Vércukorszint

Vércukorszint

1 perces olvasási idő
Szerző: Debreceni Egyetem Népegészségügyi Kar, általános orvostudomány
A vércukorszint arányos a testben keringő vérben oldott glükóz szintjével. Szintjének változása komoly hatást gyakorolhat egészségünkre, ezért elengedhetetlen, hogy a normális tartományban tartsuk vércukorszintünket.

A vércukorszint fontos szerepet játszik a sejtek működésében, megfelelő mennyiségű energiához jutásukban. A két legfőbb glikogén raktár a májban és az izomszövetben található, szükség esetén innen kerül a véráramba. Az idegsejtek az izomsejtekkel ellentétben nem képesek magukban raktározni a glükózt, ezért számukra a legfontosabb, hogy folyamatosan megfelelő mennyiségű glükózzal legyenek ellátva.

Abban, hogy vércukorszintünk értéke a normál tartományban maradjon, bonyolult biokémiai folyamatok segítenek. Szabályozásában az inzulin és az ún. kontrainzuláris hormonok játszanak szerepet.

A vércukorszint-változás hatása a szervezetre

Tartósan, súlyosan alacsony vércukorszint (hipoglikémia) esetén a központi idegrendszer részleges, majd teljes működészavara figyelhető meg. Ezek a következők lehetnek: gyengeség, szédülés, hangulatzavar, aluszékonyság, eszméletvesztés, kóma, legsúlyosabb esetben a légzőizmok bénulása, majd halál.

Magas vércukorszint (hiperglikémia) hosszabb ideig történő fennállása kapcsán főként az erek károsodásához köthető betegségeket, kóros elváltozásokat kell megemlítenünk. Az alábbiak sorolhatók ide:

  • Látászavar (szemfenéki erek károsodása miatt)
  • Veseelégtelenség (vese kisereinek károsodása miatt)
  • Sebgyógyulási zavar, szöveti elhalás (perifériás erek károsodása)

Meg kell még említenünk a súlyos késői szövődményeket, az idegrostok károsodása révén kialakuló ingerületvezetési és érzékelési zavarokat, amelyek szintént a tartósan magas vércukorszint következtében jöhetnek létre.

Egészséges életmóddal normalizálható a vércukorszint

Bár vércukorszintünk alakulására számos, általunk nem befolyásolható tényező van hatással, szinten tartásának érdekében mi is sokat tehetünk. Az egészséges, kevés cukrot tartalmazó ételek fogyasztása, továbbá a rendszeres testmozgás segít a vércukorszint normál értéken belül tartásában, hiszen az izommunka következében csökken a vércukorszint, és a hatás az edzést követően is hosszabb ideig fennáll. A vércukorszint ellenőrzése főként kockázatnak kitett személyeknél segíthet a későbbi visszafordíthatatlan következmények kialakulásának megelőzésében.

(Boros Bernadett, Debreceni Egyetem, Népegészségügyi Kar)

Források:

Útmutató

  • A vércukor fontos szerepet játszik a sejtek működésében, megfelelő mennyiségű energiához jutásukban. 
  • Az egészséges, kevés cukrot tartalmazó ételek fogyasztása, továbbá a rendszeres testmozgás segít a vércukorszint normál értéken belül tartásában.
  • Még panaszmentesség esetén is ellenőriztessük rendszeresen vércukorszintünket háziorvosunkkal.
Vércukorszint - Részletesen a témáról
Mire figyeljünk nyaralás során II-es típusú diabétesz esetén?
A nyaralási szezon beindulásával hajlamosak vagyunk kicsit nagyobb hangsúlyt fektetni a strandolásra, lángosra evésre, fagyizásra, és a fogyókúrát, helyes és kiegyensúlyozott táplálkozást felfüggeszteni. Összegyűjtöttünk a cukorbetegek számára néhány hasznos tippet, amivel ők is teljes mértékben ki tudják élvezni nyaralásukat és el tudják viselni a hőséget.
Hogyan előzzük meg a diabéteszt és szövődményeit?
A prediabétesz a felnőtt lakosság 25-35 százalékát érinti, de 65 éves kor fölött ez az arány akár 45-50 százalék is lehet. Azoknál a betegeknél, akik kezeltetik megemelkedett vércukorszintjüket, 56 százalékkal kisebb valószínűséggel alakul ki cukorbetegség, vagy egyéb szövődmény. Mit tehetünk?
Mire figyeljünk cukorbetegként, ha utazásra készülünk?
Ha egy cukorbeteg távoli, főképp repülővel való utazásra szánja rá magát, egy kicsit több előkészülettel és alapossággal kell belevágnia, hogy a pihenés ne váljon egy negatív élménnyé. Mire figyeljünk cukorbetegként, ha utazásra készülünk?
Mire figyeljen nyáron egy cukorbeteg?
Bár a mai modern inzulin készítmények mellett a nyári étkezés is „szabadabb” lehet cukorbetegként, mint régebben, ugyanakkor nem árt odafigyelni néhány dologra. Melyek ezek?
Miről ismerhetem fel a diabéteszt?
Diabétesz esetén a szervezet nem megfelelő módon termeli vagy használja fel az inzulint, vagyis azt a hormont, amely a táplálékból nyert glükóz feldolgozását segíti a szervezetben. Ennek következményeként megemelkedik a vércukorszint. Hogyan vehetjük ezt észre?
Cukorbetegség és depresszió - Mi az összefüggés?
A 2-es típusú diabétesz diagnosztizálása után nemcsak magának a cukorbetegségnek a kezelése jelent kihívást, hanem számos más velejáró egészségügyi kockázatra is fel kell készülni, akár mentális problémák is felléphetnek szövődményként. Mennyi az esélye a depresszió kialakulásának?
Hogyan előzhetjük meg a cukorbetegség kialakulását?
Mint minden betegség esetében, diabétesznél is a prevenció kulcsfontosságú, hiszen amennyiben még a cukorbetegség előszobájában vagyunk, nagy esély van arra, hogy életmódváltással, a táplálkozási szokások megváltoztatásával, a rendszeres testmozgás beiktatásával a betegség elkerülhető legyen. Mit tehetünk?
Honnan tudhatom, hogy a gyermekem cukorbeteg?
A cukorbetegség sajnos egyre gyakoribb jelenség a kiskorúak között is. Kialakulása a diabétesz típusától függően lehet örökletes, 1-es típusú, de leggyakrabban életmódfüggő, azaz 2-es típusú diabétesz. De hogyan ismerjük fel szülőként a tüneteket?
Villámkérdés - Ellenőrizd tudásod!
Villámkérdés - Ellenőrizd tudásod!
Milyen tünetei vannak az alacsony vércukorszintnek?
Hasznos lehet
Miért lehet fontos a klorid vérvizsgálat?
A vér kloridszintjének mérésére klorid vérvizsgálatot vagy szérum-klorid tesztet végeznek. A klorid támogatja a testnedvek egyensúlyát a sejtekben és a sejteken kívül. Hozzájárul a megfelelő...
Fejtetű – Kiket érint és mit tehetünk?
A fejtetvek apró, csúszómászó rovarok, amelyek a fejbőrön szaporodnak el. A leggyakoribb tünet a viszketés, különösen a fej és a nyak hátsó részén, valamint a fül közelében. Mit tehetünk, hogy minél...
Hogyan hat a szüleink, nagyszüleink életmódja a miénkre?
Génjeink, szórványos mutációktól eltekintve, egy életen át változatlanok. Epigenetikai mintázatunk számos elemét viszont az életmód befolyásolja, tehát az epigenetikai jelek következménye...
Milyen tünetek utalhatnak vashiányra?
A vas nélkülözhetetlen nyomelem szervezetünk számára, ugyanis részt vesz az egészséges vörösvértest képzésben. Mikor beszélhetünk normál vas szintről?