Miért okozhat a cukorbetegség demenciát?
Miért okozhat a cukorbetegség demenciát?
A cukorbetegség és a demencia különálló fogalmakként bizonyára mindenki számára ismerősen csengenek, hiszen népbetegségek lévén évről évre egyre több ember mindennapjait nehezítik meg. Azt azonban már kevesen tudják, hogy a két betegség, legalábbis az esetek egy részében bizony szoros összefüggésben állhat egymással.
Hogyan függhet össze a két betegség?
Az évek óta tartó 2-es típusú cukorbetegség nagyobb valószínűséggel vezethet demenciához az alábbiak miatt:
- A cukorbetegség szívre és egyúttal agyra gyakorolt hatása: a magas vérnyomás és a szívelégtelenség ugyanis gyakran stroke-ot okozhatnak, ami a demencia egyik fő kockázati tényezője.
- Egyes tanulmányok azonban azt találták, hogy a cukorbetegség a stroke-tól függetlenül, a hipoglikémiás epizódok által is előidézheti a demens állapotot. Mert bár a vércukorszint szigorú szabályozásával a szívbetegségek a stroke, valamint a hipoglikémia hosszú távú kockázata bizonyítottan csökkenthető, ma már számos kutatás alátámasztja, hogy egyes esetekben épp a túl szigorú kontroll az, ami hipoglikémiához, memóriavesztéshez és végül akár demenciához is vezethet. Ennek oka valószínűleg az, hogy az alacsony vércukorszint károsítja az agy memóriaközpontját.
- Végül, de nem utolsó sorban az egyik legérdekesebb hipotézis, hogy a cukorbetegség közvetlenül okozza az Alzheimer-kórt, sőt, az Alzheimer-kórt még "3-as típusú cukorbetegségnek" is szokták nevezni, bizonyos, a diabétesszel közös jellemzői miatt.
Egészséges életmóddal megelőzhető!
A 2-es típusú cukorbetegség életmódváltással, kiegyensúlyozott, egészséges táplálkozással, rendszeres testmozgással és az optimális testsúly megtartásával az esetek jelentős többségében megelőzhető, ezáltal pedig a vele járó szövődmények, így a szívelégtelenség, a stroke és a demencia kockázata is minimálisra csökkenthető.
Tünetek esetén forduljunk orvoshoz!
Fontos, hogy a legjelentéktelenebbnek tűnő tünetek jelentkezésének esetén is – mint gyakori szomjúságérzet, lassan gyógyuló sebek, homályos látás, bőrleváltozások – konzultáljnk kezelőorvosunkkal, hiszen a betegség korai felismerése és a megfelelő kezelési mód meghatározása jelentősen hozzájárul a maradandó egészségkárosodás elkerüléséhez.