Hogyan védekezzünk lupus esetén?

Hogyan védekezzünk lupus esetén?

Hogyan védekezzünk lupus esetén?

1 perces olvasási idő
Megjelent: 2022.07.02.
Szerző: doktorGO egészség okosan
A szisztémás lupus nem gyógyítható, de az idejében megkezdett kezeléssel az állapotromlás és a szövődmények nagyobb eséllyel megelőzhetőek. Dr. Kádár János immunológus, az Immunközpont főorvosa a fényvédelem fontosságára hívja fel a figyelmet.

Hogyan védekezzünk a szabadban?

A fényérzékenység eltérő fokban jelentkezhet, de a megelőzést minden beteg számára egyaránt javasoljuk – magyarázta Dr. Kádár János immunológus.

A betegek figyelmét minden esetben felhívjuk arra, hogy fokozottan ügyeljenek a fényvédelemre. Minimum 30-as, vagy annál magasabb faktorszámú fényvédő krém használata javasolt télen napsütéses időben is, de az első tavaszi napsugarak megjelenésétől mindenképp, ha a szabadban tartózkodnak. Lényeges, hogy komplex védelmet nyújtó terméket válasszanak. Korábban úgy tartották ugyanis, hogy a lupusos betegekre csak a bőrégést okozó UV-B sugarak jelentenek veszélyt. Mára azonban bebizonyosodott, hogy az UV-A és UV-B sugarak egyaránt súlyosbíthatják a tüneteket.

Ne feledjük!

A napvédő krémeknek legalább fél órára van szükségük ahhoz, hogy hatásukat kifejtsék, ezért indulás előtt, időben gondoljunk használatukra!

Ruházat és árnyékolás zárt térben

A kiütések, a lupus bőrtünetei a napnak leginkább kitett testrészeken – arcon, nyakon, mellkason, karokon, kéz- és lábfejeken – jelentkeznek, ezért ezeket a területeket érdemes a ruházattal is védeni a napsugaraktól. Ha munka miatt, vagy egyéb okból a betegek az átlagosnál több időt kénytelenek a napon tölteni, érdemes UV-szűrő tulajdonságokkal bíró darabokkal bővíteni a ruhatárat, hogy a tünetek rosszabbodását elkerüljük.

Árnyékolás zárt térben is

Bizonyos irodai gépek - fénymásoló, a halogén, vagy kompakt fénycsövek - is UV-fényt bocsátanak ki működés közben, de az ablak mellett ülve sem lehetnek biztonságban. Az irodában, autóban, vagy otthonokban is átjuthatnak a káros sugarak az ablaküvegen, ezért tanácsos árnyékolókat felszereltetni.

Forrás: Immunközpont

Bővebben
Kapcsolódó témák
doktorGO Szerző: doktorGO egészség okosan Megjelenés dátuma: 2022.07.02.
Kérjük, értékeld a cikket!
Hasznos lehet
A COVID-, influenza- és RSV-oltások időzítése ősszel
Szinte mindenkinek érdemes kapnia éves influenza elleni védőoltást, és a 75 év feletti felnőtteknek javasolt lehet az RSV-oltás is. De mi a helyzet a COVID elleni vakcinákkal?
A székrekedés növelheti a szívproblémákat?
Egy tanulmány szerint a székrekedés nemcsak kényelmetlenséget és puffadást okoz, hanem növelheti a szívproblémák kockázatát is. De miről is van szó valójában?
Előfordulhat, hogy ezek a tünetek is a Covid jelei
A járvány első éveiben a gyakori tünetek közé tartozott a torokfájás, az íz- és szaglás elvesztése és a láz. Ahogy egyre több alvariáns jelent meg, néhány kevésbé nyilvánvaló tünet is egyre inkább...
Mikor veszélyes az alacsony vérnyomás?
Az alacsony vérnyomást (hipotenzió) – 90/60 higanymilliméter (Hgmm) alatti értéket – a szakemberek nem tekintik súlyos problémának, mert ritkán okoz gondot. Néhány alacsony vérnyomásban szenvedő...