Tüdőrák
A tüdőrák kialakulásának okai
A tüdőrák kialakulásának kockázata nagyobb a dohányzók körében, de nem nyugodhatunk meg, ha mi nem élünk a dohányzás káros szenvedélyével és nem vagyunk kitéve passzív dohányzásnak és harmadlagos dohányfüstnek sem. Téves azt gondolni, hogy minket nem fenyegethet a tüdőrák kialakulásának fokozott lehetősége, ugyanis a tüdőrákos betegek 25%-a sohasem dohányzott.
Rákkeltő hatása lehet különböző fertőzéseknek, hormonális tényezőknek, illetve a cukorbetegség is befolyásolhatja a rák megjelenésének kockázatát. Ha van a felmenők között daganatos betegségben érintett, a genetikai tényezők szintén növelhetik a tüdőrák kialakulásának veszélyét a családban azok között is, akik soha nem dohányoztak
A tüdőrák tünetei
A korai felismerésnek óriási szerepe van: sok esetben ilyenkor még megelőzhető az áttétek kialakulása. A tünetek sajnos nem egyértelműek: a kezdeti szakaszban gyakran köhögést, légszomjat és mellkasi fájdalmat tapasztalhat a beteg. Későbbi stádiumban azonban már fáradtságérzet, nyelési nehézség, véres köpet, étvágytalanság és fogyás, vérszegénység és sápadtság is jellemző lehet. A rendszeres szűrés elvégzése a leghatékonyabb eszköz a rák korai kiszűrésére, ezért ne vegyük félvállról, akkor sem, ha a nemdohányzók táborát erősítjük.
Mit tehetünk egészségünk megőrzésének érdekében?
- Egyértelmű, hogy amennyiben dohányzunk, a lehető leghamarabb igyekezzünk felhagyni vele, ugyanis a volt dohányosokban a leszokást követően tíz évvel a tüdőrák kialakulásának kockázata már oly mértékben csökken, hogy gyakorlatilag alig magasabb a nemdohányzóknál észlelt kockázati szintnél.
- Minden évben ismételjük meg a rákszűrést!
- Próbáljunk egészségesen élni mind táplálkozás, mind mozgás szempontjából. Ez segíthet megelőzni akár a cukorbetegség kialakulását is, valamint a szezonális betegségeket. Ehhez kérjük szakember, akár háziorvosunk tanácsát.
- Ügyeljünk arra, hogy elkerüljük a passzív dohányzást és a harmadlagos dohányzást, főleg gyermekek esetében, hiszen majdhogynem ugyanolyan káros hatásuk van, mintha mi szívnánk bele egy szál cigarettába!
Mit tehet a daganatos beteg?
Amennyiben a megelőzés már nem jöhet szóba, a legfontosabb, hogy a beteg orvosával folyamatosan tartsa a kapcsolatot, és az előírt terápiát pontosan kövesse. A beteg lelki egészsége is ugyanolyan fontos, mint fizikai egészsége, keressen fel olyan betegcsoportokat, betegszervezeteket, ahol megérthetik, min megy keresztül, támaszkodjon családjára és nem utolsó sorban a szakemberekre.
Útmutató
- Tüdőrákot okozhat nemcsak az elsődleges, hanem a másodlagos és harmadlagos dohányzás is.
- Korai stádiumban egyéb megbetegedésekhez hasonló általános tüneteket (légszomj, mellkasi fájdalom, köhögés), tapasztalhat a beteg, míg később a véres köpet, a fáradékonyság, indokolatlan fogyás hívhatja fel a figyelmet a tüőrákra.
- A korai stádiumban diagnosztizált tüdőrák gyógyulási esélye nagyobb, mint előrehaladottabb állapotban, ezért a korai felismerés érdekében érdemes évente szűrővizgálattal ellenőrizni a tüdőnk állapotát.