Szívdaganat

Szívdaganat

1 perces olvasási idő
Szerző: Dr. Tóth Sára Rebeka, belgyógyász
Daganatok leggyakrabban a mellben, tüdőben, vastagbélben és prosztatában fordulnak elő, de valójában az emberi test bármely szervét érinthetik – így a szívet is. Vegyük sorra, mit érdemes tudni a szív daganatairól.

Előfordulhat daganat a szívben is?

A szívben is előfordulhatnak daganatok, ám szerencsére ezek nagyon ritkák. A szívet érintő daganatok lehetnek jóindulatúak (az esetek kb. 75%-ában) és rosszindulatúak egyaránt. A daganatok képződhetnek elsődlegesen a szívben (úgynevezett primer szívdaganatok), de más, főleg közeli szervek (pl. tüdő, mell) daganatai is ráterjedhetnek a szívre (áttétek, metastasisok). Az elsődleges szívdaganatok nagyon ritkák, kb. 2000-ből 1 embert érintenek, és ezek többsége szövettanilag jóindulatú. A szívet érintő áttétek szinte mindig rosszindulatúak, és relatíve gyakrabban fordulnak elő.

Milyen tünetei lehetnek a szívben jelenlévő daganatnak?

  • Mellkasi fájdalom, nehézlégzés.
  • Gyengeség, elesettség.
  • Lábdagadás („szív eredetű” ödéma).
  • Ritmuszavar, heves szívdobogásérzés.
  • Eszméletvesztés.
  • Alacsony vérnyomás.
  • Újkeletű szívzörej (ha a daganat a szívbillentyűket is érinti).
  • Hőemelkedés, láz, hidegrázás.
  • Neurológiai tünetek – bizonyos daganattípusok képesek leszakadni és a vérárammal elsodródni (’embolizáció’), ami többek között akadályozhatja az agy vérellátását is.

A tünetek valójában hasonlóak sok egyéb szívbetegség tüneteihez, ám daganatok esetén a panaszok viszonylag gyorsan alakulnak ki és – szövettani típustól függően – gyorsan is romlanak. A tüneteket nagymértékben meghatározza az is, hogy a szív melyik részében helyezkedik el a daganat.

Hogyan diagnosztizálható a szívdaganat?

A fenti tünetek bármilyen kombinációban történő jelentkezése esetén kardiológiai kivizsgálás szükséges. A kivizsgálást minden esetben egyénre szabottan tervezi meg a kezelőorvos.

Milyen vizsgálatokra számíthat a beteg?

  • Alapos fizikális vizsgálat.
  • Vérvétel.
  • Képalkotó vizsgálatok: szívultrahang, CT, MRI. Bizonyos esetekben a diagnózis pontosításához szükséges lehet speciális, nyelőcsövön keresztül végzett szívultrahang vizsgálat elvégzése is. A képalkotó vizsgálatok segítségével általában felállítható a diagnózis és a kezelési terv is.
  • A többi szerv daganataihoz képest a szívdaganatok esetén a szövettani mintavétel nem rutinszerű eljárás.

Hogyan kezelhető a szívdaganat?

  • Jóindulatú szívdaganat: a kezelés általában sebészi. Szívsebész kimetszi a daganatot; billentyűérintettség esetén a sérült billentyűt műbillentyűre cseréli. A sebészi megoldás sok esetben végleges gyógyulást is jelent.
  • Rosszindulatú szívdaganat: a kórjóslat sajnos sokkal rosszabb, komplex onkológiai kezelés szükséges (kemoterápia, sugárterápia). A műtéti megoldás már nem mindig jön szóba, tartós gyógyulás sok esetben nem várható.

Forrás: Overview of Heart Tumors

Útmutató

  • A szívet érintő daganatok jóindulatúak és rosszindulaúk is lehetnek, amelyek hasonló tüneteket okoznak, mint a legtöbb szívbetegség (pl. mellkasi fájdalom, gyengeség, nehézlégzés).
  • A diagnózis felállításához minden esetben teljes körű kivizsgálás szükséges, kezelése a daganat jellegétől függően történik.
Szívdaganat - Részletesen a témáról
Mik is azok a szívenzimek?
A „szívenzimek”, azaz szív eredetű biomarkerek („szív-markerek”) olyan enzimek, fehérjék és hormonok, melyek emelkedett szintje a szívizom különböző eredetű sérüléseivel hozható összefüggésbe.
Tudtad, hogy szívünknek saját agya van?
Szívünk testünk hormonháztartásában is fontos szerepet játszik. Több mint 40 000 idegsejtből áll, melyek egy saját idegrendszert alkotnak.
Hasznos lehet
Hogyan mérje pontosan a vérnyomását?
A JAMA Internal Medicine folyóiratban megjelent tanulmány szerint a kar helytelen elhelyezése a vérnyomás mérése során ferde értékekhez vezethet. Hogyan helyezzük hát el a karunkat? És mely...
Újabb COVID-variáns terjed Európában. Íme, amit tudni kell róla
A COVID-19 új változata, a XEC rohamosan terjed Európában. A Glasgow-i Egyetem kutatói szerint a XEC globálisan domináns variánssá válhat a következő néhány hónapban.
A COVID-, influenza- és RSV-oltások időzítése ősszel
Szinte mindenkinek érdemes kapnia éves influenza elleni védőoltást, és a 75 év feletti felnőtteknek javasolt lehet az RSV-oltás is. De mi a helyzet a COVID elleni vakcinákkal?
A székrekedés növelheti a szívproblémákat?
Egy tanulmány szerint a székrekedés nemcsak kényelmetlenséget és puffadást okoz, hanem növelheti a szívproblémák kockázatát is. De miről is van szó valójában?