Mi a teendő tartós köhögés esetén?
Mi a teendő tartós köhögés esetén?
Az akut köhögés általában három hétig vagy annál rövidebb ideig tart egy vírusos felső légúti fertőzés következtében. Ha a köhögés három hétnél tovább tart, és/vagy egyéb súlyos tünetek, például mellkasi fájdalom, légszomj vagy vér felköhögése kíséri, ideje előbb, mint utóbb orvoshoz fordulni, hogy azonosítsák és kezeljék a kiváltó okokat.
Ha csak köhögés van egyéb tünet nélkül, akkor vény nélkül kapható köhögés elleni szirupok közül választhat, amelyek köhögéscsillapítót tartalmaznak. A vény nélkül kapható lehetőségek közé tartoznak a köhögéscsillapítók, a köptetők és az antihisztaminok, míg vényköteles gyógyszerekre lehet szükség olyan állapotok esetén, mint az asztma vagy bakteriális fertőzések.
Otthoni gyógymódok
Otthoni gyógymódok is segíthetnek: fogyasszon elegendő folyadékot, vizet és gyógyteát, használjon párásítót, hogy nedvesítse a levegőt és enyhítse a torok irritációját.
Fogyasszon meleg vizet mézzel keverve, gargalizáljon sós vízzel, és próbáljon minél többet aludni. Az olyan irritáló anyagok, mint a füst vagy az erős szagok elkerülése is segíthet a köhögés enyhítésében.
Ha több hétig tart a köhögése, akkor az már krónikus köhögés, amely bizonyos tüdőbetegségekre utalhat. Ilyenkor mindenképpen érdemes háziorvosához fordulni, hogy kiderítse köhögésének kiváltó okát.
Számos tényező hozzájárulhat a hosszan tartó köhögéshez. Az asztma, egyes felső légúti fertőzések, reflux betegség (GERD) és még allergia is okozhatja a köhögés tartósságát. Továbbá a dohányzás, a levegőszennyezés és az olyan gyógyszerek, mint az ACE-gátlók is tartós köhögéshez vezethetnek.
Ha a tartós köhögést nem kezelik, az súlyosbodhat vagy súlyos köhögési rohamokat válthat ki, amelyek ájuláshoz vagy hányáshoz vezethetnek, ezért tartós köhögés esetén, és ha a fenti tanácsok sem segítenek, forduljon orvosához.