
Ingerlékenység
1 perces olvasási idő
Teljesen normális, ha időnként haragosnak dühösnek érezzük magunkat, ám ha túl intenzíven vagy túl gyakran fordul elő életünkben, ideje utána járni, hogy mi okozhatja ezt az érzést, ugyanis egészségügyi probléma is állhat a háttérben.
Egészségügyi állapotok, amelyek ingerlekennyé tehetnek
- Stroke
- Alzheimer-kór
- Autizmus
- Depresszió
- Cukorbetegség
- Epilepszia
- Májproblémák
- Premenstruációs szindróma (PMS)
- Menopauza
- Pajzsmirigy-túlműködés
- Wilson-kór
- Bizonyos (pl. koleszterincsökkentő) gyógyszerek
Mikor forduljunk orvoshoz?
A harag normális érzelem, de ha úgy érezzük, hogy túl gyakran, túl intenzíven fordul elő életünkben, illetve nagymértékben befolyásolja mindennapjainkat, akkor ideje utána járni annak, hogy mi okozhatja problémánkat.
Hogyan enyhítsük a dühünket?
Abban az esetben is fontos dolgoznunk a haragunk enyhítésén, ha annak hátterében valamilyen betegség áll. A rendszeres testmozgás, légző gyakorlatok végzése, kiegyensúlyozott étrend, relaxációs technikák, autogén tréning mind-mind a segítségünkre lehetnek ebben. Mindezek mellett fontos megtanulnunk, hogyan kezeljünk bizonyos helyzeteket, hogyan változtathatunk gondolkodási módunkon. Amennyiben ez egyedül nem sikerül, érdemes mentálhigiéniás szakember vagy pszichológus segítségét kérnünk.
Forrás: What’s Making You Angry?
Útmutató
- Az ingerlékenység hátterében egészségügyi probléma is állhat (pl. Alzheimer-kór, Stroke, Depresszió, Cukorbetegség, stb).
- Ha túl intenzíven vagy túl gyakran van jelen az ingerlékenység az életünkben, érdemes orvoshoz fordulni problémánkkal.
- Az életmódváltás (pl. rendszeres testmozgás beiktatása, légző gyakorlatok végzése, kiegyensúlyozott étrend) segítségünkre lehet az ingerlékenység leközdésében.
- Amennyiben életmódváltással nem tudunk enyhíteni problémánkon, érdemes mentálhigiéniás szakember segítségét kérnünk.
Ingerlékenység - Részletesen a témáról

A gyász sokak számára az elmúlt időszak legfájdalmasabb élményévé vált. Nem mindegy, hogyan próbáljuk meg legfájdalmasabb veszteségeinket feldolgozni, hogyan végezzük el a gyászmunkát. Mit tegyünk és mit ne, amikor gyászolunk?

Te is ismersz passzív-agresszív embert? Olyat, aki mindenen megsértődik, állandóan bűntudatot kelt benned, vagy kétértelmű „bókjaival” rendre megsért?

A panaszkodó, a bűntudatkeltő, a szabotőr…Mitől válik valaki passzív-agresszívvé? Hogyan bánjunk az ilyen típusú emberekkel? Szajcz Ágnes klinikai szakpszichológus, pszichoanalitikus válaszol ezekre a kérdésekre.

„Furcsán” viselkedik a gyerek? Hevesen reagál a zajokra, fényekre, nem eszik meg bizonyos ételeket, dührohamot kap néhány ruhadarabtól? Szenzoros érzékenységgel élni nem könnyű, sem a gyereknek, sem a szülőnek.

A katasztrofizáció egyfajta gondolkodási hiba, mely során az aktuális eseményekből indokolatlanul és/vagy logikusan nem következtethetően a lehető legrosszabb végkimenetelt vetítjük előre. Mit tehetünk ellene?

A demencia típusától függően különböző tünetekre lehetünk figyelmesek. Összeszedtük azokat az általános panaszokat, amelyek demencia fennállására utalhatnak.

Az Alzheimer-kórban szenvedők a betegség előrehaladásával elvesztik mindennapi tevékenységeik ellátásának a képességét, és mások segítségére szorulnak. Néha azonban nem egyszerű eldönteni, hogy miben és mennyit segítsünk. Mit tegyünk ilyenkor?

A mentális kimerülés az agynak olyan, mint az izmoknak a fizikai fáradtság, ám felismerése jóval nehezebb. Mikor beszélhetünk mentális kimerülésről? Honnan tudhatjuk, hogy érintettek vagyunk? Összeszedtük a szellemi fáradtság legjellemzőbb tüneteit.
Szerző:
doktorGO egészség okosan
Ajánlott vizsgálat

Azonos szerv gyakori betegségei

Hasznos lehet

Mit igyon a gyermek hőségben?
A gyerekek folyadékigénye az életkorral és az évszakokkal együtt változik. A kevés folyadékfogyasztás a nagyobb gyerekeknél csökkenti a koncentrációs- és teljesítőképességet, fejfájás alakulhat ki....

Orrdugulás - Mikor lehet szükség műtétre?
Idejében felismerve még jól kezelhető, de elhúzódó panaszok esetén akár műtétre is szükség lehet. A krónikus orrdugulás kezeléséről dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-orr...

Milyen hashajtót válasszunk?
Székrekedésről akkor beszélünk, ha a betegnek ritkábban van széklete (heti 3-nál kevesebb „spontán” széklet), a széklet állaga keményebb és/vagy erőlködni kell a kiürítéshez. Milyen hashajtót...

5 + 1 tipp, hogy nyáron is jól aludjunk
A nyári időszak, a kánikulai napok ugyanis egyáltalán nem kedveznek a pihentető alvásnak, kivéve persze, ha betartunk néhány egyszerű szabályt. Melyek ezek?