Hogyan kezelhető a lábgomba?
Hogyan kezelhető a lábgomba?
Az egyik leggyakrabban előforduló bőrbetegség a lábak gombás fertőzése. A bőr gombafertőzéseit elsősorban fonalas, sarjadzó vagy a penészgombák okozzák. Ezek a kórokozók előszeretettel telepednek meg a nedvesebb, melegebb bőrterületeken, így a bőrfertőzés gyakran kezdődik a lábujjak közötti területeken. Innen a gombás fertőzés tovább terjedhet a körmökre, illetve a bőr egyéb területeire is.
Kiket érinthet a lábgomba?
Különösen gyorsan terjed közösségi terekben, meleg-párás helyiségekben. Ebből is következik, hogy könnyebben lehet elkapni uszodában, szaunában, kollégiumban, közös zuhanyhasználat esetén. Gombás fertőzésre hajlamosíthat a zárt, műanyagból készült cipő és műszálas harisnya vagy zokni hosszas viselete; a kifejezetten száraz bőr; illetve bizonyos belszervi betegségek (pl. cukorbetegség, perifériás érbetegség) megléte is.
Milyen tünetei lehetnek a lábgombának?
- Viszketés, égő fájdalom a lábakon.
- Bőr megvastagodása, berepedezése.
- Előfordulhat kisebb hólyagok megjelenése.
- Az érintett terület kipirosodása
- „Pikkelyszerű” bőrhámlás.
- Kellemetlen lábszag.
- Körmök megvastagodása, sárgás elszíneződése.
- A gombával fertőzött, sérült bőrterület fogékonnyá válik bakteriális felülfertőződésre. Többek között az orbánc kiindulási kapuja is lehet egy gombás fertőzés következtében sérült bőrfelület.
Hogyan kezelhető a lábgomba?
- Az enyhe tünetekkel járó lábgomba kezelhető vény nélkül kapható készítmények (pl. krémek, spray-k, ecsetelők, hintőporok) segítségével.
- Törekedni kell az érintett bőrterület tisztán és szárazon tartására.
- Kerülni kell a műszálas, műanyag lábbelik viselését.
- Szellőztessük minél többet az érintett bőrterületet.
- Fontos tudni, hogy a kórokozó gombák és spóráik nagyon hosszú ideig (akár hónapokig) fertőzőképesek maradhatnak a cipőkben, fürdőszobákban, szőnyegeken, ezért ezek fertőtlenítése is a kezelés elengedhetetlen része.
- Érdemes a helyi kezelést a tünetek megszűnése után még néhány napig folytatni.
- Komolyabb bőrfertőzés, bakteriális felülfertőződés gyanúja esetén bőrgyógyászati szakvizsgálat javasolt.
- Súlyosabb, nem gyógyuló fertőzés esetén a szakorvos vényköteles készítményeket írhat fel. Előfordulhat, hogy nemcsak helyi, hanem szisztémás kezelés is szükségessé válik.
Hogyan előzhető meg a lábgomba?
- Próbáljuk kerülni a műanyag, műszálas zoknik, harisnyák, lábbelik viseletét és a fokozott lábizzadást.
- Amikor az időjárás engedi, viseljünk nyitottabb cipőt!
- Közösségi fürdőterekben mindig viseljünk papucsot!
- Figyeljünk oda a láb bőrének megfelelő hidratálására.
- Ha a családban valakinek lábgombája van, fordítsunk fokozott figyelmet a higiéniára. Fertőtlenítsük fürdés után a zuhanyzót, kádat. Az érintett beteg mindig használjon papucsot és külön törölközőt.