Nehézlégzés

Nehézlégzés

1 perces olvasási idő
Szerző: doktorGO, egészség okosan
Amennyiben a légzőrendszer (légutak, tüdő, légzőközpont, légzőizmok, mellhártya) működésében zavar keletkezik (pl. sérül), a normál légzés krónikussá válhat, mely akadályozza a vér felfrissülését, ami a sejtlégzés zavarához vezethet.

Átlagosan körülbelül 15-20 levegőt veszünk egy perc alatt, amennyiben ehhez képest eltérést tapasztalunk, kóros állapotról beszélhetünk, amelynek oka lehet a vér minőségének megváltozása, a légzőközpont sérülése, a légutakban vagy a tüdőben lévő légzési akadályok megjelenése, hosszan tartó vagy hirtelen „nyakunkba szakadó” nagymértékű stressz felbukkanása, de előhozhatja akár a légzőközpont működésének zavara is. Ez a kóros állapot megjelenhet a légvétel számnak, ritmusának, minőségének és hangjának megváltozásával:

  • száma: tartósan magas, 20 feletti légvétel esetén kórosan magas, 10 alatt kórosan alacsony légzésről beszélhetünk.
  • ritmusa: egyes betegségek (pl. központi idegrendszer károsodása esetén) szabálytalanná válhat
  • hangja: normál esetben a légzésünknek nincs hangja, kóros esetben azonban hallhatunk sípoló (pl. asztma esetén), szörcsögő (pl. egyes tüdőbetegségek esetén), horkoló légzéshangot.

Az egyik leggyakoribb tünet

A nehézlégzés az egyik leggyakrabban előforduló légzési forma, mely során a beteg erőlködve kapkod a levegőért, légszomjjal és hideg verejtékezéssel küzd, ami halálfélelmet kelthet benne. Számos betegség tünete lehet, de legtöbbször súlyos légzőszervi betegség, központi keringési elégtelenség váltja ki.

Útmutató

  • Amennyiben a légzőrendszer működésében zavar keletkezik, ilyenkor a beteg erőlködve kapkod a levegőért, légszomjjal és hideg verejtékezéssel küzd, ami halálfélelmet váthat ki belőle.
  • Hátterében számos kórállapot állhat, ezért a diagnózis minden esetben elengedhetetlen.
  • Amennyiben stressz okozza problémánkat, érdemes életmódváltással kezdeni a tünetmentesítést: mozogjunk rendszeresen, táplálkozzunk egészségesen, végezzünk légző vagy meditációs gyakorlatokat, igyunk természetes alapú gyógyteákat, s ha ez nem hoz eredményt, keressünk fel egy szakembert. 
  • Amennyiben nem a stressz okozza problémánkat, minél előbb forduljunk orvoshoz, hogy kiderítsük a kiváltó okokat, és ez alapján felállítsa nekünk a kezelési tervet. Az életmódbeli változtatások ebben az esetben is indokoltak lehetnek.
Nehézlégzés - Részletesen a témáról
Mit lehet tudni a Janssen egydózisú Covid-19 elleni vakcinájáról?
A Johnson&Johnson amerikai cég belga leányvállalata, a Janssen által kifejlesztett Covid-19 elleni vakcina alkalmazását 2021. márciusában engedélyezte az Európiai Gyógyszerügynökség. Magyarországon 2021. áprilisában kezdődött meg vele az oltási program.
Melyik Covid19-elleni vakcinát válasszuk?
A SARS-CoV-2 koronavírus által okozott COVID-19 megbetegedés ellen jelenleg 6 védőoltás (vakcina) érhető el hazánkban. Ezek különböző módokon a szervezet immunválaszát váltják ki a koronavírussal szemben. Mit tudhatunk meg az oltásokról?
Mit lehet tudni a Moderna Covid-19 elleni vakcinájáról?
Az amerikai Moderna gyógyszervállalat által kifejlesztett Covid-19 elleni vakcina 2021. januárjában, másodikként – a Pfizer/BioNTech oltóanyaga után – lett engedélyezve az Európai Unióban, így Magyarországon is.
Mit tehet az ILD-s beteg az életminőségének fenntartása érdekében?
A tüdőfibrózis egy tartós és visszafordíthatatlan állapot, azonban néhány életmódbeli változtatással megkönnyítheti a beteg a mindennapjait. Mit tehet a beteg az életminőségének fenntartása érdekében?
Mennyire veszélyes a Flurona?
A Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) referencialaborjában találtak már olyan mintát, amelyben a koronavírus mellett más légúti kórokozó - mint az óriássejtes vírus vagy az adenovírus - is kimutatható volt. Az új tünetegyüttest fluronának nevezték el. Mit kell tudni róla?
Mit lehet tudni a harmadik Covid-19 elleni oltásról?
Magyarországon – Európában elsőként – 2021. augusztus 1-jétől lehetőség van harmadik Covid-19 elleni oltóanyag beadatására. A vakcináció – az eddigiekhez hasonlóan – ingyenes és önkéntes.
Tüdőfibrózissal összefüggő ritka betegségek
Napjainkban több mint 6000 ritka betegség létezik, amelyek 80%-a genetikai okokra vezethető vissza. Ennek ellenére az alapbetegségek gyakran átlagos tünetei miatt sokszor akár négy évbe is telhet egy ritka betegség pontos diagnózisának felállítása. A tüdőfibrózis egy ritka, a légutak közötti szöveteket érintő tüdőbetegség, amely különböző alapbetegségekben jelentkezhet, melyek ezek?
Tanácsos-e a parlagfű allergiát parlagfűvel kezelni?
Sokakat elbizonytalanítanak az évről évre megjelenő, magukat „természetes” módszerként hirdető megoldások az allergia kezelésére. Ennek egyik szélsőséges példája, amikor az allergiás számára annak a növénynek, vagy a főzetéből készített tea, lekvár rendszeres fogyasztását javasolják, amire allergiás. De vajon valóban javasolt-e ez a módszer?
Hasznos lehet
Miért érdemes lábujj jógázni?
A láb az alap, miközben sétál, fut, ugrál, és mindennapi tevékenységeit végzi. Tekintettel a rájuk nehezedő nyomásra nem szokatlan, hogy a lábak elnehezednek, mely során fájdalmat is észlelhet. Ha...
Ultra-feldolgozott reggeli ételek - Hogyan döntse el, melyiket kerülje el?
Egy tanulmány az ultra-feldolgozott élelmiszereket, köztük bizonyos alapvető reggeli alapanyagokat a korai halálozás nagyobb kockázatával hozta összefüggésbe. A fagyasztott gofri, a joghurt és a...
Mi az a jeges fürdő?
A közösségi médiában egyre felkapottabb trend az egészségmegőrzés és fogyás céljából vett jeges fürdő. Valóban érdemes kipróbálni?
Miért cseng a bal fülem?
A bal fül csengése előfordulhat önmagában vagy más egészségügyi problémák tüneteként is. Bár gyakran írják le csengésként, lehet süvöltő, zümmögő, sziszegő, fütyülő vagy egyéb hang is.