Tüdőembólia

Tüdőembólia

1 perces olvasási idő
Szerző: doktorGO, egészség okosan
Tüdőembólia abban az esetben alakul ki, ha vérkeringésbe képződött vagy oda került vérrög a véráramba kerül és valamelyik artériát elzárja, kezelése minden esetben orvosi feladat.

A tüdőembólia gyakran előforduló tüdőbetegség, amelyet legtöbbször a mélyvénás trombózis vált ki, ezért minden olyan esetben számítanunk kell a kialakulására, amikor trombózist észlelünk vagy tudjuk, hogy a beteg életmódja, genetikája, stb. kedvező körülményeket biztosít annak megjelenésére. Ilyenek lehet egy hasi műtét, szülés utáni gyermekágy, alsó végtag trombózis, de megnövekedhet a veszély a hosszú ideje fekvő szívbetegeknél is.

A tüdőembólia fokozott veszélyt jelent azoknál,

  •     akiknek trombózisa van,
  •     akik a közelmúltban műtéten estek át,
  •     akik sokáig mozdulatlanul fekszenek,
  •     akik daganatos betegségben szenvednek,
  •     akik nőihormon-tartalmú gyógyszert (pl. fogamzásgátló tablettát) szednek,
  •     akik dohányoznak,
  •     akiknek a családjában már fordult elő trombózis vagy embólia.

Vegye komolyan a tüneteket!

Amennyiben a tüdőverőér fő ágát zárja el a vérrög, a beteg néhány légvétel után meghal, ha a kisebb ága „tömődik el”, a páciens nehézlégzést, köhögést, véres köpetet vagy oldalszúrást tapasztalhat, amelyekkel azonnal orvoshoz kell fordulni. A kezelés és a gyógyulás után életmódbeli változtatásokkal (pl. rendszeres mozgás, egészséges táplálkozás) előzhetjük meg újbóli kialakulását.

Útmutató

  • Tüdőembólia esetén a vérkeringésbe képződött vagy oda került vérrög a véráramba kerül és valamelyik artériát elzárja, ezért kezelése minden esetben orvosi ellátást igényel.
  • Tüdőembólia gyanúja esetén, minden esetben forduljunk orvoshoz, ugyanis kezeletlenül hagyva, akár halálos kimenetelű is lehet.
  • A kezelés és a gyógyulás után, életmódbeli változtatásokkal előzhetjük meg újbóli kialakulását.
Tüdőembólia - Részletesen a témáról
Poszt-Covid tünetek, amivel érdemes orvoshoz fordulni
A koronavírus-járvány ugyan lecsengőben, ám a fertőzésen átesettek körében sokan még mindig a betegség szövődményeitől szenvednek. Dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyászt, a Tüdőközpont főorvosát az elmúlt időszak tapasztalatairól kérdeztük.
Milyen gyakran javasolt a tüdőszűrés?
Milyen időközönként javasolt a tüdőszűrés? Milyen foglalkozások esetén érdemes fokozottabban odafigyelni a rendszeres szűrésre? Milyen tünetekre figyeljünk? Összeszedtük a tüdőszűréssel kapcsolatos leggyakoribb kérdéseket.
Mikor érdemes mellkas röntgent végezni?
A mellkas röntgen a mellkast érintő betegségek tisztázására szolgáló leggyakrabban alkalmazott diagnosztikai módszer, de megelőző vizsgálatként panaszmentesen is alkalmazható. Milyen betegségek gyanúja esetén lehet indokolt?
Hasznos lehet
Mi az a holdarc? És hogyan kapcsolódik a Cushing-szindrómához?
A „holdarc” a kerek, puffadt, hold alakú arc megjelenését írja le. Míg a magas kortizolszint hozzájárulhat ehhez a megjelenéshez, ez elsősorban a Cushing-szindrómához kapcsolódik.
Az intim területeken kínzó ekcéma is kezelhető
A nemi szervek környékén kialakuló viszketés, gyulladás sokakban a szexuális úton terjedő betegségek gyanúját veti fel, holott nem ritkán ekcéma okozza a kellemetlen tüneteket.
Nincs idő az edzésre? Napi néhány perccel megerősítheti szíve egészségét
Az olyan egyszerű tevékenységek, mint a lépcsőzés vagy a kutyájával való játék nagyon jót tehetnek a szívnek. A British Journal of Sports Medicine folyóiratban megjelent tanulmány szerint az...
Parlagfű, fekete üröm allergia? Ha most lép, könnyebb lehet a szezon
Hazánkban a leggyakoribb allergén a parlagfű, az allergiások tudják, hogy a nyár vége, az ősz eleje akár súlyos, de mindenképpen kellemetlen tüneteket hozhat. Azok közül, akik már túl vannak a...