Mikor hasznos, és mikor vezethet félre a képi diagnosztika?
Mikor hasznos, és mikor vezethet félre a képi diagnosztika?
A derékbántalmak után a vállfájdalom a második leggyakoribb mozgásszervi panasz. A vállfájdalom okai lehetnek például: szalagszakadás, vállízületi gyulladás, rotátorköpeny szindróma, ideggyulladás, nyáktömlőgyulladás, alagút-szindróma, stb.
Mikor hasznos a képi diagnosztika?
Krónikus vállfájdalmak esetében a kezdő lépés szükségképpen a kórtörténet felvétele, hogy megtudjuk, volt-e valami specifikus kiváltó ok. Ezután jöhet a fájdalom pontos helyének a meghatározása és fizikális vizsgálatokkal a fájdalmas mozdulatok, feszülések, mozgástartomány beszűkülésének megállapítása. Amennyiben ezek nem elegendőek a terápiás stratégia kialakításához, elakadás van a kezelésben, esetleg valamiért műtéti vagy medikális beavatkozás lenne indokolt, ott szükség lehet valamilyen képi diagnosztikára. Főleg a két utóbbinál lényeges, amikor például meg kell tervezni egy protézis kialakítását, vagy meg kell választani a szteroidinjekció pontos helyét, meghatározni a célzott területet: ugyanis más lehet indokolt egy ízületi gyulladás esetében és más egy bursitisnél. Egyébként a RTG és az MRI inkább informatív jellegűek, egy-egy komolyabb probléma kizárására alkalmasak, semmint diagnosztizálásra.
Miért könnyű „félrekezelni” a vállfájdalmakat?
Az MRI-t gyakran használják vállproblémáknál is a strukturális elváltozások megállapítására, azonban a képalkotó vizsgálatok eredménye gyakran nincs szoros kapcsolatban a megjelenő tünetekkel és így előfordul, hogy nem a probléma valódi okára világítanak rá. Az utóbbi időben született pár kutatás arra vonatkozóan, hogy a vállról készült MRI-felvételek mennyire vannak összhangban a panaszokkal, illetve van-e egyáltalán fájdalom azoknál, ahol az MRI kifejezett elváltozást mutat. Ha pusztán a képeket tekintjük meg, hamis eredményeket kapunk és a terápiás megoldások is téves irányba indulnak el. További kutatások előtt áll még, hogy egy-egy MRI leletből pontosabban meg tudják határozni a probléma valós okát, tehát hogy milyen elváltozás és konkrétan melyik területen lesz igazán mérvadó.
Hogyan kezelik optimális esetben a vállat?
A Sherlock Rehab rendelőben holisztikus szemlélettel dolgoznak, mely szerint minden egyes problémánál az egész testet vizsgálják és keresik a probléma valós kiindulópontját. Leginkább olyan esetekben tekintik meg az MRI eredményét, amikor elakad a terápia vagy olyan tényezőre, elváltozásra gyanakszanak, ami már csak műtéti úton orvosolható.