockázatát.
  • A kelátképző gyanta csökkentheti a paracetamol felszívódását a bélrendszerben, és egyidejű bevétel esetén csökkentheti annak hatását. Lehetőség szerint több mint 2 óra teljen el a két gyógyszer bevétele között.
  • Az inzulin hatását a paracetamol nagy adagokban gátolhatja.
  • A paracetamol fokozhatja a vas(II)-ionok felszívódását.

A Rubophen 500 mg tabletta egyidejű alkalmazása étellel, itallal és alkohollal

Az esetlegesen együtt fogyasztott ételek és italok a gyógyszer hatását számottevően nem befolyásolja.

A gyógyszer alkalmazása során, illetve amíg a készítmény hatása tart, tilos alkoholt fogyasztani! A Rubophen 500 mg tabletta alkalmazása alkohollal együtt májkárosodást okozhat.

Grépfrút vagy ebből készült ital csökkentheti a paracetamol hatását.

Terhesség, szoptatás és termékenység

Ha Ön terhes vagy szoptat, illetve ha fennáll Önnél a terhesség lehetősége vagy gyermeket szeretne, a gyógyszer alkalmazása előtt beszéljen kezelőorvosával vagy gyógyszerészével.

Terhesség

Ha szükséges, a Rubophen 500 mg tabletta alkalmazható terhesség alatt. Fájdalom és/vagy láz csillapítására a lehető legkisebb hatásos adagban és a lehető legrövidebb ideig kell szedni. Amennyiben a fájdalom és/vagy láz nem csökken, vagy gyakrabban kell bevennie a gyógyszert, forduljon kezelőorvosához.

Szoptatás

A paracetamol kiválasztódik az anyatejbe, de klinikailag nem jelentős mennyiségben.

Szoptatás alatt az orvos előírása szerint kell alkalmazni a gyógyszert.

Gépjárművezetés

A készítmény nem befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.

Hogyan kell szedni a Rubophen 500 mg tablettát?

Ezt a gyógyszert mindig pontosan a betegtájékoztatóban leírtaknak, vagy az Ön kezelőorvosa vagy gyógyszerésze által elmondottaknak megfelelően szedje. Amennyiben nem biztos az adagolást illetően, kérdezze meg kezelőorvosát vagy gyógyszerészét.

A készítmény ajánlott adagja:

Felnőttek:

  • Az ajánlott egyszeri adagja 500-1000 mg (1-2 db 500 mg-os tabletta).
  • Legfeljebb naponta négyszer ismételhető 4 óra elteltével.
  • Maximális napi adag: 8 tabletta (4000 mg).

Gyermekek és serdülők:

  • 6 év-8 év: 250-500 mg (fél-1 tabletta) legfeljebb naponta 3-szor.
  • Maximális napi adag: 3 tabletta (1500 mg).
  • 9 év-14 év: 500 mg (1 tabletta) legfeljebb naponta 4-szer.
  • 14 év felett a szokásos felnőtt adagok alkalmazhatók.
  • Maximális napi adag: 4 tabletta (2000 mg).

Idősek: A szokásos felnőtt adagok alkalmazhatóak.

Krónikus, stabil májbetegség: Krónikus, stabil májbetegségben a dózist csökkenteni, az egyes adagok bevétele között eltelt időt pedig növelni kell.

A fenti maximális napi adagok rövid ideig tartó kezelés esetén (gyermekeknél és serdülőknél 5, felnőtteknél 10 nap) alkalmazandók, ennél hosszabb ideig csak orvosi ellenőrzés mellett, az orvos által megállapított adagban szedhető.

Fontos! Az előírt adagot nem szabad túllépni!

Az alkalmazás módja: A tablettát étkezés után bőséges folyadékkal kell bevenni.

Gyógyszer adatai
  • Gyártó: Chinoin Zrt.
  • Hatóanyag: fexofenadin-hidroklorid
  • Hatóanyag-mennyiség: 500 mg paracetamolt tartalmaz tablettánként
  • Kiadhatóság: vény nélkül kapható
  • Kiszerelés: 10, 20, 30 db tabletta
Hasznos lehet
Tüdőfibrózissal összefüggő ritka betegségek
Napjainkban több mint 6000 ritka betegség létezik, amelyek 80%-a genetikai okokra vezethető vissza. Ennek ellenére az alapbetegségek gyakran átlagos tünetei miatt sokszor akár négy évbe is telhet egy...
Gyaloglás, mint sport – hogy kezdjünk hozzá?
A rendszeres gyaloglás jótékony hatással van az egészségünkre: javíthatja a keringésünket, a hangulatunkat, de kordában tarthatjuk vele a testsúlyunkat is. Útra kelhetünk egyedül, de akár...
Mit tegyünk a melanoma rizikófaktorai ellen?
A daganatos megbetegedések mindig multifaktoriálisak, vagyis több tényező hozzájárul a kialakulásukhoz, amelyek közül nem mindegyikre lehetünk hatással. A melanoma rizikófaktorai közül néhányat...
Mikor magas a húgysavszint?
Mikor beszélhetünk normál húgysav értékekről? Milyen betegségekre utalhat az emelkedett húgysavszint? Hogyan történik a húgysav szintjének meghatározása? Összeszedtük a legfontosabb információkat a...