Mi okozhat hüvelygombát?

Mi okozhat hüvelygombát?

Mi okozhat hüvelygombát?

1 perces olvasási idő
Megjelent: 2022.07.27.
Szerző: doktorGO egészség okosan
A hüvelygomba számos kórokozó miatt kialakulhat, többek között a Candida albicans túlszaporodása miatt. Mi okozhatja? Hogyan kezeljük? Mikor forduljunk orvoshoz? Összeszedtük a leggyakoribb kérdéseket.

A hüvelygomba tünetei

A hüvelygomba kellemetlen tünetekkel jár. Kínzó viszketés és csípő, égető érzés kíséri. A vizeletürítés és a szexuális aktus fájdalmassá válhat, valamint túrós állagú folyás tapasztalható.

Mi okozhatja?

A hüvelyflóra pH-jának lúgos irányba történő elmozdulása elősegíti a hüvelygomba terjedését, amelyet az alábbiak okozhatják:

  • Nem megfelelő higiéniai szokások és a műszálas alsónemű viselése.
  • A terhesség és a menstruáció alatt bekövetkező hormonális változások.
  • Cukorbetegség
  • Antibiotikumos kezelés
  • Egészségtelen táplálkozás
  • Túlsúly
  • Stresszes életmód

Tévhit, hogy a Candida albicans elsősorban szexuális úton fertőz. Valójában a gombás hüvelyi fertőzéseknek csak minimális hányada terjed így. Ha a szexuális partnerek egyik tagjánál viszont diagnosztizálják az elváltozást, akkor érdemes a megelőzés és a visszafertőzés elkerülése érdekében a pár másik felére is kiterjeszteni a kezelést.

Hüvelygomba: ellenálló, makacs fertőzés

A tünetek jelentkezése után általában először a recept nélkül kapható készítményeket alkalmazzák, illetve ma már lehetséges a hüvelyflóra pH-jának otthoni tesztelése is. Amennyiben a panaszok több nap elteltével sem szűnnek meg, ajánlott felkeresni egy nőgyógyászt.

Mikor forduljunk orvoshoz?

Mindenképp indokolt a szakorvosi vizsgálat, ha a fertőzés éves szinten, tünetmentes periódusokkal megszakítva, gyakran visszatér. Nemcsak a kellemetlen testi tünetek elviselése miatt kimerítő egy-egy ilyen gombás hüvelyfertőzés, hanem mert elhúzódhat a kezelés. A gomba agresszivitása miatt akár több sikertelen terápia is megelőzheti az egyensúlyi állapot visszaállítását.

Bővebben
Kapcsolódó témák
Ajánlott vizsgálat
doktorGO Szerző: doktorGO egészség okosan Megjelenés dátuma: 2022.07.27.
Kérjük, értékeld a cikket!
Hasznos lehet
A reggel a nap legjobb időszaka, hogy kávézzunk?
Emberek milliói isznak kávét naponta akár többször is. A European Heart Journalban megjelent tanulmány szerint azonban a reggeli kávéfogyasztás erősen összefügg a halálozási kockázat csökkenésével. A...
Az edzés segíthet gyorsabban túljutni a megfázáson?
A testmozgás egyértelműen hosszú távú előnyökkel jár – a csontok és izmok erősítésétől a krónikus betegségek kezeléséig. A kutatások szerint az aktív életmód csökkentheti a megbetegedések esélyét. De...
Humán metapneumovírus (HMPV) – Mit kell róla tudni?
A humán metapneumovírus (HMPV) egy vírus, amely általában a megfázáshoz hasonló tüneteket okoz. A legtöbb eset enyhe, de a kisgyermekek, a 65 év felettiek és a legyengült immunrendszerűek nagyobb...
Veszélyekkel járhat az asztma rohamoldó gyógyszerek túlhasználata
Az asztma krónikus légúti betegség, amely bár nem gyógyítható, de megfelelő gyógyszeres kezeléssel és gondozással a betegek számára tünetmentes élet biztosítható. A páciensek gyógyszeres kezelése...