Mellvizsgálat lépésről lépésre

Mellvizsgálat lépésről lépésre

Mellvizsgálat lépésről lépésre

1 perces olvasási idő
Megjelent: 2022.10.13.
Szerző: doktorGO egészség okosan
Az emlők rendszeres önvizsgálatát érdemes havonta egyszer elvégezni, ugyanis ezzel a mellrák kialakulása korai stádiumban észlelhető, ami nagymértékben növeli a gyógyulási esélyeket. De hogyan tegyük mindezt?

A mellek átvizsgálását havonta egyszer érdemes elvégezni, a menstruációs periódust követően, amikor a mell nem duzzadt vagy érzékeny. Amennyiben a menstruáció rendszertelen vagy ki-ki marad (pl. változókorban), akkor minden hónapban lehetőleg ugyanazon a napon végezzük el az önvizsgálatot.

Mellvizsgálat lépései

1. Álljunk a tükör elé és figyeljük meg, hogy látunk-e valamilyen elváltozást a mellünkön (pl. bőrbehúzódást, megvastagodást, hámlást, a mellbimbók behúzódását, váladékozását).

2. Nézzük meg a tükörben, hogy látunk-e különbséget a két mellünk között, van-e esetleg jelentősebb nagyságbeli eltérés. Nézzük meg (tükörben) minden irányból a mellünket, csípőre tett, majd fejünk felé emelt kézzel.

3. Hajoljunk kissé előre, miközben mindkét vállunkat és könyökünket a tükör irányába toljuk, nézzük meg, látunk-e elváltozást.

4. Tapintsuk végig mindkét mellünket. Emeljük fel a bal karunkat, majd jobb kezünk három vagy négy ujjával gondosan ellenőrizzük mellünk állapotát. A külső terület átvizsgálása után, körkörös mozdulatokkal haladjunk befelé a mellbimbó irányába, majd ismételjük meg ezt a műveletet a másik karunkkal is.

5. Vizsgáljuk meg a mellek és a hónalj közötti területet is a következő módon: emeljük fel az egyik karunkat a fejünk fölé, majd ha áttapintottuk ezt a területet, tegyük le a törzs mellé, és úgy is próbáljuk átvizsgálni. Majd ismételjük meg ezt is a másik karunkkal is.

6. Óvatosan nyomjuk össze mellbimbónkat, és figyeljük meg, hogy történik e változás (pl. váladék, vér megjelenése).

Mikor forduljunk orvoshoz?

Amennyiben a következők valamelyikét észleljük, mielőbb forduljunk orvoshoz:

  • csomót vagy göböt tapintunk a hónaljunkban vagy a mellünkben
  • megváltozott a mell formája
  • a mellbimbó váladékozása esetén
  • behúzódott mellbimbó esetén
  • az emlő bőre megváltozik {pl. bőrbehúzódás)
Bővebben
Kapcsolódó témák
Bővebben
Azonos szerv gyakori betegségei
doktorGO Szerző: doktorGO egészség okosan Megjelenés dátuma: 2022.10.13.
Kérjük, értékeld a cikket!
Hasznos lehet
Fibromyalgia
A fibromyalgia egy összetett betegség, ami fájdalmat, fáradtságot és kognitív problémákat is okozhat, ezért jelentősen ronthatja az életminőséget. Mi okozza? Milyen tünetei lehetnek még, és mit...
Könnyezés
A könnyek biztosítják, hogy a szemed megfelelő mértékben nedves legyen, ami a jó látáshoz és általánosan a komfortérzetedhez elengedhetetlen.
Széklettranszplantáció
Hogyan zajlik a széklet-transzplantáció? Milyen betegségek esetén lehet rá szükség? Ki lehet donor? Kérdések és válaszok a széklettranszplantációról.
Epehólyagrák
Az epehólyagrák az epehólyag nyálkahártyájából kiinduló rosszindulatú daganat. Az epehólyagrák viszonylag ritka, de magas halálozási rátájú daganattípus.