Trombózis
A trombózis tünetei
- alsó lábszár járásra fokozódó fájdalma
- bokák, lábfej, vádlik, alsó lábszár dagadása
- pirosság és melegség a duzzadt rész területén
- Előfordulhat, hogy a mélyvénás trombózis első tünete megegyezik a tüdőembóliáéval.
- légszomj
- köhögés, véres köpet
- mellkasi fájdalom
- rossz közérzet, szorongás, szédülés, ájulás
Kinél nagyobb a trombózis valószínűsége?
Mélyvénás trombózis kialakulásához számos tényező vezethet:
- a hosszú ideig tartó fekvés és ülés
- nagyobb műtét
- baleseti sérülések
- daganatos betegségek
- dohányzás
- genetikai tényezők (pl. Leiden-mutáció esetén)
- gyermekvállalási életkorban lévő nők (a fogamzásgátló tabletta szedése, a terhesség és a szülés miatt).
Diagnosztizálás
Mélyvénás trombózis klinikai gyanúja esetén döntő szerepe van a színes Doppler-ultrahangnak. Információt ad az áramlás meglétéről-hiányáról, sebességéről és irányáról. Laboratóriumi vizsgálatok közül fontos megemlíteni a D-dimer kimutatását, amely kimutatja, hogy a páciensnél van-e olyan tényező, ami a szervezet véralvadási mechanizmusát a normálisnál nagyobb mértékben aktiválta. A teszt a vérrög képződéssel járó betegségek, illetve állapotok diagnosztizálását, adott esetben kizárását segíti elő. Jellegzetes tünetek alapján, a lábszárak körfogatának azonos szintben történő mérésével a diagnózis általában egyértelműen megállapítható.
Kezelés
A mélyvénás trombózist ma Magyarországon belgyógyászati osztályokon kezelik, de enyhe esetekben, amikor a napi kontroll megvalósítható, a kezelés történhet otthon is. A kezelés döntő eleme mindkét esetben a véralvadás gátlása.
Trombózis megelőzése életmóddal
Mint a legtöbb betegség kialakulását, a trombózis megjelenését is meg lehet akadályozni megfelelő életmóddal. Egészséges táplálkozás, rendszeres testmozgás, bőséges folyadékfogyasztás, dohányzás mellőzése mind elősegíti a megelőzést.
(Zámbori Zita, Debreceni Egyetem, Népegészségügyi Kar)
Források:
- Népegészségügyi Medicina. Ádány R., Kárpáti I., Paragh Gy. Medicina könyvkiadó, 2015
- genoid.net
- Pfliegler György - A vénás tromboembólia (VTE) korszerű diagnosztikája és kezelése – különös tekintettel az onkológiai betegekre
Útmutató
- A hosszú ideig tartó fekvés és ülés, nagyobb műtét, baleseti sérülések, daganatos betegségek, dohányzás is mind hozzájárulhatnak a bekövetkezéséhez.
- Mélyvénás trombózis klinikai gyanúja esetén a döntő szerepe van a színes Doppler-ultrahangnak. Információt ad az áramlás meglétéről-hiányáról, sebességéről és irányáról.
- A mélyvéna-trombózist ma Magyarországon belgyógyászati osztályokon kell kezelni. Enyhe esetekben, amikor a napi kontroll is megvalósítható, a kezelés történhet otthon is. A kezelés döntő eleme a véralvadás gátlása.