Stressz
Mi is az a stressz?
Mindennapi életünk során számos olyan helyzetbe kerülünk melyre eltérő viselkedéssel reagálunk. Hogy milyen erős az eseményre adott válaszunk, azaz a stressz mértéke attól függ, mennyire érezzük veszélyesnek a helyzetet és hogy mennyire vagyunk képesek arra, hogy megbirkózzunk vele, ezért egy stresszhelyzet többféleképpen is értékelhető, lehet probléma, vagy akár kihívás is.
Nemcsak alkalmanként jelenik meg a stressz az életünkben: vannak olyan mindennapi teendőink, amelyek stresszhelyzetet okoznak, de mivel állandósulnak, már észre sem vesszük, az életünk velejárója lesz. Gondolati szinten lejátszódó konfliktusaink is sokszor válthatnak ki stresszt.
Hogyan készül fel testünk a stresszre?
Szervezetünk ha veszélyt érez, felkészíti a szervezetet a „menekülésre”. A vegetatív idegrendszer lép aktivitásba, ennek folyamán az izmok megfeszülnek, a szívverés szaporábbá válik, légzésünk felgyorsul. Ha jól belegondolunk bizonyos esetekben ez a túlélés alapfeltétele. Amint elmúlik a stresszhelyzet, szervezetünk megpihen, és egyensúlyi állapotba kerül. Ha az alkalmi stresszt nem tudjuk megoldani, a szervezetünk nem tud egyensúlyba kerülni, állandósul az állapot, és kóros tünetek jelentkeznek.
Hogyan reagál szervezetünk az állandó stresszre?
A stressz nemcsak a lelkünket, viselkedésünket támadja meg, hanem testi tüneteket is okozhat. Sok esetben nem is gondolnánk, milyen testi reakciókat idéz elő a stressz, nem is tudatosul bennünk, hogy mindennek mi is az oka.
Hosszabb ideje fennálló stressz hatására kialakulhat:
- alvászavar,
- ingerlékenység,
- türelmetlenség,
- szorongás,
- gyomorproblémák,
- migrén,
- izomfeszülés (pl. csuklyásizom).
Nem mindig tudjuk hatékonyan megoldani a konfliktusainkat, ezért csökken az önértékelésünk, ami további stressz forráshoz vezet. Ennek enyhítésére élvezeti szerek fogyasztása adhat alkalmat, mely viselkedési zavarokat, agresszivitást okozhat és tovább rontja állapotunkat.
Ördögi kör
Fizikai tüneteink megjelenése további stresszt okozhat, ami egy ördögi körré alakul. A szív- és érrendszeri betegségek, az emésztőtraktus érzékenysége, az immunrendszer gyengesége, mind a stressz velejárója. Megfigyelhetjük, hogy ha rengeteg gond összesűrűsödik, akkor könnyebben kapunk el légzőszervi megbetegedéseket. A stressz okának tekintik az allergiás, asztmás megbetegedéseket is. Szexuális életünkre is kihat, mely a párkapcsolatunkat megnehezíti. A stressz hatására az izmok mindig készenlétben vannak, ezért könnyebben megfájdulhatnak.
Útmutató
- A stressz mértéke attól függ, mennyire érezzük veszélyesnek a helyzetet és mennyire vagyunk képesek megbirkózni vele, ezért egy stresszhelyzet értékelhető problémaként vagy akár kihívásként is.
- Tartósan fennálló stressz esetén szív- és érrendszeri betegségek, emésztőrendszeri betegségek és immunrendszeir gyengeség alakulhat ki, ezért legfontosabb a stressz csökkentése az életünkben.
- Relaxációs és légzéstechnikákkal, rendszeres testmozgással (pl. jóga), kiegyensúlyozott étrenddel nagy mértékben csökkenthető a stressz a mindennapjainkban.