Ingerlékenység

Ingerlékenység

1 perces olvasási idő
Szerző: doktorGO, egészség okosan
Teljesen normális, ha időnként haragosnak dühösnek érezzük magunkat, ám ha túl intenzíven vagy túl gyakran fordul elő életünkben, ideje utána járni, hogy mi okozhatja ezt az érzést, ugyanis egészségügyi probléma is állhat a háttérben.

Egészségügyi állapotok, amelyek ingerlekennyé tehetnek

  • Stroke
  • Alzheimer-kór
  • Autizmus
  • Depresszió
  • Cukorbetegség
  • Epilepszia
  • Májproblémák
  • Premenstruációs szindróma (PMS)
  • Menopauza
  • Pajzsmirigy-túlműködés
  • Wilson-kór
  • Bizonyos (pl. koleszterincsökkentő) gyógyszerek

Mikor forduljunk orvoshoz?

A harag normális érzelem, de ha úgy érezzük, hogy túl gyakran, túl intenzíven fordul elő életünkben, illetve nagymértékben befolyásolja mindennapjainkat, akkor ideje utána járni annak, hogy mi okozhatja problémánkat.

Hogyan enyhítsük a dühünket?

Abban az esetben is fontos dolgoznunk a haragunk enyhítésén, ha annak hátterében valamilyen betegség áll. A rendszeres testmozgás, légző gyakorlatok végzése, kiegyensúlyozott étrend, relaxációs technikák, autogén tréning mind-mind a segítségünkre lehetnek ebben. Mindezek mellett fontos megtanulnunk, hogyan kezeljünk bizonyos helyzeteket, hogyan változtathatunk gondolkodási módunkon. Amennyiben ez egyedül nem sikerül, érdemes mentálhigiéniás szakember vagy pszichológus segítségét kérnünk.

 Forrás: What’s Making You Angry? (WebMD)

Útmutató

  • Az ingerlékenység hátterében egészségügyi probléma is állhat (pl. Alzheimer-kór, Stroke, Depresszió, Cukorbetegség, stb).
  • Ha túl intenzíven vagy túl gyakran van jelen az ingerlékenység az életünkben, érdemes orvoshoz fordulni problémánkkal.
  • Az életmódváltás (pl. rendszeres testmozgás beiktatása, légző gyakorlatok végzése, kiegyensúlyozott étrend) segítségünkre lehet az ingerlékenység leközdésében.
  • Amennyiben életmódváltással nem tudunk enyhíteni problémánkon, érdemes mentálhigiéniás szakember segítségét kérnünk.
Ingerlékenység - Részletesen a témáról
Cukorbetegség és depresszió - Mi az összefüggés?
A 2-es típusú diabétesz diagnosztizálása után nemcsak magának a cukorbetegségnek a kezelése jelent kihívást, hanem számos más velejáró egészségügyi kockázatra is fel kell készülni, akár mentális problémák is felléphetnek szövődményként. Mennyi az esélye a depresszió kialakulásának?
Hogyan előzhetjük meg a cukorbetegség kialakulását?
Mint minden betegség esetében, diabétesznél is a prevenció kulcsfontosságú, hiszen amennyiben még a cukorbetegség előszobájában vagyunk, nagy esély van arra, hogy életmódváltással, a táplálkozási szokások megváltoztatásával, a rendszeres testmozgás beiktatásával a betegség elkerülhető legyen. Mit tehetünk?
Hogyan segíthetjük magunkat  a gyászfolyamatban?
A gyász sokak számára az elmúlt időszak legfájdalmasabb élményévé vált. Nem mindegy, hogyan próbáljuk meg legfájdalmasabb veszteségeinket feldolgozni, hogyan végezzük el a gyászmunkát. Mit tegyünk és mit ne, amikor gyászolunk?
Hogyan ismerjük fel a demencia tüneteit?
A demencia típusától függően különböző tünetekre lehetünk figyelmesek. Összeszedtük azokat az általános panaszokat, amelyek demencia fennállására utalhatnak.
Mit tanácsol Michael J. Fox a Parkinson-kórral élőknek?
A Vissza a jövőbe film sztárjánál, Michael J. Foxnál 29 éves korában diagnosztizálták a Parkinson-kórt, amiről csak hét évvel később tudott a nyilvánosság előtt nyilatkozni. Eleinte képtelen volt szembenézni a betegséggel, mára azonban szívügyévé vált a téma, olyannyira, hogy létrehozta a Michael J. Fox Parkinson Alapítványt.
Hogyan bánjunk a passzív-agresszív emberekkel?
A panaszkodó, a bűntudatkeltő, a szabotőr…Mitől válik valaki passzív-agresszívvé? Hogyan bánjunk az ilyen típusú emberekkel? Szajcz Ágnes klinikai szakpszichológus, pszichoanalitikus válaszol ezekre a kérdésekre.
Ismerd fel a passzív-agresszív emberek típusait!
Te is ismersz passzív-agresszív embert? Olyat, aki mindenen megsértődik, állandóan bűntudatot kelt benned, vagy kétértelmű „bókjaival” rendre megsért?
Pánikzavar vagy pánikroham?
Mi okozza a pánikrohamot? Mikor beszélünk pánikzavarról? Az alábbiakban Kulig Barbara pszichológus elárulja, mit kell tudni a pánikrohamról, és miben más a pánikzavar.
Hasznos lehet
Az adósság pszichológiája
A hitelfelvétel hátterében sokféle pénzügyi indok állhat, de nem érdemes megfelejtkezni a pszichológiai mozgató rugókról sem. Nézzük meg, hogy milyen lelki tényezők állnak a háttérben és hogyan...