Tüdőembólia

Tüdőembólia

1 perces olvasási idő
Szerző: doktorGO, egészség okosan
Tüdőembólia abban az esetben alakul ki, ha vérkeringésbe képződött vagy oda került vérrög a véráramba kerül és valamelyik artériát elzárja, kezelése minden esetben orvosi feladat.

A tüdőembólia gyakran előforduló tüdőbetegség, amelyet legtöbbször a mélyvénás trombózis vált ki, ezért minden olyan esetben számítanunk kell a kialakulására, amikor trombózist észlelünk vagy tudjuk, hogy a beteg életmódja, genetikája, stb. kedvező körülményeket biztosít annak megjelenésére. Ilyenek lehet egy hasi műtét, szülés utáni gyermekágy, alsó végtag trombózis, de megnövekedhet a veszély a hosszú ideje fekvő szívbetegeknél is.

A tüdőembólia fokozott veszélyt jelent azoknál,

  •     akiknek trombózisa van,
  •     akik a közelmúltban műtéten estek át,
  •     akik sokáig mozdulatlanul fekszenek,
  •     akik daganatos betegségben szenvednek,
  •     akik nőihormon-tartalmú gyógyszert (pl. fogamzásgátló tablettát) szednek,
  •     akik dohányoznak,
  •     akiknek a családjában már fordult elő trombózis vagy embólia.

Vegye komolyan a tüneteket!

Amennyiben a tüdőverőér fő ágát zárja el a vérrög, a beteg néhány légvétel után meghal, ha a kisebb ága „tömődik el”, a páciens nehézlégzést, köhögést, véres köpetet vagy oldalszúrást tapasztalhat, amelyekkel azonnal orvoshoz kell fordulni. A kezelés és a gyógyulás után életmódbeli változtatásokkal (pl. rendszeres mozgás, egészséges táplálkozás) előzhetjük meg újbóli kialakulását.

Útmutató

  • Tüdőembólia esetén a vérkeringésbe képződött vagy oda került vérrög a véráramba kerül és valamelyik artériát elzárja, ezért kezelése minden esetben orvosi ellátást igényel.
  • Tüdőembólia gyanúja esetén, minden esetben forduljunk orvoshoz, ugyanis kezeletlenül hagyva, akár halálos kimenetelű is lehet.
  • A kezelés és a gyógyulás után, életmódbeli változtatásokkal előzhetjük meg újbóli kialakulását.
Tüdőembólia - Részletesen a témáról
Poszt-Covid tünetek, amivel érdemes orvoshoz fordulni
A koronavírus-járvány ugyan lecsengőben, ám a fertőzésen átesettek körében sokan még mindig a betegség szövődményeitől szenvednek. Dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyászt, a Tüdőközpont főorvosát az elmúlt időszak tapasztalatairól kérdeztük.
Milyen gyakran javasolt a tüdőszűrés?
Milyen időközönként javasolt a tüdőszűrés? Milyen foglalkozások esetén érdemes fokozottabban odafigyelni a rendszeres szűrésre? Milyen tünetekre figyeljünk? Összeszedtük a tüdőszűréssel kapcsolatos leggyakoribb kérdéseket.
Mikor érdemes mellkas röntgent végezni?
A mellkas röntgen a mellkast érintő betegségek tisztázására szolgáló leggyakrabban alkalmazott diagnosztikai módszer, de megelőző vizsgálatként panaszmentesen is alkalmazható. Milyen betegségek gyanúja esetén lehet indokolt?
Hasznos lehet
Nincs idő az edzésre? Napi néhány perccel megerősítheti szíve egészségét
Az olyan egyszerű tevékenységek, mint a lépcsőzés vagy a kutyájával való játék nagyon jót tehetnek a szívnek. A British Journal of Sports Medicine folyóiratban megjelent tanulmány szerint az...
Parlagfű, fekete üröm allergia? Ha most lép, könnyebb lehet a szezon
Hazánkban a leggyakoribb allergén a parlagfű, az allergiások tudják, hogy a nyár vége, az ősz eleje akár súlyos, de mindenképpen kellemetlen tüneteket hozhat. Azok közül, akik már túl vannak a...
A reggel a nap legjobb időszaka, hogy kávézzunk?
Emberek milliói isznak kávét naponta akár többször is. A European Heart Journalban megjelent tanulmány szerint azonban a reggeli kávéfogyasztás erősen összefügg a halálozási kockázat csökkenésével. A...
Az edzés segíthet gyorsabban túljutni a megfázáson?
A testmozgás egyértelműen hosszú távú előnyökkel jár – a csontok és izmok erősítésétől a krónikus betegségek kezeléséig. A kutatások szerint az aktív életmód csökkentheti a megbetegedések esélyét. De...