Pitvarfibrilláció
Milyen tünetei lehetnek a pitvarfibrillációnak?
- Szabálytalan és gyors szívdobogásérzet.
- Verejtékezés, félelemérzet.
- Fáradtság, szédülés, ritkán eszméletvesztés.
- Nehézlégzés.
- Mellkasi fájdalom.
Pitvarfibrilláció gyanúja esetén mi a teendő?
Amennyiben a jellemző panaszok alapján felmerül a pitvarfibrilláció lehetősége, érdemes minél hamarabb felkeresni a háziorvost, aki elvégzi az elsődleges vizsgálatokat és szükséges esetén beutalót ad kardiológiai kivizsgálásra. Gyakori heves szívdobogásérzés esetén a kivizsgálásig érdemes kerülni a túlzottan megerőltető, intenzív sportolást; a fokozott alkoholbevitelt és a koffeintartalmú italok fogyasztását. Pitvarfibrilláció gyanúja esetén a vizsgálatot nem szabad halogatni, mert a kezeletlen esetek súlyos szövődményekkel járhatnak (pl. stroke).
Hogyan diagnosztizálható a pitvarfibrilláció?
Alapvetően egyszerű EKG segítségével diagnosztizálható a pitvarfibrilláció, ám sok esetben a rutinszerűen elkészített EKG görbén éppen nem látszik a ritmuszavar – különösen az átmeneti, úgynevezett paroxizmális pitvarfibrilláció esetében. Ilyenkor Holter-EKG elvégzése szükséges, mely 24 órán (egyes estekben 48, 72 órán) keresztül rögzíti a szívből jövő elektromos jeleket, így nagyobb eséllyel lehet „elkapni” az esetleges ritmuszavarokat.
Diagnosztizált pitvarfibrilláció esetén kardiológiai szakvizsgálat javasolt. Egyéni mérlegelés alapján szükség lehet szívultrahang, terheléses EKG, illetve bizonyos esetekben koronária CT és/vagy szívkatéteres vizsgálat elvégzésére is.
Hogyan kezelhető a pitvarfibrilláció?
- Gyógyszerekkel lehetséges a ritmus- és/vagy frekvenciakontroll.
- Rendkívül fontos a tartós véralvadásgátló („vérhígító”) kezelés beállítása. Ezzel megakadályozható a ritmuszavar egyik legrettegettebb következménye, a kóros vérrögképződés és az ebből eredő szövődmények (pl. stroke) kialakulása.
- Egyes esetekben szóba jöhet a ritmuszavar invazív, katéteres úton történő megszüntetése (katéteres abláció, úgynevezett pulmonális véna izoláció).
- Akutan fellépő, súlyos tünetekkel járó pitvarfbrilláció esetén szóba jöhet elektromos kardioverzió elvégzése is. Ennek során rövid altatásban, megfelelő előkészítés után elektromos impulzussal próbálják meg visszaállítani a szabályos szívritmust.
Minden esetben fontos a diagnózis mihamarabbi felállítása és a szükséges kezelés megkezdése. Pitvarfibrilláció esetén nagyon fontos a rendszeres kardiológiai gondozás.
Útmutató
- A pitvarfibrilláció az egyik leggyakoribb szívritmuszavar, amelyre az alábbi tünetek hívhatják fel a figyelmet: szabálytalan és gyors szívdobogásérzet, verejtékezés, félelemérzet, fáradtság, szédülés, ritkán eszméletvesztés, nehézlégzés vagy mellkasi fájdalom.
- A pitvarfibrillációt egyszerű EKG vagy Holter-Ekg készülékekkel diagnosztizálják, a kezelése többféle módon lehetsége, amelyről minden esetben a kezelőorvos dönt.
- Pitvarfibrilláció esetén nagyon fontos a rendszeres kardiológiai gondozás.