Megtört szív szindróma

Megtört szív szindróma

1 perces olvasási idő
Szerző: doktorGO, egészség okosan
Filmekben vagy akár a való életben is találkozhatunk azzal a jelenséggel, amikor az évtizedekig együtt élő pár egyik tagjának halála, pár napon belül a másik fél halálát is okozza. Valóban „megszakadhat-e” a szívünk a szomorúságtól?

Egy szeretett személy elvesztése óriási stresszel jár, így nemcsak mentálisan, hanem fizikálisan is hatással lehet a szervezetünkre. Nagyon ritka esetekben végzetes lehet, de a kellemetlen tüneteket legtöbbször a stresszhelyzetre válaszul termelődő hormonok okozzák.

Milyen tünetei lehetnek a megtört szív szindrómának?

A hirtelen fellépő mellkasi fájdalom vagy nehézlégzés a szívinfarktus gondolatát vetheti fel bennünk, azonban ezt a jelenséget a megtört szív szindróma (a szaknyelv szerint ’Takotsubo cardiomyopathia’) is okozhatja, amelynek hátterében a szív ideiglenes megnagyobbodása és átmeneti funkciózavara állhat. Mivel a betegség tünetei a szívinfarktuséhoz hasonlítanak leginkább, ezért minden esetben forduljunk orvoshoz, ha nehézlégzést és/vagy mellkasi fájdalmat tapasztalunk.

Kik a veszélyeztetettek?

A megtört szív szindróma általában intenzív fizikai vagy lelki stressz hatására alakul ki. Bármely nemnél, bármilyen életkorban megjelenhet, azonban az alábbi esetekben gyakoribb az előfordulása:

  • Női nem,
  • Idősebb kor (középkorúak vagy idősebbek),
  • Legtöbb esetben nincs szívproblémája az érintetteknek
  • Házastárs vagy partner elvesztése hosszú évek után,
  • Súlyos anyagi problémák,
  • Munkahely elvesztése,
  • Családon belüli erőszak,
  • Műtét okozta stressz,
  • Nyilvános beszéd vagy egyéb szorongást okozó események után.

Diagnózis és kezelés

Mivel a tünetek leginkább a szívinfarktuséhoz hasonlítanak, minden esetben orvoshoz kell fordulnunk a problémánkkal. A kivizsgálás során elvégzett vérvétel, EKG és egyéb képalkotó vizsgálatok segítenek kizárni a komolyabb probléma fennállását. Fontos ilyenkor, hogy minden esetben tájékoztassuk az orvost az erőteljes fizikai vagy érzelmi stressz hatásról, ami ért minket, ezzel megkönnyíthetjük a kezelési terv kialakítását. A megtört szív szindróma kezelése gyógyszerekkel történik, melyek segítenek a szív „tehermentesítésében”. Az esetek jelentős részében a megtört szív szindróma maradványtünetek nélkül meggyógyul.

Fordította: SJ, Lektorálta: Dr. Tóth Sára Rebeka, Forrás: Can You Die of a Broken Heart?

Útmutató

  • A megtört szív szindrómát legtöbbször a stresszhelyzetre válaszul termelődő hormonok okozzá, tünetei a szívinfarktuséhoz hasonlítanak, ezért azonnal forduljunk orvoshoz, ha mellkasi fájdalmat és/vagy nehézlégzést tapasztalunk!
  • A megtört szív szindróma kezelése gyógyszerekkel történik, az esetek jelentős részében maradványtünetek nélkül meggyógyul.
Megtört szív szindróma - Részletesen a témáról
Hogyan befolyásolhatja a gyász az egészségünket?
A gyász sajnos életünk része, amely testi és lelki változásokat hozhat. Cikkünkben összegyűjtöttük, milyen hatással lehet az egészségünkre, és mit tehetünk ellene.
Mik is azok a szívenzimek?
A „szívenzimek”, azaz szív eredetű biomarkerek („szív-markerek”) olyan enzimek, fehérjék és hormonok, melyek emelkedett szintje a szívizom különböző eredetű sérüléseivel hozható összefüggésbe.
Hogyan hat az érzelmi állapotunk a szívünk egészségére?
Érzelmeink és gondolataink hatással vannak szívünkre, és rajta keresztül megváltoztatják vérnyomásunkat és szívritmusunkat, de vajon mi ennek a magyarázata?
Tudtad, hogy szívünknek saját agya van?
Szívünk testünk hormonháztartásában is fontos szerepet játszik. Több mint 40 000 idegsejtből áll, melyek egy saját idegrendszert alkotnak.
Hasznos lehet
Nincs idő az edzésre? Napi néhány perccel megerősítheti szíve egészségét
Az olyan egyszerű tevékenységek, mint a lépcsőzés vagy a kutyájával való játék nagyon jót tehetnek a szívnek. A British Journal of Sports Medicine folyóiratban megjelent tanulmány szerint az...
Parlagfű, fekete üröm allergia? Ha most lép, könnyebb lehet a szezon
Hazánkban a leggyakoribb allergén a parlagfű, az allergiások tudják, hogy a nyár vége, az ősz eleje akár súlyos, de mindenképpen kellemetlen tüneteket hozhat. Azok közül, akik már túl vannak a...
A reggel a nap legjobb időszaka, hogy kávézzunk?
Emberek milliói isznak kávét naponta akár többször is. A European Heart Journalban megjelent tanulmány szerint azonban a reggeli kávéfogyasztás erősen összefügg a halálozási kockázat csökkenésével. A...
Az edzés segíthet gyorsabban túljutni a megfázáson?
A testmozgás egyértelműen hosszú távú előnyökkel jár – a csontok és izmok erősítésétől a krónikus betegségek kezeléséig. A kutatások szerint az aktív életmód csökkentheti a megbetegedések esélyét. De...