Minden, amit a szamárköhögésről tudni kell
Minden, amit a szamárköhögésről tudni kell
Szamárköhögésnek hívják, mert a köhögés utáni belélegzéskor az ember kifejezetten hasonló hangot ad ki. A szamárköhögésben szenvedő betegek gyakran súlyos, heves köhögési rohamokat tapasztalnak.
Bár a szamárköhögés bárkit érinthet, különösen veszélyes lehet a védőoltás nélküli csecsemők számára. A szamárköhögés görcsrohamokat, agykárosodást, tüdőgyulladást vagy akár halált is okozhat a csecsemőknél. A Centers for Disease Control and Prevention (CDC) minden korosztály számára javasolja a pertussis elleni védőoltást.
Mi is a szamárköhögés?
A szamárköhögés bakteriális fertőzés, ami azt jelenti, hogy akkor kaphatja el, ha bizonyos baktériumoknak van kitéve. A szamárköhögést okozó baktérium típusát Bordetella pertussisnak nevezik.
Stádiumok
A szamárköhögésnek három szakasza van, amelyeket a tünetek alapján csoportosítanak:
- szakasz: Ez a legkorábbi szakasz, ami egy-két hétig tarthat. A tünetek közé tartozhat az enyhe köhögés, orrfolyás és alacsony láz.
- szakasz: A második szakasz 1-10 hétig is tarthat. Súlyos köhögési rohamok, légzési nehézségek és köhögés jellemzi, amely légzéskor szamárhanggal végződik. Ezenkívül egyes személyek hányhatnak a köhögési epizód alatt vagy után.
- szakasz: A harmadik szakaszt gyógyulási szakasznak nevezik, de hetektől hónapokig is tarthat. A köhögés ebben az időszakban általában csökken, de időnként folytatódhat, és később visszatérhet.
A szamárköhögés tünetei
A szamárköhögés tünetei jellemzően 5-10 napon belül alakulnak ki azután, hogy egy személy kapcsolatba kerül a Bordetella pertussis baktériummal. A tünetek azonban néha három hétig sem jelentkeznek.
Eleinte a szamárköhögés tünetei megfázásnak tűnhetnek. A fertőzés előrehaladtával azonban olyan jellegzetes tüneteket okozhat, mint például:
- Légzési nehézség
- Heves köhögési rohamok
- Magas hangú „suhogó” hang egy köhögési epizód után
- Fáradtság vagy kimerültség köhögés után
- Hányás köhögés közben vagy után
- Apnoe (légzési szünet)
Mi okozza a szamárköhögést?
A szamárköhögést a Bordetella pertussis baktérium terjedése okozza. Általában tüsszögéssel, köhögéssel vagy a fertőzésben szenvedő személyhez nagyon közeli kapcsolat során terjed.
Hogyan diagnosztizálható a szamárköhögés?
A szamárköhögés diagnosztizálásának elősegítése érdekében háziorvosa a következőket teheti:
- Tünetek kikérdezése és fizikális vizsgálat.
- Laboratóriumi vizsgálat - a torok hátsó részében lévő nyálka elemzése, hogy az tartalmazza-e a baktériumokat.
- Vérvizsgálat.
- Mellkasröntgen.
A szamárköhögés kezelése
A szamárköhögést általában antibiotikumokkal kezelik. A kezelés megkezdése a köhögési rohamok kezdete előtt csökkentheti a betegség súlyosságát, és segíthet megelőzni a fertőzés terjedését.
Ha több mint három hete szenved a betegségben, az antibiotikumok várhatóan nem javítanak az állapotán, mert szervezete valószínűleg már megszabadult a káros baktériumoktól. A pertussis baktériumok általában ennyi idő után természetes módon elpusztulnak.
A szamárköhögés elleni védőoltás és megelőzés
A szamárköhögés elleni védekezés legjobb módja a védőoltás. A DTaP és Tdap oltások segíthetnek megelőzni a szamárköhögést, a tetanust és a diftériát. A csecsemőknek három DTap injekcióra van szükségük a diftéria, tetanusz és szamárköhögés elleni védelem kialakításához. A kisgyermekeknek két emlékeztető oltást kell kapniuk a védelem fenntartásához. Részletesen a szamárköhögés elleni oltásról itt olvashat a WEBBetegen.
A jó higiénia is véd a szamárköhögés ellen
A megfelelő higiénia segíthet megelőzni a szamárköhögést és más betegségeket okozó baktériumok terjedését. A CDC azt javasolja, hogy:
- Tüsszentés vagy köhögés esetén takarja el a száját zsebkendővel, és azonnal dobja ki a zsebkendőt.
- Köhögjön vagy tüsszentsen a karjába vagy a könyökébe, ha nincs zsebkendője.
- Gyakran mosson kezet szappannal és vízzel legalább 20 másodpercig.
- Használjon kézfertőtlenítőt, ha nem áll rendelkezésre szappan.
Mikor kell kapcsolatba lépnie háziorvosával?
Forduljon háziorvosához, ha úgy gondolja, hogy Ön vagy gyermeke szamárköhögésben szenved, vagy ha a fenti tüneteket tapasztalja. Különösen fontos, hogy orvosi ellátást kérjen, ha gyermekének:
- Magas láza van.
- Köhögés után hány.
- Köhögés után szamárhangot ad ki.
- Lassúnak vagy gyengének tűnik.
- A kiszáradás jeleit mutatja, például sötét vizelet, száraz szem vagy szájszárazság.
- Nem akar enni, vagy nem tudja bent tartani a folyadékot.