MR-vizsgálat

MR-vizsgálat

1 perces olvasási idő
Szerző: Debreceni Egyetem Népegészségügyi Kar, általános orvostudomány
A mágneses rezonancia vizsgálat meghatározó jelentőségű a képalkotó diagnosztikában. Az MR valós idejű, háromdimenziós kép alkotására képes az emberi testről, ami nem jár sugárterheléssel, nincs ismert káros hatása és fájdalommentes.

Az MR-t (vagy MRI) elsősorban a koponya, a gerinc és az ízületek betegségeinek vizsgálatára alkalmazzák, továbbá a nyak, a mellkas, a has és a kismedence vizsgálatára is kiválóan alkalmas.

Teendők az MR-vizsgálat előtt

Az MR-vizsgálat jellemzően nem igényel speciális előkészületet, azonban a hasi és kismedencei vizsgálat előtt 6-8 órával nem szabad ételt fogyasztani.

A vizsgálat megkezdése előtt válaszolni kell az egészségi állapottal kapcsolatos kérdésekre. A vizsgáló helységben állandó, erős mágneses tér van, ezért alapvető fontosságú, hogy belépés előtt minden, a testen viselt vagy a ruházatban lévő fémtartalmú tárgyat az öltözőben kell hagyni! Feltétlenül tájékoztassuk a vizsgálatot végző személyt, ha korábbi műtét során bármilyen mágnesezhető anyag beültetésre került! A mágneses térben a fémtartalmú anyagok elmozdulhatnak, felforrósodhatnak, károsodhat működésük, ami a páciensre veszélyt jelenthet, vagy akár a készüléket is károsíthatja!

Az MR-vizsgálat menete

A páciensnek fel kell feküdni a vizsgálóasztalra: általában hanyatt (néhány esetben hason) fekve történik a vizsgálat. A megfelelő pozíció beállítása után a vizsgálóasztalt beemelik a mágnescsőbe.

Bizonyos esetekben a vizsgálat elvégzése során szükség lehet kontrasztanyag beadására is, ami egyeseknél kisebb allergiás reakciót válthat ki - ez ritkán fordul elő és jól kezelhető.

Beépített mikrofonon és hangszórón keresztül lehet kommunikálni a vizsgálatot végző személlyel, aki kamerán keresztül követi a vizsgálatot. A gép működése hangos, kopogó-berregő zörejjel jár, ami füldugóval csökkenthető. A vizsgálat időtartama testtájtól függően 15-60 perc. Az egyes mérési sorozatok alatt (2-4 perc) mozdulatlanul kell feküdni, ezt a vizsgálatot végző személy jelezni fogja. Az elkészült felvételeket radiológus elemzi, a vizsgálat eredményéről és a további teendőkről a kezelőorvos ad tájékoztatást.

Mikor nem végezhető el az MR-vizsgálat?

  • a terhesség első trimeszterében;
  • a pacemakerrel rendelkezőknél
  • ha a páciensben a korábbi műtétek során nem MR kompatibilis fém került beültetésre (2000 óta kizárólag MR kompatibilis fémeket használnak beültetésnél).

Amennyiben szükséges az MR-vizsgálat elvégzése, mindenképpen konzultáljunk a kezelőorvosunkkal.

(Bói Bernadett, Debreceni Egyetem, Népegészségügyi Kar)

Források:

Útmutató

  • Az MR valós idejű, háromdimenziós kép alkotására képes az emberi testről. Elsősorban a koponya, a gerinc és az ízületek betegségeinek vizsgálatára alkalmazzák, továbbá a nyak, a mellkas, a has és a kismedence vizsgálatára is kiválóan alkalmas.
  • Az MR-vizsgálat jellemzően nem igényel speciális előkészületet, a vizsgálat időtartama testtájtól függően 15-60 perc. 
  • Az elkészült felvételeket radiológus elemzi, a vizsgálat eredményéről és a további teendőkről a kezelőorvos ad tájékoztatást.
MR-vizsgálat - Részletesen a témáról
Demencia - Mire figyeljünk télen?
Ahogy egyre hűvösebbé válnak a nappalok és éjszakák, úgy kell egyre nagyobb figyelmet fordítanunk a környezetünkben élő idősek jóllétére. A tél ugyanis számos veszélyforrást rejthet magában, ezért nem árt ezekre előre felkészülni és segíteni szeretteinket biztonságban átvészelni az évszakot.
7 dolog, amit ne mondjunk egy demens betegnek
A demenciával vagy Alzheimer-kórral élő szerettünkkel történő kommunikáció időnként kihívásokat rejt magában. A türelem gyakorlása ezekben a helyzetekben ugyan nehéz lehet, ám célravezető. Ehhez nyújt segítséget az alábbi lista, ahol hét olyan kijelentét olvashatunk, amit sose mondjunk egy demenciával élőnek.
Mit lehet tenni a nyakfájdalom ellen?
Az előretolt fejtartás nemcsak esztétikai, hanem egészségügyi problémákhoz is vezethet. Milyen tüneteket okozhat még? Mit tehetünk a nyakfájdalom ellen? Mikor forduljunk orvoshoz? Dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a FájdalomKözpont sebésze, fájdalomspecialista, a neurálterápia - és a HKO / TCM szakorvosa válaszol a kérdéseinkre.
Befolyásolja-e a táplálkozás a demens betegségek kialakulását?
A demencia kialakulása, vagy a már fennálló állapot romlása megelőzhető lehet, ha az étrendet helyesen állítják össze. A kognitív funkciók minél magasabb szintű fenntartásáért még a demencia tüneteinek megjelenése előtt ajánlott bizonyos ételek fogyasztása vagy kerülése. Melyek ezek?
Hogyan ismerjük fel a demencia tüneteit?
A demencia típusától függően különböző tünetekre lehetünk figyelmesek. Összeszedtük azokat az általános panaszokat, amelyek demencia fennállására utalhatnak.
Miért okozhat a cukorbetegség demenciát?
A 2-es típusú cukorbetegség nem csak a stroke és a szívbetegségek, hanem a demencia kockázatát is jelentősen növeli. Mi lehet ennek a magyarázata?
Miért alakul ki egyre több fiatalnál a porckorongsérv?
Az ülőmunka, illetve a mozgásszegény életmód kedvez a sérv kialakulásának, és az utóbbi években megfigyelhető, hogy a jellemzően középkorúaknál kialakuló betegség már a 20 éven aluliak körében is egyre gyakoribb.
Porckorongsérv - Mikor van szükség műtétre?
Élete során valószínűleg mindenkinek volt már – vagy lesz – porckorongsérve, ami az esetek kis hányadában jár klinikai tünetekkel, például nagy fájdalommal, de csak a panaszosok kevesebb mint tizedének van szüksége műtéti megoldásra.
Villámkérdés - Ellenőrizd tudásod!
Villámkérdés - Ellenőrizd tudásod!
Milyen teendők vannak a vizsgálat előtt?
Hasznos lehet
Miért lehet fontos a klorid vérvizsgálat?
A vér kloridszintjének mérésére klorid vérvizsgálatot vagy szérum-klorid tesztet végeznek. A klorid támogatja a testnedvek egyensúlyát a sejtekben és a sejteken kívül. Hozzájárul a megfelelő...
Fejtetű – Kiket érint és mit tehetünk?
A fejtetvek apró, csúszómászó rovarok, amelyek a fejbőrön szaporodnak el. A leggyakoribb tünet a viszketés, különösen a fej és a nyak hátsó részén, valamint a fül közelében. Mit tehetünk, hogy minél...
Hogyan hat a szüleink, nagyszüleink életmódja a miénkre?
Génjeink, szórványos mutációktól eltekintve, egy életen át változatlanok. Epigenetikai mintázatunk számos elemét viszont az életmód befolyásolja, tehát az epigenetikai jelek következménye...
Milyen tünetek utalhatnak vashiányra?
A vas nélkülözhetetlen nyomelem szervezetünk számára, ugyanis részt vesz az egészséges vörösvértest képzésben. Mikor beszélhetünk normál vas szintről?