Érrendszer

Érrendszer

1 perces olvasási idő
Szerző: doktorGO, egészség okosan
A testünket behálózó érrendszer egészségét számos behatás fenyegeti, amely az egyes szervek súlyos károsodásának rizikóját hordozza magában. Az érrendszeri megbetegedések kezelése mindig kardiológus szakorvos feladata.

Az érrendszer feladata, hogy biztosítsa az oxigénben és tápanyagban gazdag vér szállítását a legfontosabb szervektől a legapróbb sejtekig, illetve a használt vér és salakanyag minél hamarabb felfrissülhessen.

Az érrendszer leggyakoribb betegségei

Érszűkület

Érszűkület esetén az ér átmérője a normál mérték alá csökkent, emiatt az áramló vér mennyisége is kevesebb lesz. Sajnos az érrendszer már igen korán, a húszas éveink végén, harmincas éveink elején károsodásnak indulhat. Jellemző tünetei nincsenek, a betegség általában már csak előrehaladott állapotban diagnosztizálható. Az érszűkülettel élők tapasztalhatnak fülzúgást, látászavart, mellkasi nyomásérzékenységet, bal karba kisugárzó fájdalmat, szédülést, légszomjat és szívritmuszavart. 

Magas vérnyomás

A magas vérnyomást (hipertónia) csendes gyilkosnak is nevezik, ugyanis sokáig nem okoz tüneteket, ugyanakkor az elhanyagolt betegség számos szerv károsodását okozza. Az első tünetek közé tartozik a jellemzően reggel jelentkező fejfájás, halántéki lüktetés, amely lehajtásra fokozódik. Előfordulhat szédülés, fáradékonyság, koncentrációképesség-romlás és szapora szívverés. A rendelőben végzett vérnyomásmérés normálértéke 140/90 Hgmm, az otthon ellenőrzötté pedig 135/85 Hgmm. Amennyiben a fenti tüneteket tapasztaljuk, ellenőrizzük rendszeresen vérnyomásunkat, és ha az átlagosnál magasabb, keressük fel háziorvosunkat kivizsgálás miatt. A kezeletlen magas vérnyomás szövődménye lehet az érelmeszesedés, érszűkület, stroke, szívinfarktus, szívelégtelenség.

Érelmeszesedés

A betegség során az erekben plakkok fejlődhetnek, amelyet akár a véredények elzáródását is okozhatják. Ha a plakk megreped és elszakad, az így kialakult vérrög szívinfarktust vagy stroke-ot okozhat. Az érelmeszesedés kockázatát nagymértékben növeli az elhízás, magas vérnyomás, magas koleszterinszint és dohányzás.

Érgyulladás

Az érgyulladás (vasculitis) a szervezet bármely területén kialakulhat, azonban a verőerekre (artériák) a legjellemzőbb. A kezelés hosszadalmas és kórházi bentfekvést igényel. Az érgyulladással élő betegek élethosszig szoros követésre és rendszeres állapotfelmérésre kényszerülnek a további károsodások megelőzése érdekében.

Mi okozhatjak a megbetegedéseket?

Az érrendszeri betegségek leggyakoribb kiváltó oka lehet:

  • Éérelmeszesedés,
  • vérrögképződés,
  • gyulladás,
  • trauma,
  • sérülés,
  • genetikai hajlam,
  • egyéb betegségek fennállása (pl. cukorbetegség),
  • nem (férfiaknál gyakoribb),
  • magas koleszterinszint,
  • mozgásszegény életmód,
  • elhízás,
  • dohányzás,
  • fokozott stressz.

Hogyan előzzük meg az érrendszeri megbetegedéseket?

Amennyiben nincs diagnosztizált érrendszeri betegségünk, egészséges életmóddal, azaz kiegyensúlyozott táplálkozással, rendszeres sportolással és a dohányzás elhagyásával megelőzhetjük azok megjelenését.

DoktorGO összeállítás, Forrás: Vascular Disease (WebMD)

Útmutató

  • Az érrendszeri betegségek nagyon tünetszegények, jelentkezésükkor már előrehaladott betegségről beszélhetünk, így a legfontosabb a megelőzés. 
  • Táplálkozzunk egészségesen, zsírban szegényen. 
  • Figyeljünk oda testsúlyunkra.
  • Mozogjunk rendszeresen.
  • Ne dohányozzunk és ne fogyasszunk alkoholt.
  • Ellenőriztessük vérnyomásunkat rendszeresen.
Érrendszer - Részletesen a témáról
Visszérproblémák: Mire figyeljünk nyáron?
A visszérproblémák nyáron fokozódhatnak, emiatt érdemes jobban odafigyelnünk az életmódunkra, ha el akarjuk kerülni a lábfeszüléssel, ödémával, lábgörcsökkel járó kellemetlen tüneteket. Mire figyeljünk nyáron?
Hogyan előzhetjük meg a betegségek kialakulását?
Manapság már egyre tudatosabban tervezzük meg életünket, igyekszünk átvenni az irányítást testünk, egészségünk és minden egyes pillanat, esemény felett. A rengeteg lehetőség azonban olykor hamis biztonságérzetet ad, így könnyen megfeledkezhetünk saját felelősségünkről és a legfontosabb alapvetésről: a kiegyensúlyozott táplálkozás, és a rendszeres fizikai aktivitás fontosságáról.
Hogyan kezdjünk edzeni a Covid-19 fertőzés után?
Sportegészségügyi szakértők fogalmazzák meg a testmozgásra vonatkozó javaslataikat a koronavírussal való megfertőződés után, a betegséget éppen csak maguk mögött hagyók, illetve a felépülési folyamatban hosszan tartó tünetekkel küzdők számára. Mire figyeljünk a Covid-19 betegség után?
Milyen ételeket kerüljünk, ha magas a koleszterinszintünk?
Hazánkban a 19-64 év közötti felnőtt lakosság 60 százalékánál a vér koleszterinkoncentrációja meghaladja a normál értéket, ennek is következménye, hogy a szív- és érrendszeri megbetegedések a vezető halálokok közé tartoznak – figyelmeztet a MDOSZ. Mire figyeljünk az étrendünk összeállításánál, hogy ezt elkerüljük?
Mikor forduljunk angiológushoz, és mikor érsebészhez?
Az érsebészet és angiológia szakterület is a verőerek és gyűjtőerek megbetegedéseit vizsgálja és kezeli. De vajon milyen esetekben forduljunk angiológushoz, és mikor érsebészhez?
Milyen módszerekkel diagnosztizálják a szívelégtelenséget?
Egy egészséges szív minden egyes szívütéssel a bal kamrában található vér kb. 70%-át pumpálja ki az erekbe. Ha a kipumpált vér mértéke 40% alá esik, szívelégtelenségről beszélünk. De honnan tudhatjuk, hogy érintettek vagyunk?
Tünetekkel járó vagy tünetmentes szívelégtelenség?
A szív testünk legerősebb izma, amely egy perc alatt körülbelül 5 liter vért pumpál a nagyvérkörbe. Ha a szív nem képes hatékonyan pumpálni a szervezet számára szükséges vért, akkor szívelégtelenség lép fel. Honnan tudhatjuk, hogy érintettek vagyunk?
Miért lehet életmentő az angiográfiai vizsgálat?
Mi okozza az érszűkületet? Honnan tudhatjuk, hogy érintettek vagyunk, és miért lehet életmentő az angiográfiai vizsgálat? A Semmelweis Egyetemtől választ kaptunk ezekre a kérdésekre.
Villámkérdés - Ellenőrizd tudásod!
Villámkérdés - Ellenőrizd tudásod!
Hogyan előzhetjük meg az érrendszeri betegségeket?
Hasznos lehet
Hogyan állítsuk meg az orrvérzést?
Az orrvérzés kellemetlen lehet, de a legtöbb esetben könnyű megállítani, és csak ritkán jelez nagyobb problémát. Hogyan lehet azonnal elállítani biztonságosan?
Miért kell figyelni a kékfény szűrésére?
A kékfény egy speciális fényfajta rövid hullámhosszúsággal, melyet természetes forrásán kívül a számítógép képernyője, a mobileszközök, a síkképernyős televízió és egyéb képernyővel rendelkező eszköz...
Miért fontos a napszemüveg viselése?
A napszemüvegek mindenféle formában és méretben kaphatók. Némelyikük inkább a divat, mint a funkció miatt készült. A megfelelő darab azonban évekig védheti a szemet, míg egy rossz minőségű lencse...
A meddőség jelei nőknél
Nőknél a menstruációs ciklus és az ovuláció változásai a meddőséggel összefüggő betegség tünetei is lehetnek. Amennyiben a meddőség jeleit tapasztalja, érdemes lehet kivizsgáltatni magát, hogy...