Tüdőembólia
A tüdőembólia gyakran előforduló tüdőbetegség, amelyet legtöbbször a mélyvénás trombózis vált ki, ezért minden olyan esetben számítanunk kell a kialakulására, amikor trombózist észlelünk vagy tudjuk, hogy a beteg életmódja, genetikája, stb. kedvező körülményeket biztosít annak megjelenésére. Ilyenek lehet egy hasi műtét, szülés utáni gyermekágy, alsó végtag trombózis, de megnövekedhet a veszély a hosszú ideje fekvő szívbetegeknél is.
A tüdőembólia fokozott veszélyt jelent azoknál,
- akiknek trombózisa van,
- akik a közelmúltban műtéten estek át,
- akik sokáig mozdulatlanul fekszenek,
- akik daganatos betegségben szenvednek,
- akik nőihormon-tartalmú gyógyszert (pl. fogamzásgátló tablettát) szednek,
- akik dohányoznak,
- akiknek a családjában már fordult elő trombózis vagy embólia.
Vegye komolyan a tüneteket!
Amennyiben a tüdőverőér fő ágát zárja el a vérrög, a beteg néhány légvétel után meghal, ha a kisebb ága „tömődik el”, a páciens nehézlégzést, köhögést, véres köpetet vagy oldalszúrást tapasztalhat, amelyekkel azonnal orvoshoz kell fordulni. A kezelés és a gyógyulás után életmódbeli változtatásokkal (pl. rendszeres mozgás, egészséges táplálkozás) előzhetjük meg újbóli kialakulását.
Útmutató
- Tüdőembólia esetén a vérkeringésbe képződött vagy oda került vérrög a véráramba kerül és valamelyik artériát elzárja, ezért kezelése minden esetben orvosi ellátást igényel.
- Tüdőembólia gyanúja esetén, minden esetben forduljunk orvoshoz, ugyanis kezeletlenül hagyva, akár halálos kimenetelű is lehet.
- A kezelés és a gyógyulás után, életmódbeli változtatásokkal előzhetjük meg újbóli kialakulását.