
Orrmandula műtét
Mikor van szükség műtétre?
Orrmandula műtétre (adenotómiára) az orrmandula kórós megnagyobbodása esetén van szükség. Amennyiben az orrmandula eléri azt a méretet, amellyel az alábbi tüneteket tapasztaljuk, akkor indokolttá válik az orrmandula eltávolítása:
Milyen tüneteket okozhat?
- (orr)légzési nehezítettség,
- orrhang,
- horkolás,
- orrváladék pangás,
- krónikus orrmelléküreg-gyulladás,
- krónikus középfülgyulladás,
- halláscsökkenés,
- köhögés,
- orrdugulás,
- tüdőgyulladás,
- alvászavar, és ebből adódó fáradtság.
Hogyan zajlik az orrmandula műtét?
Az orrmandula eltávolítása egy speciális eszközzel, úgynevezett adenotómmal történik, amit szájon át vezetnek be, miközben az orron keresztül bevezetett endoszkóppal „felügyelik” a műveletet. A műtét időtartama körülbelül 30 percet vesz igénybe. A műtét minden esetben altatásban történik.
Mire számíthatok az orrmandula műtét után?
Az orrmandula műtét utáni fájdalom mértéke csekély, fájdalomcsillapítókkal jól kezelhető. A műtét után egy héttel kerül sor a kontrollvizsgálatra. Szövődménymentes gyógyulás esetén a teljes gyógyulási idő 21 nap. Sportolás, erős fizikai megterhelés a 4. héttől megengedett.
Miért szükséges a műtét az orrmandula kóros megnagyobbodása esetén?
Az orrmandula eltávolításával megelőzhetjük az orr- és fülpanaszok kialakulásának gyakoriságát és súlyosságát, továbbá elkerülhetők az olyan hallást érintő betegségek kialakulása, mint pl. a halláskárosodás.
Forrás: Adenoids and Adenoidectomy (KidsHealth)
Útmutató
- Az orrmandula eltávolítást fül-orr-gégész javasolja, ezért a műtét előtt fül-orr-gégészeti vizsgálatra van szükség.
- Műtétre az orrmandula kórós megnagyobbodása esetén van szükség, ezzel megelőzhető az orr- és a fülpanaszok, illetve bizonyos betegségek kialakulása.
- A műtét után minimális fájdalmat tapasztalhatunk, ami fájdalomcsillapítókkal jól kezelhető. Ateljes gyógyulás kb. három hetet vesz igénybe.





